Fotbalisté Interu i United ztratili na úvod LM body, Barcelona roznesla Panathinaikos

Pětibrankovou kanonádou odstartovali své působení v letošní Lize mistrů fotbalisté Barcelony. Vítěz prestižní soutěže z roku 2009 v úvodním kole deklasoval Panathinaikos Atény 5:1. Podobně si počínali hráči Valencie na hřišti Bursasporu, odkud vezou výhru 4:0. Bez branek naopak skončil anglicko-skotský duel Manchester United - Glasgow Rangers a remízu 2:2 museli zachraňovat i fotbalisté Interu Milán na hřišti Twente Enschede.

Fotbalisté Manchesteru United nebyli s bezbrankovou remízou s Glasgow Rangers vůbec spokojeni. Na snímku se chytá za hlavu Wayne Rooney.

Inter sice při svém prvním utkání v soutěži po květnovém finálovém vítězství rychle vedl, ale Twente se ukázalo v premiéře jako nezdolný tým s kvalitní ofenzivou. Rychle vývoj utkání otočilo a hosté byli rádi, že Eto'o těsně před poločasem dokázal vyrovnat. Po pauze už vsadily oba týmy na opatrnější způsob hry a branka už nepadla.

Wesley Sneijder z Interu Milán oslavuje trefu v duelu Ligy mistrů s Twente Enschede.foto: Reuters/Olaf Kraak

Barcelona jen chvíli budila dojem, že jí na startu sezóny ujel vlak. Po ligové porážce s Herculesem prohrával katalánský velkoklub doma na Nou Campu i s Panathinaikosem Atény, ale pak se předvedly jeho ofenzivní hvězdy: Messi vstřelil ještě před poločasem dva góly, třetí přidal Villa a favorit měl klid. Messi mohl po přestávce přidat další gól, ale neproměnil penaltu, španělský klub přesto nakonec vyhrál suverénně 5:1.

Přesvědčivě vstoupila do soutěže i Valencie, která vybojovala vysokou výhru 4:0 na hřišti tureckého Bursasporu. Domácí dostali při své premiéře mezi evropskou elitou pořádnou lekci: čtyři střely mezi tyče skončily v síti a ukázaly, v čem tkví síla Španělů.

David Villa z Barcelony (vpravo) oslavuje s Lionelem Messim vstřelený gól v utkání Ligy mistrů s Panathinaikosem.foto: Reuters/Gustau Nacarino

Atraktivní představení se s ohledem na ofenzivní hru obou soupeřů očekávalo v duelu Brémy - Tottenham, ale dlouho své přednosti prokazovali jen hosté. K vedení jim pomohl vlastní gól Pasanena, zanedlouho skóroval svým typickým způsobem uvnitř šestnáctky Crouch a londýnský klub měl i další šance. Domácí ale těsně před poločasem snížili a po pauze rychle vyrovnali, a tak souboj skončil smírem. Krátce před koncem ale hostující Crouch spálil obrovskou šanci.

Vedle Interu se trápil i Manchester United proti Glasgow Rangers. V duelu dvou slavných britských klubů byli sice domácí velkým favoritem, ale hostující defenzivu přes trvalou převahu pokořit nedokázali. Hosté za celý duel vyslali na branku pouze jednu střelu.

V základní sestavě Kodaně se objevil i Zdeněk Pospěch, ale jeho klub se proti Kazani dlouho nemohl prosadit a zápas směřoval k remíze, která by zřejmě více potěšila domácí. Ruský mistr byl totiž aktivnější ve všech statistických ukazatelích, zatímco dánský šampion vyslal dlouho pouze jednu střelu mimo tyče. Jenže jeho první přesná rána skončila vítězným gólem, tři minuty před koncem se trefil N'Doye.

Jediným vyloučeným hráčem večera byl německý obránce Benedikt Höwedes ze Schalke, které pak v Lyonu prohrálo 0:1. Hostujícímu týmu nepomohl ani útočník Raúl, který se poprvé představil v Lize mistrů v jiném dresu než Realu Madrid.

Fotbalová Liga mistrů - 1. kolo:
Skupina A
Twente Enschede - Inter Milán 2:2 (2:2)
Branky: 20. Jansen, 31. Milito vlastní - 13. Sneijder, 41. Eto'o. Rozhodčí: Proenca (Portug.).
Werder Brémy - Tottenham Hotspur 2:2 (1:2)
Branky: 43. Almeida, 47. Marin - 12. Pasanen vlastní, 18. Crouch. Rozhodčí: Busacca (Švýc.).
1.Inter Milán10102:21
Tottenham Hotspur10102:21
Twente Enschede10102:21
Werder Brémy10102:21
Skupina B
Olympique Lyon - Schalke 04 1:0 (1:0)
Branka: 21. Bastos. Rozhodčí: Bebek (Chorv.). ČK: 38. Höwedes (Schalke).
Benfica Lisabon - Hapoel Tel-Aviv 2:0 (1:0)
Branky: 21. Luisao, 68. Cardozo. Rozhodčí: Nikolajev (Rus.).
Bursaspor - Valencie 0:4 (0:2)
Branky: 16. Costa, 41. Aduriz, 68. Hernández, 76. Soldado. Rozhodčí: Moen (Nor.).
1.Valencie11004:03
2.Glasgow Rangers10100:01
Manchester United10100:01
4.Bursaspor10010:40
Skupina D
FC Barcelona - Panathinaikos Atény 5:1 (3:1)
Branky: 22. a 44. Messi, 33. Villa, 78. Pedro, 90.+3 Alvés - 20. Govou. Rozhodčí: Rizzoli (It.).
FC Kodaň - Rubin Kazaň 1:0 (0:0)
Branka: 87. N'Doye. Rozhodčí: Einwaller (Rak.).