Leverkusen deklasoval Baník pěti góly

Igor BruzlSport.czPrávo

Pětibrankový debakl přivážejí z úvodního utkání 3. předkola Ligy mistrů fotbalisté Baníku Ostrava. Domácí mistr na půdě Bayeru Leverkusen prohrával po první půli o jednu branku, ve druhém poločase ovšem inkasoval další čtyři a vidinu miliónové soutěže mu zahalil hodně černý mrak. Odveta na Bazalech se hraje 25. srpna.

Dvě hodiny před zápasem už dvanáct stovek fanoušků Baníku hlasitě dávalo najevo, že se Ostravané po třinácti letech vrátili do Evropy a hráči v těžkých bojích nebudou sami. Domácí ovšem od začátku dokazovali, že to český mistr bude mít v Leverkusenu hodně složité.

Bayer skvěle kombinoval po zemi, získal převahu, první střela aktivního Ponteho přesto ještě minula cíl. Jenže v 10. min. přetažený centr přelétl Dvorníka, nejistý Kotrys odvrátil balón jen k Pontemu, jeho střelu König vyrazil k Francovi a Brazilec rozjásal BayArenu.

Baník se pak konečně vytáhl z obranné ulity, vidět byl na pravé straně Látal, jenže kromě dvou závarů při sérii čtyř rohů Ostravy se Butt v brance musel nudit. Vyděsil jej až ve 24. min. Bystroň, když se po dlouhém sólu opřel do míče, ovšem z 20 m těsně minul pravou tyč.

Snaha Baníku vyzněla naprázdno

Bayer vyčkával, jednu chvíli musel při tlaku hostů kouskovat hru, jenže v ofenzívě byl dál velmi nebezpečný. Po rohu Ponteho málem přišel snadno ke gólu Ramelow, König však byl na místě, brankovou radost Schneiderovi zmrazil asistent sudího, signalizující ofsajd.

První půli uzavřel zablokovaný pokus Heinze, přesto Baník dokazoval, že chce dát gól a zůstat ve hře o postup. Druhý poločas otevřel odvážněji český mistr a obrana Bayeru už tak jistá nebyla. Po technické střele Ramelowa mohl dvakrát srovnat Baník, ale Pospěch po Čížkově centru hlavou minul a pak jeho centr poslal Matušovič do boční sítě.

Němci ukázali, v čem tkví jejich síla v 67. min., kdy Ponte našel Francu a ten se podél Dvorníka trefil k tyči. Baník to nezlomilo. Po rozích se během pár vteřin dvakrát dostal k hlavičce Heinz, první ránu z čáry vyhlavičkoval Schneider, druhou zastavilo břevno.

Leverkusenu narostla křídla poté, co po centru Krzynowka snadno Juan přehlavičkoval střídajícího Velkoborského, vzápětí střelu Kryznowka neudržel König a z gólu se radoval i Berbatov. Hned poté zazvonilo břevno po ráně Schneidera a kolaps Baníku dokonal svým parádním třetím gólem v utkání Franca.

Liga mistrů - 3. předkolo
Bayer Leverkusen - Baník Ostrava 5:0
Poločas: 1:0. Branka: 10., 67. a 88. Franca, 74. Juan, 82. Berbatov. Rozhodčí: Dougal - Murphy, Lyon (všichni Skot.). Bez karet. Diváci: 22.500 (vyprodáno).
Leverkusen: Butt - Juan (86. Callsen-Bracker), Nowotny, Roque Junior - Freier (65. Krzynówek), Schneider, Ramelow, Ponte (84. Ballitsch), Babic - Berbatov, Franca. Trenér: Augenthaler.
Ostrava: König - Pospěch, Dvorník (72. Velkoborský), Besta, Kotrys - Látal, Bystroň (84. Lička), Zúbek, Čížek - Matušovič (76. Papadopulos), Heinz. Trenér: Komňacký.