Liga mistrů

28. května 2011 20:16 - LONDÝN

Stejné obsazení jako před dvěma lety mělo letošní finále fotbalové Ligy mistrů a stejně jako v roce 2009 v Římě, i letos v londýnském Wembley Barcelona nad Manchesterem United uspěla. Svěřenci kouče Guardioly triumfovali 3:1, když o branky se postarali Pedro, Messi a Villa. O jedinou trefu Rudých Ďáblů se postaral kanonýr Rooney. Barca vyhrála nejprestižnější klubovou soutěž počtvrté ve své historii, kouzelník Messi k tomu přispěl dvanácti brankami, čímž vyrovnal rekord van Nistelrooije ze sezóny 2002/03.

Darren Staples , Reuters

Úvodní desetiminutovka byla v režii Manchesteru United, který držel balón častěji na kopačkách, jenže gólmana Valdese prakticky neohrožoval. A tak postupem času převzala iniciativu Barcelona. Nadějné střely Pedra s Villou sice ještě brankou neskončily, když prosvištěly jen kousek od levé van der Sarovy tyče, ve 27. minutě už ovšem Guardiolovy svěřenci do vedení šli.

Pedro (vpravo) se s Dani Alvesem raduje ze své trefy proti Manchesteru.Pedro (vpravo) se s Dani Alvesem raduje ze své trefy proti Manchesteru.foto: Reuters/Phil Noble

Xavi našel svým pasem Pedra, který přízemní střelou do van der Sarova protipohybu rozvlnil síť. Jenže Rudí ďáblové dokázali hned za sedm minut z ojedinělého protiútoku srovnat. Rooney si vyměnil míč s Giggsem (stojícím v milimetrovém ofsajdu) a nechytatelnou ranou pod horní tyčku překonal Valdese.

Wayne Rooney vyrovnává na 1:1.Wayne Rooney vyrovnává na 1:1.foto: Reuters/Darren Staples

Jenže Barcu tento zádrhem nevykolejil. Dál diktovala tempo, dál hrála svou hru s krátkými narážečkami a dál byla nebezpečnější. Ani ne deset minut po změně stran napřáhl za hranicí šestnáctky Messi, balón prolétl kolem nohou stopera Vidiče a ani van der Sar nestačil zareagovat. Argentinský fotbalový básník se tak trefil vůbec poprvé na anglické půdě a navíc si připsal už dvanáctý přesný zásah v letošní Lize mistrů, čímž vyrovnal rekord Ruuda van Nistelrooije ze sezóny 2002/03.

Lionel Messi se raduje ze svého gólu.Lionel Messi se raduje ze svého gólu.foto: Reuters/Paul Hanna

Hned vzápětí mohli přidat třetí pojistku Xavi s Iniestou, naděje Manchesteru na obrat však ještě přetrvávaly. Ale ne dlouho! V šedesáté deváté minutě vypálil nádhernou technickou ránu z hranice vápna Villa a van der Sar ve svém posledním zápase aktivní kariéry plachtil vzduchem marně.

Edwin van der Sar plachtí vzduchem marně, proti Villově střele je bezmocný.Edwin van der Sar plachtí vzduchem marně, proti Villově střele je bezmocný.foto: Reuters/Paul Hanna Zbylé minuty si už Barcelona zkušeně pohlídala a počtvrté ve své historii tak slaví triumf v nejprestižnější klubové soutěži. Na trůně vystřídala Inter Milán.    Zklamaný Wayne Rooney v kontrastu s radujícími se hráči Barcelony po konci finálového zápasu Ligy mistrů.Zklamaný Wayne Rooney v kontrastu s radujícími se hráči Barcelony po konci finálového zápasu Ligy mistrů.foto: ČTK/AP/Manu Fernandez   Lionel Messi s trofejí pro vítěze Ligy mistrů.Lionel Messi s trofejí pro vítěze Ligy mistrů.foto: Reuters/Eddie Keogh

Finále fotbalové Ligy mistrů v Londýně:
FC Barcelona - Manchester United 3:1 (1:1)
Branky: 27. Pedro, 54. Messi, 69. Villa - 34. Rooney. Rozhodčí: Kassai - Erös, Ring (všichni Maď.). ŽK: Alvés, Valdés - Carrick, Valencia. Diváci: 87 695.
Barcelona: Valdés - Alvés (88. Puyol), Mascherano, Piqué, Abidal - Xavi, Busquets, Iniesta - Messi, Villa (86. Keita), Pedro (90. Afellay). Trenér: Guardiola.
Manchester: Van der Sar - Fabio (69. Nani), Ferdinand, Vidič, Evra - Valencia, Giggs, Carrick (77. Scholes), Pak Či-song - Rooney, Hernández. Trenér: Ferguson.