Liga mistrů: Plašilovo Monako odstavilo Real Madrid

Fotbalisté AS Monako porazili ve čtvrtfinálové odvetě Ligy mistrů Real Madrid 3:1 a postarali se o to, že hvězdný soubor ze San Bernabeu bude poprvé po čtyřech letech chybět mezi elitní čtveřicí. Hlavní podíl na senzaci měl Španěl Morientes, který je v Monaku na hostování právě z Realu.

I druhé čtvrtfinále skončilo proti očekávání bookmakerů. Chelsea otočila nepříznivý vývoj londýnského derby, na půdě Arsenalu vyhrála 2:1 brankami Lamparda a Bridge a v semifinále se utká s Monakem.

K překvapení na účet velkého favorita přispěl i poslední český zástupce v prestižní soutěži. Monacký trenér Didier Deschamps postavil Jaroslava Plašila do základní sestavy. Mladík začal nebojácně a už ve čtvrté minutě roztleskal hlediště, když bez respektu sebral míč slavnému Zidanovi. O půl hodiny později se dokonce dostal do slibné šance.

Hosté bez distancovaného Beckhama hráli až příliš lehkomyslně a v jejich obraně byly díry. Jenže domácí toho dlouho nedokázali využít, naopak ve 36. minutě Raúl po spolupráci s Ronaldem technickou střelou levačkou z hranice šestnáctky vnesl do řad "Bílého baletu" ještě více klidu.

To se madridským hvězdám vymstilo, protože v domácím útoku začal řádit Morientes. Nejlepší kanonýr Ligy mistrů připravil těsně před přestávkou vyrovnávací gól pro kapitána Giulyho a tři minuty po změně stran dal svou sedmou branku v soutěži. V 66. minutě přidal Giuly třetí gól, Real se už nevzpamatoval a Monako se poprvé od roku 1998 raduje z postupu do semifinále.

Bridge prodloužení nepovolil

Zápas Arsenalu s Chelsea začal pěkně zostra, tvrdé souboje byly často až za hranicí pravidel a německý rozhodčí Merk se měl co ohánět. Domácí Arsenal byl aktivnější a nejužitečnější hráč dosavadního průběhu Ligy mistrů Henry soupeřovu obranu několikrát provětral. Autor pěti branek však měl dnes neměl svůj den a trenér Wenger ho devět minut před koncem vystřídal.

Těsně před přestávkou Henryho v roli střelce zastoupil Reyes. Mladík, který v lednu přišel na Highbury ze Sevilly za 25 milionů eur, v šestnáctce pohotově zareagoval a propasíroval míč mezi nohama brankáře Ambrosia. Jenže šest minut po změně stran brankář Lehmann jen vyrazil Makeleleho tvrdou střelu a Lampard vyrovnal.

Za tohoto stavu by se zápas prodlužoval, ale Chelsea se s tím nemínila smířit a v dramatickém závěru svého rivala zlomila. Ashley Cole ještě stačil odvrátit míč z prázdné branky Arsenalu, ale tři minuty před koncem si obránce Bridge narazil míč s Gudjohnsenem a poslal Chelsea do semifinále.

Ve středu se o postup do semifinále utkají Deportivo La Coruňa s AC Milán a Olympique Lyon s FC Porto. První semifinálové zápasy jsou na programu 20. a 21. dubna.

Liga mistrů - odvety čtvrtfinále
AS Monako - Real Madrid 3:1
Poločas: 1:1. Branky: 45.a 61. Giuly, 48. Morientes - 36. Raúl. Rozhodčí: Collina (It.). ŽK: Roma - Helguera, Borja. Diváci: 18 000.
Monako: Roma - Ibarra, Rodriguez, Givet, Evra - Cissé, Plašil, Giuly (82. Fakiri), Rothen - Pršo (61. Nonda), Morientes (85. Adebayor). Trenér: Deschamps.
Real Madrid: Casillas - Salgado (85. Bravo), Helguera, Mejía, Roberto Carlos - Figo, Guti (88. Portillo), Zidane, Borja (72. Solari) - Raúl, Ronaldo. Trenér: Queiroz.
První zápas 2:4, postupuje Monako.
Arsenal - Chelsea 1:2
Poločas: 1:0. Branky: 45. Reyes - 51. Lampard, 87. Bridge. Rozhodčí: Merk (Něm.). ŽK: Lauren - Gallas, Hasselbaink, J. Cole. Diváci: 35 000.
Arsenal: Lehmann - Lauren, A. Cole, Campbell, Toure - Ljungberg, Vieira, Edu, Pires - Henry (81. Bergkamp), Reyes. Trenér: Wenger.
Chelsea: Ambrosio - Melchiot, Bridge, Terry, Gallas - Parker (46. Grönkjaer), Makelele, Lamparad, Duff (83. J. Cole) - Hasselbaink (83. Crespo), Gudjohnsen. Trenér: Ranieri.
První zápas 1:1, postupuje Chelsea.