Čechova Chelsea rozstřílela Genk, Rosického Arsenal vyhrál v Marseille

Fotbalisté AC Milán porazili ve středečním 3.kole "plzeňské" skupiny H Ligy mistrů Borisov 2:0 a přiblížili se k postupu do osmifinále. V tabulce mají stejně bodů jako vedoucí Barcelona. V přímém souboji českých krajánků se radoval Petr Čech, jehož Chelsea rozdrtila Genk s Danielem Pudilem i díky dvěma gólům Torrese 5:0. Z výher se radují i další dva reprezentanti Tomáš Rosický z Arsenalu a Michal Kadlec z Leverkusenu. Tomáš Hübschman uhrál se Šachtarem Doněck jen remízu.

Fotbalisté Chelsea si proti Genku s chutí zastříleli a zvítězili 5:0. Na snímku oslavuje svou trefu Branislav Ivanovič (vpravo) s Davidem Luizem.

Borisov, který v minulém kole utrpěl debakl 0:5 od Barcelony, odolával na San Siru půl hodiny. Po střele Aquilaniho pomohla brankáři Gutorovi tyč, ale ve 33. minutě už se marně natahoval po ráně Ibrahimovice. Ten znovu ukázal, že je pro ofenzivu AC nepostradatelný, před třemi týdny gólem přispěl také k výhře 2:0 nad Plzní. Zároveň dal jubilejní 200. branku Milána v Lize mistrů.

Borisov se ani ve třetím utkání na hřišti italského týmu nedočkal premiérové trefy, naopak v 70. minutě pojistil domácí triumf Boateng. BATE má po polovině základní části stejně jako Plzeň jeden bod.

Čech byl bez práce

Gólman Čech prožil v brance Chelsea pohodový zápas. "Blues" od úvodu drželi proti Genku taktovku pevně v rukách a už během prvního poločasu nasázeli bojácnému soupeři čtyři branky. Dvě z nich zaznamenal Torres a dvakrát v jednom utkání se trefil v dresu Chelsea vůbec poprvé.

Nešťastný gólman Genku Laszlo Koteles po pátém inkasovaném gólu na hřišti Chelsea.foto: Reuters/Toby Melville

Po pauze brankostroj ustal. Genk ani na devátý pokus v základní skupině Ligy mistrů nevyhrál a spolu s Dinamem Záhřeb jako jediný ještě neskóroval. Pudil si z duelu proti Čechovu celku odnesl třetí žlutou kartu a bude chybět v odvetě v Belgii.

V druhém duelu skupiny udělal velký krok k postupu Leverkusen v sestavě s Kadlecem. Bayer v souboji dvou poražených finalistů soutěže ze začátku tisíciletí zdolal Valencii a zlomil prokletí se španělskými soupeři, které předtím neporazil sedmkrát za sebou.

Andre Schürrle z Leverkusenu (vpravo) oslavuje s Michalem Kadlecem trefu v utkání s Valencií.foto: Reuters/Wolfgang Rattay

Hosté sice v první půli dali díky Jonasovi 450. gól v evropských poháru, což se předtím povedlo jen čtrnácti celkům, ale Leverkusen krátce po přestávce skóre mezi 52. a 56. minutou otočil.

Rosický odehrál celý zápas

Přímý souboj o prvenství ve skupině mezi vedoucím Marseille a Arsenalem byl opatrný a dlouho nepřinášel velké šance. Až v druhé minutě nastavení zajistil "Kanonýrům" střídající Ramsey posun do čela skupiny a hosté udrželi neporazitelnost při výjezdech do Francie. Rosický odehrál za hosty celý zápas. Olympiakos Pireus po dvou porážkách zabral doma proti Dortmundu a po výhře 3:1 poskočil na třetí místo.

Tomáš Rosický odehrál v dresu Arsenalu na hřišti Olympique Marseille celý zápas..foto: ČTK/AP/Claude Paris

Šachtar Doněck s Hübschmanem zůstal po remíze 2:2 s Petrohradem překvapivě poslední ve skupině G. Pro domácí se přitom zápas o naději nevyvíjel špatně - brankář Rybka chytil v úvodu penaltu a po čtvrthodině poslal Šachtar do vedení Willian.

Jenže Širokov ve 33. minutě své penaltové zaváhání odčinil, a když ještě do poločasu opět převážil skóre na domácí stranu Luiz Adriano, hosté i podruhé vyrovnali.

Skupina G má i nadále velmi překvapivý vývoj, mimo postupové příčky totiž stále zůstává úřadující vítěz Evropské ligy FC Porto. Portugalský klub doma do dnešního duelu vyhrál 15 z posledních 19 zápasů v evropských pohárech, ale proti Apoelu Nikósie se musel spokojit jen s remízou 1:1.

Přemožitel Jablonce z loňského ročníku Evropské ligy udržel senzační vedení ve skupině a z Portugalska se vrací v mnohem lepší náladě než v sezoně 1963/64, kdy utržil v Poháru vítězů pohárů rekordní debakl 1:16 od Sportingu Lisabon.

Utkání 3. kola základních skupin fotbalové Ligy mistrů
Skupina E
Bayer Leverkusen - Valencie 2:1 (0:1)
Branky: 52. Schürrle, 56. Sam - 24. Jonas. Rozhodčí: Thomson (Skot.). Diváci: 27 323.
Chelsea - Genk 5:0 (4:0)
Branky: 11. a 27. Torres, 8. R. Meireles, 42. Ivanovič, 72. Kalou. Rozhodčí: Nikolajev (Rus.). Diváci: 38 518.
1.Chelsea32108:17
2.Leverkusen32014:36
3.Valencie30212:32
4.Genk30120:71
Skupina F
Olympique Marseille - Arsenal 0:1 (0:0)
Branka: 90.+2 Ramsey. Rozhodčí: Skomina (Slovin.). Diváci: 24 534.
Olympiakos Pireus - Borussia Dortmund 3:1 (2:1)
Branky: 8. Holebas, 40. Džebúr, 79. Modesto - 26. Lewandowski. Rozhodčí: Nijhuis (Niz.). Diváci: 3 .472.
1.Arsenal32104:27
2.Marseille32014:16
3.Olympiakos Pireus31024:43
4.Dortmund30122:71
Skupina G
Šachtar Doněck - Zenit Petrohrad 2:2 (2:1)
Branky: 15. Willian, 45.+1 Luiz Adriano - 33. Širokov, 60. Fajzulin. Rozhodčí: De Bleeckere (Belg.). Diváci: 45 000.
FC Porto - APOEL Nikósie 1:1 (1:1)
Branky: 13. Hulk - 19. Ailton Almeida. Rozhodčí: Gautier (Fr.). Diváci: 36 000.