Portu stačil na finále Ligy mistrů jediný gól

LA CORUŇA

Prvním finalistou fotbalové Ligy mistrů se stalo FC Porto. Loňský vítěz Poháru UEFA v úterní semifinálové odvetě vyhrál v La Coruni 1:0 a po bezbrankové remíze v úvodním zápase postoupil do boje o nejcennější evropskou klubovou trofej. Ve středu 26. května v Gelsenkirchenu se o ni utká s lepším z duelu Chelsea - Monako.

Trenér La Coruni Javier Irureta sice před zápasem slíbil góly a šance, ale ještě před výkopem fanoušci zjistili, že jeho sliby byly plané. Irureta na hřiště poslal jediného útočníka, a protože se stejně zachoval i jeho portský protějšek, viděli diváci na napěchovaném stadiónu Riazor stejně nezáživný fotbal, jaký oba soupeři předváděli před dvěma týdny.

Jedinou změnou byla barva dresů, v níž Porto nastoupilo. Zvolilo netradiční fialovou a ta mu přinesla štěstí.

Derlei proměnil penaltu se štěstím

Také dnes fanoušci s nervozitou očekávali, který tým si vytvoří trvalejší převahu a šance a znovu čekali celý první poločas marně. Oba týmy během něj ani jednou nevystřelily mezi tyče a teprve dvě minuty po přestávce viděli diváci první vážnou šanci. Derlei si zaběhl na zadní tyč na Dekův centr, ale v pádu trefil hlavou jen tyč. O chvíli později si ale vše stejná dvojice vynahradila.

Deco byl v šestnáctce domácích faulován a rozhodčí Collina ani na chvíli s nařízením penalty neváhal. Míč si postavil Derlei, který od prosince nehrál kvůli zranění, a risk se málem hostům nevyplatil. Gólman Molina totiž směr Brazilcovy střely vystihl, ale míč v cestě do sítě nezastavil. Derlei loni dvěma góly vystřílel Portu triumf v Poháru UEFA, nyní mu přihrál šanci bojovat o cennější poctu.

Finále po 17 letech

Pro La Coruňu to byl po 813 minutách první inkasovaný gól na domácím stadionu v Lize mistrů. Naposledy se předloni v listopadu trefil do její sítě Pavel Nedvěd. A hráči španělského klubu evidentně odvykli tomu, aby před vlastními fanoušky v poháru prohrávali.

Útočníci padali v šestnáctce, ale místo penalty jim Collina ukazoval jednu žlutou kartu za druhou. Najbet navíc viděl za obranný zákrok druhou a dvacet minut před koncem svůj tým oslabil.

Šance Deportiva klesly na nulu, naopak Porto v pohodě bránilo. Po sedmnácti letech se může znovu těšit na finále nejslavnější evropské pohárové soutěže.

Liga mistrů - odveta semifinále
Deportivo La Coruňa - FC Porto 0:1
Poločas: 0:0. Branka: 60. Derlei z pen. Rozhodčí: Collina (It.). ŽK: Najbet, Tristán - Carlos Alberto, Mendés. ČK: 70. Najbet. Diváci: 34 600. První zápas 0:0, postupuje Porto.
La Coruňa: Molina - Manuel Pablo, Najbet, César, Romero - Víctor (55. Scaloni), Duscher, Valerón, Sergio (67. Tristán), Luque (72. Fran) - Pandiani. Trenér: Irureta.
Porto: Vítor Baía - Paulo Ferreira, Jorge Costa, Ricardo Carvalho, Nuňo Valente - Costinha, Maniche, Mendés (88. Bosingwa), Carlos Alberto (68. Pedro Emanuel), Deco - Derlei (90. McCarthy). Trenér: Mourinho.