Barcelona si s chutí zastřílela do Laštůvkovy sítě

Tolika gólů jako v úterním programu Ligy mistrů se fotbaloví fajnšmekři ve středu nedočkali, přesto byli diváci znovu svědky velkých a dramatických bitev. Druhé výhry v soutěži si připsaly Barcelona, Chelsea i oba milánské celky, všechny zmiňované kluby přitom nastřílely tři branky.

Někdejší ostravský gólman Jan Laštůvka udržel v Barceloně v brance Šachtaru Doněck čisté konto jen do patnácté minuty, než ho překonal Portugalec Deco. Pak vydržel český brankář až do přestávky, jenže po obrátce přidali domácí další dvě branky.

Laštůvka byl často v ohni střel, čelil velkému náporu. Po více než hodině hry, v 64. minutě, v nouzi fauloval Ronaldinha a Brazilec mu z penalty nedal šanci. V závěru pak Laštůvku pokořil ještě Kamerunec Eto'o. Tomáš Hübschman sledoval zápas na Nou Campu jen z doněcké lavičky.

Další český gólman Petr Čech si v brance Chelsea ještě pořádně nesáhl na míč a už mohl s diváky na Stamford Bridge slavit. Postaral se o to ruský záložník Smertin, který v sedmé minutě z voleje napnul síť za zády brankáře FC Porto. Obhájce trofeje však nehodlal jen tak snadno složit zbraně, měl míč mnohem častěji ve své moci a domácí předčil i ve střelbě.

Čech byl zaměstnanějším mužem než Vítor Baia na druhé straně hřiště. Jenže hned po přestávce zaúřadoval Drogba. Hráč z Pobřeží slonoviny, za nějž ruský magnát Abramovič zaplatil v létě Marseille rekordních 35 miliónů eur, dal už svůj třetí gól v soutěži. Čecha pak sice překonal Jihoafričan McCarthy, ale domácí stoper Terry rychle obnovil dvoubrankový náskok Chelsea.

První výhra pro CSKA

Dvanáct let čekali fotbalisté CSKA Moskva na první výhru v Lize mistrů. Dočkali se dnes, když na domácím stadiónu porazili i s Čechem Jiřím Jarošíkem v sestavě pařížský St. Germain 2:0. Hrdinou utkání byl Sergej Semak, který vystřídal téměř po hodině hry a zařídil oba góly.

Semakovi uvolnil místo zraněný chorvatský útočník Ivica Olič. Semak pak během šesti minut otevřel skóre a o dalších pár minut později si vykoledoval penaltu, z níž Brazilec Vágner výhru pojistil.

V prvním poločase toho moc k vidění nebylo. CSKA si příliš šancí nevytvořil, nedařilo se ani hostům. Vše změnil až Semakův gól. Úspěšná trefa Moskvany povzbudila, brzy mohl zvýšit Vágner. O chvíli později pohotově vypálil těsně vedle levačkou Jarošík, který se po delší době znovu dočkal pozvánky do reprezentace.

Nápor CSKA se snažil neúspěšně přibrzdit Pauleta. Pak se znovu valily útoky na branku hostů. Při jednom z nich vnikl do šestnáctky Semak a Badianovi nezbylo nic jiného než jej poslat k zemi. Vágner pak s jistotou proměnil nabídnutou příležitost.

Ševčenkova oslava

Ukrajinský útočník v milánských službách Andrej Ševčenko dnes slavil na San Siru 28. narozeniny a v osmé minutě si sám nadělil dárek v podobě vydařené střely do sítě Celtiku. Slovenský obránce Stanislav Varga se však nehodlal zařadit do zástupu gratulantů a perfektní hlavičkou vyrovnal.

Ale v závěru trenér Ancelotti poslal na hřiště Inzaghiho a ten se mu minutu před koncem odměnil gólem. Pirlo pak v nastaveném čase výhru zpečetil.

Také Inter vyhrál 3:1, dokonce na soupeřově půdě v Bruselu. Hostům tam zajistil skvělý start teprve devatenáctiletý Nigerijec Martins, který v sestavě nahradil zraněného Vieriho. Adriano a Stankovič pak přidali další branky, Anderlecht se zmohl na odpověď až těsně před koncem, když už bylo všechno jasné.

Skácel odehrál jen necelou hodinu

Jen necelé dvě minuty svítil na tabuli bezbrankový stav v Brémách. Ke zklamání domácích diváků ho zrušil Vicente z Valencie, který otevřel střelecký účet jak v jarním finále Poháru UEFA, tak i v prvním kole Ligy mistrů proti Anderlechtu.

Jenže po změně stran hosté přišli nejdříve o vyloučeného Marchenu a pak i o body. Početní převahu využil už po pěti minutách Klose a střídající Řek Charisteas si po vítězné brance ve finále mistrovství Evropy připsal další veledůležitou trefu.

Ani Arsenal v Trondheimu nadějný náskok neudržel, přestože už v šesté minutě Švéd Ljungberg pohotově zužitkoval Henryho rohový kop. Hosté měli i dál převahu, ale v 52. minutě je při ojedinělé akci zaskočil Strand bombou pod břevno.

Rudolf Skácel si v Lize mistrů moc radosti neužil. Jeho Panathinaikos prohrál v Eindhovenu 0:1 a český záložník pobyl na hřišti jen necelou hodinu.

Liga mistrů, 2. kolo
Skupina E
PSV Eindhoven - Panathinaikos Atény 1:0 (0:0)
Branka: 80. Vennegoor. Rozhodčí: Plautz (Rak.). Diváci: 26.500.
Rosenborg Trondheim - Arsenal Londýn 1:1 (0:1)
Branky: 52. Strand - 6. Ljungberg. Rozhodčí: Meyer (Něm.). Diváci: 21.000.
Skupina F
FC Barcelona - Šachtar Doněck 3:0 (1:0)
Branky: 15. Deco, 64. Ronaldinho, 89. Eto'o. Rozhodčí: Hauge (Nor.). Diváci: 75.000.
AC Milán - Celtic Glasgow 3:1 (1:0)
Branky: 8. Ševčenko, 89. Inzaghi, 90+1. Pirlo - 74. Varga. Rozhodčí: Veissiére (Fr.). Diváci: 52.648.
Skupina G
Anderlecht Brusel - Inter Milán 1:3 (0:1)
Branky: 90+4. Baseggio - 9. Martins, 51. Adriano, 55. Stankovič. Rozhodčí: Vassaras (Řec.). Diváci: 25.000.
Werder Brémy - FC Valencie 2:1 (0:1)
Branky: 60. Klose, 84. Charisteas - 2. Vicente. Rozhodčí: Riley (Angl.). ČK: 55. Marchena (Valencie). Diváci: 43.000.
Skupina H
Chelsea Londýn - FC Porto 3:1 (1:0)
Branky: 7. Smertin, 50. Drogba, 70. Terry - 68. McCarthy. Rozhodčí: Fandel (Něm.). Diváci: 39.237.
CSKA Moskva - Paris St. Germain 2:0 (0:0)
Branky: 64. Semak, 77. Vágner z pen. Rozhodčí: Busacca (Švýc.). Diváci: 28.000.