Policie začala kvůli útoku na Friska vyslýchat fanoušky

ŘÍM

Italská policie vyslechla prvních pět fanoušků AS Řím, kteří jí měli poskytnout informace ke středečnímu incidentu během zápasu Ligy mistrů mezi italským klubem a Dynamem Kyjev. Utkání bylo po prvním poločase předčasně ukončeno poté, co jeden z diváků trefil v přestávce odcházejícího rozhodčího Anderse Friska do hlavy a způsobil mu tržné zranění.

Podle posledních zjištění policie hlavu arbitra nezasáhl zapalovač, ale jednoeurová mince. Strážci zákona při hledání viníka hodlají prověřit pět set fanoušků AS, kteří na nejbližší tribuně seděli. Přesný seznam osob jim poskytl Italský olympijský výbor, jenž většině z nich poskytl volné vstupenky.

Policisté spoléhají na pomoc fanoušků. "Když nám někdo pomůže, můžeme chytit viníka," řekl policejní mluvčí. Samotný Frisk, který dnes poprvé o incidentu hovořil, klíčové svědectví neposkytne. "Neviděl jsem, kdo po mně minci hodil. V první chvíli jsem ani nepostřehl, co mě trefilo," řekl jednačtyřicetiletý švédský arbitr.

Kolegové ho dovedli do šatny, kde se pomalu vzpamatovával z utrpěného šoku. "Asistent Peter Ekström mě chránil, když jsem šel ze schodů do šatny. Byl jsem v šoku, protože jsem hodně krvácel a já nesnáším pohled na krev," vyprávěl rozhodčí, který po ošetření v římské nemocnici odcestoval zpět do Švédska.

Osudem zápasu, v němž hosté z Kyjeva vedli 1:0, se bude od úterka zabývat disciplinární komise Evropské fotbalové unie. Italskému klubu, jehož vedení se Friskovi oficiálně omluvilo, hrozí tresty v podobě vysoké pokuty, uzavření stadionu i kontumační prohry.