Giro: Simoni svlékl Garzelliho z růžového trikotu

Výsledky desáté etapy Giro d'Italia přinesly převlékání trikotu pro vedoucího cyklistu. Dnešním třetím místem se do průběžného vedení propracoval italský jezdec Gilberto Simoni, který tak vystřídal svého krajana Stefana Garzelliho. Jediný Čech v pelotonu, Ján Svorada, skončil se ztrátou 19 minut na 115. místě.

Účastníci Giro d'Italia mají za sebou desátou etapu.

Simoni, který vyhrál Giro před dvěma lety, finišoval jako třetí za vítězným Norem Kurtem-Aslem Arvesenem z dánského týmu Fakta. Těsně před ním projel cílem po středně těžké etapě měřící 212 kilometrů Ital Paolo Tiralongo. Simonimu do čela průběžné klasifikace pomohla časová bonifikace - po dnešní etapě má na Garzelliho náskok dvou sekund, ale všechny těžké alpské etapy teprve přijdou.

Simoni se spolu s oběma dnešními medailisty odvážil k útoku při posledním stoupání 30 kilometrů před cílem. Po sedmi kilometrech kopec skončil a následoval rovný úsek i klesání. Čtvrtým v úniku byl Leonardo Bertagnolli, náskok kvarteta na hlavní skupinu v jednu chvíli činil až 42 sekund.

Rekordman Cipollini čtvrtý od konce

Peloton z něj v závěru šestnáct sekund ukrojil a do cíle první velkou skupinu dovedl další italský cyklista Giuliano Figueras. Garzelliho zaregistrovali pořadatelé jako jednadvacátého, jediný Čech ve startovním poli Ján Svorada figuroval na 115. místě se ztrátou bezmála 19 minut.

"Při takhle těžké etapě to dnes pro mě jako pro spurtéra snad ani lepší být nemohlo," komentoval své umístění v cíli Svorada a byl rád, že se cyklistům vyhnul déšť. "Jelo se mi super, odpadl jsem ve špičce až 60 kilometrů před cílem. Moc jsem se ani neunavil a ani jsme nezmokli. To bylo příjemné překvapení, ve středu mám další šanci," dodal nadějně.

Po pondělním rekordu v počtu etapových vavřínů dnes Mario Cipollini nabral ztrátu přes 23 minut a dojel jako čtvrtý od konce. Ve středu čeká účastníky vyloženě rovná etapa z Faenzy do Dony di Piave, která je s 222 km druhá nejdelší na letošním Giru.