Barcelona přejela Brémy a zachránila se v Lize mistrů

Fotbalisté Barcelony v úterý odvrátili blamáž v podobě vyřazení v základní části Ligy mistrů. Obhájci vítězství v soutěži pokračují díky výhře nad Werderem Brémy 2:0, o niž se postarali Ronaldinho a Gudjohnsen. Dalším novým osmifinalistou se stal AS Řím, který porazil lídra skupiny D Valencii.

Z výhry 3:1 na hřišti Sportingu Lisabon se radují fotbalisté Spartaku Moskva, za který odehráli celý zápas čeští reprezentanti Radoslav Kováč s Martinem Jiránkem. Spartak si zajistil třetí místo ve skupině a pokračování v jarním programu Poháru UEFA. V něm si zahraje i Šachtar Doněck díky dnešní remíze 1:1 v Pireu. Obránce ukrajinského celku Tomáš Hübschman strávil celý zápas na lavičce.

Barcelona měla před duelem s Werderem Brémy namále. Cokoliv jiného než vítězství by znamenalo, že katalánský velkoklub jako první obhájce neprojde v následující sezoně ze základní skupiny.

Tým nizozemského kouče Franka Rijkaarda v soutěži zůstal hlavně díky úvodnímu drtivému náporu, který hráči španělského šampiona vyjádřili dvěma góly v první dvacetiminutovce. Ve 13. minutě se nejprve k trestnému kopu postavil Ronaldinho a dalším skvělým kouskem potvrdil svoji genialitu.

Zatímco hráči ve zdi očekávali oblouček přes zeď, Ronaldinho všechny ošálil chytrým "podstřelem", na který gólman Wiese nestačil zareagovat. "Barcu" za pět minut uklidnil druhou brankou Gudjohnsen, přestože skóroval z pozice zavánějící ofsajdem.

Vedoucí tým německé ligy se nevzdal a ve druhé půli si vynutil územní převahu, ale nejlepší kanonýr letošního mistrovství světa Klose se neprosadil. Největší šancí byla Jensenova střela do spojnice. Brémy si tak na jaře zahrají "jen" Pohár UEFA.

Ve druhém utkání skupiny A získala Chelsea povinné vítězství 2:0 nad Levski Sofia. Výhru zařídili svými trefami Ševčenko, který zaznamenal první gól za Chelsea v Lize mistrů, a před koncem Wright-Phillips. Londýnský klub si zajistil první místo ve skupině, Levski se při své premiéře mezi evropskou elitou bodu nedočkalo.

Bayern remizoval s Interem

Ve skupině B skončil přímý souboj o první místo mezi Bayernem Mnichov a Interem Milán remízou 1:1, na vedoucí gól domácího Makaaye dokázal v první minutě nastavení odpovědět Vieira. Nerozhodný výsledek potěšil domácí, kterým remíza stačila k udržení vedoucí pozice.

Poprvé po 22 zápasech v Lize mistrů poznal radost z vítězství Spartak Moskva, který uspěl na hřišti Sportingu Lisabon a díky lepší bilanci ze vzájemných zápasů se dostal do Poháru UEFA na úkor dnešního soka. Spartak vedl brzy 2:0, domácí sice snížili, ale v závěru výhru pojistil Bojarincev.

Ve skupině D vybojoval postup do osmifinále AS Řím, který i bez zraněného kapitána Tottiho zdolal 1:0 suverénního lídra Valencii a uštědřil jí první letošní prohru. Římu vystřelil vítězství ve 13. minutě obránce s českými předky Panucci. Šachtaru v utkání v Pireu k udržení třetího místa stačila remíza.

Dnešní zápasy už nemohly nic změnit na situaci ve skupině C, kde bylo o postupujících do další fáze i třetím místu rozhodnuto už po minulém kole. Liverpool a Eindhoven měly postup do osmifinále jistý, ale dnes se jim laxní přístup nevyplatil. Liverpool prohrál 2:3 s beznadějně posledním Galatasarayem v Istanbulu, kde loni v květnu slavil vítězství v Lize mistrů. Eindhoven doma podlehl 1:3 třetímu Bordeaux, jemuž stále chybí zraněný Vladimír Šmicer.

Liga mistrů - 6. kolo
Skupina A
Chelsea - Levski Sofia 2:0 (1:0)
Branky: 27. Ševčenko, 83. Wright-Phillips. Rozhodčí: Hamer (Luc.). Diváci: 33 358.
Barcelona - Werder Brémy 2:0 (2:0)
Branky: 13. Ronaldinho, 18. Gudjohnsen. Rozhodčí: Busacca (Švýc.). Diváci: 95 824.
Konečná tabulka
1.Chelsea641110:413
2.Barcelona632112:411
3.Brémy63127:510
4.Levski Sofia60061:170
Skupina B
Sporting Lisabon - Spartak Moskva 1:3 (1:2)
Branky: 31. Carlos Bueno - 7. Pavljučenko, 16. Kaliničenko, 89. Bojarincev. Rozhodčí: Vollquartz (Dán.). Diváci: 48 000.
Bayern Mnichov - Inter Milán 1:1 (0:0)
Branky: 62. Makaay - 90+1. Vieira. Rozhodčí: Medina Cantalejo (Šp.). Diváci: 66 000.
1.Bayern633010:312
2.Inter Milán63125:510
3.Spartak Moskva61237:115
4.Sporting61233:65
Skupina C
Galatasaray Istanbul - Liverpool 3:2 (2:1)
Branky: 24. Necati, 28. Okan, 79. Ilič - 22. a 90. Fowler. Rozhodčí: Benquerenca (Port.). Diváci: 23 000.
PSV Eindhoven - Girondins Bordeaux 1:3 (0:3)
Branky: 87. Alex - 7. Faubert, 25. Dalmat, 37. Darcheville. Rozhodčí: Iturralde González (Šp.). Diváci: 30 000.
1.Liverpool641111:513
2.Eindhoven63126:610
3.Bordeaux62136:77
4.Galatasaray61147:124
Skupina D
Olympiakos Pireus - Šachtar Doněck 1:1 (0:1)
Branky: 54. Castillo - 27. Matuzalem. Rozhodčí: Benett (Angl). ČK: 90. Rat (Doněck). Diváci: 25 000.
AS Řím - Valencie 1:0 (1:0)
Branka: 13. Panucci. Rozhodčí: Plautz (Rak.). Diváci: 45 000.