Rubriky:

Liga mistrů

Zázračně uzdravený Blažek touží pomoci Spartě už v Tiraspolu

29. července 2008 17:23 - KIŠINĚV

Když si před dvěma týdny brankář fotbalové Sparty Jaromír Blažek na soustředění v Rakousku pochroumal kotník na levé noze, šance na jeho start v prvním zápase předkola Ligy mistrů na hřišti Šeriffu Tiraspol se téměř rovnaly nule. Den před středečním kláním v Moldavsku se ale celá situace pro Spartu nečekaně otočila k lepšímu a není vyloučena ani varianta, že pětatřicetiletý gólman týmu nakonec do hry naskočí.

Někdejší dlouholetý reprezentant však ještě není úplně fit a definitivní verdikt padne zřejmě až po úterním podvečerním tréninku v Kišiněvě, kde se sparťané na důležitý duel budou chystat. "Ta možnost, že bych chytal, tady je. I když zatím neumím říct, jak vysoké ty šance jsou. Ale ještě jsou skoro dva dny do zápasu a to zranění se hojí dost dobře," řekl Blažek novinářům.

Byla to dost překvapivá slova. Ještě před několika dny trenér Vítězslav Lavička počítal s variantou, že Blažek, který se do Sparty vrátil po ročním působení v Norimberku, do Moldavska vůbec nepocestuje a v Praze se bude dál léčit. V pondělí se však zkušený gólman ocitl v nominaci a dnes poprvé připustil, že možná do utkání možná zasáhne.

Z fyzičky nic neztratil

"Když jsem se zranil, tak to vypadalo špatně i kvůli velkému otoku. Ale udělali jsme hodně pro to, abych ten zápas stihl. Navíc se cítím celkově dobře, z fyzičky jsem nic neztratil," vysvětloval Blažek. Pokud by přišel o středeční duel, za každou cenu by už prý chtěl nastoupit v sobotu v úvodním zápase ligy proti Mladé Boleslavi.

S mužstvem už několik dní dokonce i trénuje, i když zatím ne úplně naplno. Zatím prý cítí jisté limity. "Jdu tak na osmdesát procent. Noha trochu zlobí při odrazu nebo při běhu a následném zatočení do strany," popisoval Blažek, který projde posledním testem na dnešním tréninku. "Dneska už bych to chtěl určitě vědět, jestli můžu hrát. Chci to rozseknout co nejdřív, aby měl i trenér konečně jasno a mohl se rozhodnout. Ale hrál bych jen v případě, že se budu cítit naprosto fit," uvedl Blažek.

Kdyby tomu tak nebylo, do branky, v níž se při jeho absenci usídlil Matúš Kozáčik, by se prý rozhodně nehrnul. Blažek nechce zbytečně riskovat. "Ve středu nás nečeká žádný přátelák. Může dojít k nějaké zbytečné chybě, která by nás všechny mohla hodně mrzet," upozornil brankář.

Předkola jsou vždycky stejná

I on, nejzkušenější a nejstarší hráč týmu, si totiž dobře uvědomuje, o co Sparta v Moldavsku bude hrát. Půjde jí o udržení šancí na účast v základní skupině Ligy mistrů. Když vyřadí Tiraspol, bude se muset vypořádat ještě s jedním soupeřem zřejmě zvučného jména v posledním kole kvalifikace.

Kdyby Pražané vypadli už se Šeriffem, letošní pouť evropskými soutěžemi by pro ně skončila a nedostali by se ani do Poháru UEFA. "To by byl velký průšvih. Ale máme dost zkušených hráčů na to, abychom to zvládli. Ta předkola jsou vždycky stejná, pokaždé je to hned hodně ostrý start do sezony, kdy jde o hodně. Většinou se nám v nich dařilo," řekl Blažek, který se vypravil na svoji druhou cestu do Moldavska v kariéře.

Před osmi lety byl u toho, když Sparta vyřadila Zimbru Kišiněv a postoupila do hlavní fáze Ligy mistrů. Shodou okolností byl i tehdy zraněný a nechytal. Zážitky z Moldavska mu ale v paměti utkvěly. "Vybavuju si, jak se všude na ulicích prodávaly melouny. Pak jsme hráli na nějaké vesnici a v kabinách něco dost silně zapáchalo," vzpomínal Blažek s úsměvem.

Na náladě mu neubralo to, že sparťané místo cesty do Tiraspolu zůstanou v Kišiněvě a při úterní přípravě si tak "neosahají" stadion, kde ve středu nastoupí. "Vždyť´v té brance stojím už tolik let, jsou všude stejné. Na takové řeči, že si nevyzkouším prostředí, já nehraju," zdůraznil Blažek. "Je lepší zůstat v dobrém hotelu v Kišiněvě než spát na nějaké ubytovně v Tiraspolu. Tohle problém nebude," doufal Blažek.

ČTK

Zrušit


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..