Rubriky:

Liga mistrů

In-line hokej rozdělují konkurenční federace

15. července 2003 19:06 - PRAHA

Sportovní fanoušek z toho má asi pěkně zamotanou hlavu - během dvou týdnů se koná už druhé mistrovství světa v in-line hokeji. Na vině je však dvojkolejnost vzájemně si konkurujících federací ve světě i u nás.

 

http://www.students.sonoma.edu

Šampionát v Písku, kde Česko prohrálo finále s USA až v prodloužení, byl organizován Mezinárodní federací sportů na kolečkových bruslích (FIRS) a reprezentaci sestavovala Česká asociace in-line hokeje, zatímco nyní probíhající mistrovství v Norimberku pořádá Mezinárodní hokejová federace (IIHF) a národní tým hraje pod hlavičkou České federace in-line hokeje.

Odlišnost pravidel

In-line hokej v obou verzích hrají čtyři hráči v poli na kolečkových bruslích s umělohmotným pukem, který má zvláštní výstupky, aby lépe klouzal po hřišti, jež rozměrem odpovídá ploše pro lední hokej. Obě organizace ale uznávají trochu odlišná pravidla.

Zápasy IIHF se hrají na 4x12 minut, zatímco u FIRS 2x20 minut. IIHF například na rozdíl od FIRS uznává ofsajd na červené čáře, má branky hokejových rozměrů (FIRS má menší) a při vyloučení dvou hráčů trest druhého odkládá, zatímco FIRS povoluje hru čtyř proti dvěma.

V domácí extralize, kterou od roku 1996 až do loňska pořádala Česká federace in-line hokeje a od ní převzala při chvilkovém organizačním bezvládí Česká asociace in-line hokeje, spadající pod FIRS, se hraje z větší míry podle pravidel IIHF. "Došlo k chybě, že vznikla tato rivalita," připouští předseda české federace Richard Bláha.

Organizační spory

Konkurenční asociace jako řídící orgán domácích soutěží také letos v červnu řešila Haškův incident při pardubickém utkání in-line hokeje a její disciplinární komise jej potrestala zákazem činnosti na rok. "Náš sport zažívá podobnou situaci jako kdysi snowboarding, kdy tu vedle sebe působí dvě sportovní autority a určitě by mu prospěla jednotnost," doplňuje šéf české asociace Ladislav Kopec.

Zatímco ve světě hrají in-line hokej i profesionálové, především v zámoří, v Česku jde o vyloženě amatérský sport, kterému se vesměs věnují hráči ledního hokeje během prázdninového volna. S výjimkou Zachy a Vozdeckého, kteří se letos objevují v obou reprezentačních výběrech, se však rozhodli pro FIRS či IIHF verzi.

Hvězdy v reprezentaci

Takže na šampionátu v Písku nastoupili z extraligových borců Altrichter, Eiselt, Toman a nyní v Německu jsou vedle Veselého, Podstavka či P. Beránka v sestavě dokonce i hráči NHL Rachůnek či Hemský. "Sportovní kvalita týmů hrajících pod hlavičkou IIHF je nesporně vyšší. Česká asociace měla až do loňska mizivý počet členů, všichni klíčoví hráči byli totiž členy naší federace," naznačuje Bláha.

"Nikdy jsem se nebránil společné soutěži ani koordinaci výběru národních týmů, ale dohoda je v současnosti těžko možná," tvrdí Bláha. "Každá organizace se drží své linie," podotýká Kopec. "Ten rozkol všechny skutečné milovníky in-line hokeje musí mrzet. Držím palce oběma reprezentacím a nám funkcionářům bych přál víc rozumu," vzkazuje Bláha.

Martin Kézr

Zrušit


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..