Sparta splnila cíl, porazila Besiktas

K plné spokojenosti stadiónu na Letné dokráčeli fotbalisté Sparty v utkání s Besiktasem Istanbul k prvnímu vítězství v letošním ročníku Ligy mistrů. O konečném stavu 2:1 rozhodl v 84. minutě kapitán pražského klubu Karel Poborský.

Úvodní vzájemné oťukávání přineslo vedle řady nepřesností hned ve druhé minutě rychlý průnik hráčů Besiktasu, kdy Ahmet po přihrávce Tayfura nezpracoval ideálně míč a přestřelil. Na druhé straně protáhl tureckého gólmana dalekonosnou střelou Poborský, stejným způsobem zahrozil na Blažkovu bránu Giunti.

Před polovinou prvního poločasu se Sparta začala tlačit dopředu, ovšem bez výraznější šance. Skuliny v obraně domácích hned využil soupeř, Blažek ale Giuntiho průnik zlikvidoval. Umění pohotového útoku předvedli Turci hned o chvíli později, přízemní střelu Panca gólman Sparty pohotově kryl a chytrou přihrávku Sergena nezužitkoval ani Ahmet.

Zelenkova škola

Spartě chyběl ofenzivní nápad, v ojedinělém průniku se v kličkách zamotal Zelenka. Vzrušení na Letnou přinesla až 38. minuta, kdy Kincl tváří v tvář brankáři Córdobovi namířil odražený míč přímo do něj. Zmařená šance jako by vlila Spartě krev do žil a před tureckou brankou začalo před koncem půle přituhovat, gólová radost do ochozů stadiónu Sparty ale nepřišla.

Povzbuzena děním před přestávkou vstoupila i do druhé půle Sparta aktivně, kýžený gól však nepřicházel. Udeřilo až v 58. minutě. Sionko šikovně prodloužil na Zelenku, ten mazácky obešel obránce a nedal brankáři Besiktasu šanci.

Labantův centr našel adresáta

O dvě minuty později bylo ale vše jinak. Po bleskovém průniku Sergena do pokutového území nařídil rozhodčí po Blažkově zákroku penaltu, kterou jistě proměnil Pancu. Po dvou brankových zářezech získala hra na Letné spád. Naději Besiktasu několikrát zbrzdil ofsajd, a i Spartě chybělo v koncovce štěstí.

To se na letenský trávník vrátilo v 84. minutě, když Labantův centr z levé strany hlavičkoval v šestnáctce Kováč přímo na volného Poborského a kapitán Sparty bez potíží zvýšil na 2:1. Ve zbytku zápasu zajiskřilo několikrát na obou stranách, na výsledku se ale už nic neměnilo.

Sparta vs. Besiktas Istanbul 2:1
Poločas: 0:0. Branky: 58. Zelenka, 84. Poborský - 60. Pancu z pen. Rozhodčí: Mejuto González - Samaniego, Alonso (všichni Šp.). ŽK: Kováč, Johana - Emre, Giunti, Pancu. Diváci: 14.512.
Sparta: Blažek - Pergl, Hübschman, Johana, Labant - Kováč, Němec - Poborský, Zelenka (90. Michalík), Sionko (89. Jun) - Kincl (86. I. Gluščevič)
Besiktas: Córdoba - Emre, Ronaldo, Zago - Dobra, Tayfur, Pancu, Giunti, Ibrahim - Sergen (86. Hassan), Ahmet (65. Sinan)