Rubriky:

Liga mistrů

Chovanec bude před prvním bojem o milióny spát klidně

16. srpna 2010 18:50 - PRAHA

Půjde o milióny. O desítky milionů. Zítra večer vstoupí fotbalisté Sparty Praha do finální fáze boje o Ligu mistrů. Ve 20.45 hodin přivítají v prvním utkání 4. předkola na domácím stadiónu slovenskou Žilinu. Případný úspěch posune českého šampióna výrazně nejen soubojům s prestižními protivníky, ale zejména 185 miliónům korun, které by přitekly do pokladny letenského týmu za účast v základní skupině nejslavnější evropské klubové soutěže. Trenér Jozef Chovanec však žádný stres před veledůležitým bojem necítí a spát bude klidně.

 

Jan Handrejch, Právo

„Jestli je tenhle zápas nejdůležitější za dobu mého působení na lavičce Sparty? Každý zápas u tohoto týmu je důležitý. Jsme neustále pod drobnohledem. Ale pochopitelně je význam souboje se Žilinou umocněný možností startu v Lize mistrů,“ nedělá si těžkou hlavu generální sportovní manažer a trenér v jedné osobě Jozef Chovanec.

Jeho tým přitom zítra na trávník stadiónu vyběhne ve zdevastované sestavě. V trestu za vyloučení v odvetném utkání 3. předkola Ligy mistrů v Poznani jsou Matějovský a Sionko, za žluté karty bude navíc pykat útočník Wilfried hrající poslední zápasy v excelentní formě. „Máme hodně rozbité mužstvo. Mnohem více než protivník,“ lamentuje Chovanec.

O sestavě má jasno

Aby neměl starostí málo, otazník se vznáší i nad startem Hohenedera, jenž má po ligovém duelu v Příbrami nakopnutý kotník. „Byl na vyšetření, které neprokázalo vážný problém. Věřím, že bude připraven,“ komentoval Chovanec stroze stav štítového záložníka.

Bude Sparta v klíčovém boji sezóny výrazně slabší? „Uvidíme, jaký dopad budou mít absence na naši hru. Někdy stačí, aby vypadl jeden či dva hráči a projev týmu už není optimální. Ale já věřím, že distancované hráče nahradíme a naopak budou mít všechny změny pozitivní efekt,“ doufá Chovanec.

Rozhodně ho nečeká bezesná noc, během níž by dumal o složení základní jedenáctky. „O sestavě mám jasno. Ještě je možná jedna korekce s ohledem na pocity Hohenedera v posledním tréninku,“ tvrdí Chovanec.

Vidinou téměř dvou stovek miliónů garantovaných v případě účasti v hlavní soutěži se zaslepit nenechá. Sparta hrála Ligu mistrů naposledy na podzim 2005 tehdy s Jaroslavem Hřebíkem v roli hlavního kouče. Od té doby se mezi smetánku neprotlačila. „Samozřejmě bychom rádi tuhle bilanci přerušili a navázali na předešlá úspěšnější období. Postup totiž představuje přínos nejen ekonomický,“ upozorňuje Chovanec.

„Vždyť v minulém roce jsme hráli Evropskou ligu a ze startů i v druhé evropské soutěži jsme výrazně čerpali. Hráči nasbírali ohromné zkušenosti a kupříkladu Juraj Kucka, ač nehrál kvalifikaci za národní tým, se stal oporou slovenské reprezentace na světovém šampionátu v Jihoafrické republice,“ připomíná Chovanec, jak velké pozitivum představovaly souboje s Kodaní, Eindhovenem a Kluží.

Nejlépe organizovaný klub na Slovensku

Snad i proto by Žilina neměla být nepřekonatelnou překážkou. „Nemyslím, že tenhle dvojzápas má zásadního favorita,“ krotí optimismus převládající zejména v táboře fanoušků generální sportovní manažer a trenér letenského týmu. „V minulosti se v Žilině pracovalo hodně nekoncepčně, ale nyní se klub stabilizoval. Z mého pohledu jde o nejlépe organizovaný klub na Slovensku. Se skvělým zázemím, skvělou mládeží,“ skládá protivníkovi poklonu Chovanec.

„A nejde jen o první tým. Právě systematická práce napříč klubem jim přinesla úspěchy. Jejich hráči se těší velkému zájmu v zahraničí. Ale i tak jsou vždy schopni doplnit mužstvo kvalitně, aby se udrželi na špičce slovenské ligy a zůstali v evropských pohárech,“ varuje Chovanec před silou soupeře, jehož má dobře nastudovaného.

„Mají velmi silný tým, když dokázali vyřadit Litex Loveč. Spoléhají na koncentrovaný projev, kvalitní individuální výkony a opírají se o mix zkušených borců doplněných talentovanými kluky,“ odkrývá poznatky o soupeři Chovanec a nepředpokládá, že by Žilina hrající pod taktovkou trenéra Pavla Hapala při střetu s českým týmem výrazně měnila herní projev.

Radek Malina, Právo

Zrušit


Časová osa: Liga mistrů

Filtr článků - Liga mistrů


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..