Německý večer v Lize mistrů: Dortmund pokořil slavný Real Madrid, Schalke vyloupilo chrám Arsenalu

Němečtí fotbaloví fanoušci jsou v euforii: jejich kluby ve středečním programu 3. kola základních skupin Ligy mistrů kralovaly. Šampión bundesligy z Dortmundu připravil na domácím hřišti první prohru Realu Madrid (2:1) a vystřídal ho v čele tabulky, Schalke veze tři body z Londýna za výhru 2:0 nad Arsenalem, který znovu hrál bez zraněného Tomáše Rosického. Stoprocentní bilanci si třetím vítězstvím udržely Porto a Málaga, která navíc zůstává jediným týmem soutěže bez inkasované branky.

Obránce Dortmundu Lukasz Piszczek (vlevo) se snaží odebrat míč Mesutu Özilovi z Realu.

Padl anglický šampión Manchester City, prohrál 1:3 v Amsterdamu s Ajaxem a jeho vyhlídky na postup ze skupiny povážlivě klesají. Hosté sice v Nizozemsku od 22. minuty vedli, jenže v poslední minutě první půle propálil Harta De Jong a v druhé půli aktivnější nizozemský celek otočil skóre trefami Moisandera a Eriksena. Ajax ukončil sérii tří porážek v základní skupině Ligy mistrů.

Ronaldova trefa nestačila

Ve šlágru středečního večera byli hráči Dortmundu v první půli střelecky aktivnější, ale dva jedovaté Kehlovy pokusy skvěle vytáhl gólman Casillas. Po chybě Pepeho už ale Lewandowski nabídnutou šancí nepohrdl a otevřel skóre. Radost však vydržela domácím jen pár okamžiků: Ronaldo dostal báječný pas do běhu a elegantně přehodil netakticky vyběhnuvšího brankáře Weidenfellera. Hvězdný Portugalec zaznamenal čtrnáctý gól v posledních deseti zápasech Ligy mistrů.

V 64. minutě ale nedůrazně vyboxoval centr brankář Realu Casillas a Schmelzer napálil míč přesně k tyči. Borussia si spravila chuť po víkendové bundesligové porážce od Schalke a proti španělskému soupeři se radovala z první výhry po sedmi utkáních.

Málaga ještě neinkasovala

Skupinu C i po polovině odehraných zápasů vede bez obdrženého gólu Málaga. Nováček soutěže také proti sedminásobnému vítězi LM AC Milán potvrdil, že má skvělou obranu a v patnáctém zápase v evropských pohárech pojedenácté udržel čisté konto. Nejtěsnější vítězství 1:0 zajistil domácím v druhé půli Joaquín, který odčinil nezdar při penaltě z prvního dějství.

Naděje na postup oživil Petrohrad. Díky Keržakovově proměněné penaltě zdolal Anderlecht 1:0 a po předešlých dvou porážkách poprvé bodoval.

Arsenal po ligové prohře s Norwichem neprocitl ani v Lize mistrů a podlehl Schalke 0:2. Tým z Gelsenkirchenu připravil "Kanonýrům" první domácí porážku v pohárech po šestnácti zápasech, v poslední čtvrthodině se o to zasloužili svými trefami Huntelaar a Afellay. V druhém souboji skupiny B se nováček z Montpellier ujal proti Olympiakosu Pireus vedení, o premiérové vítězství ale v závěru dvěma inkasovanými góly přišel.

Sudí Královec asistoval u další výhry Porta

Čeští ligoví rozhodčí v čele s Pavlem Královcem asistovali u vítězství Porta nad Dynamem Kyjev 3:2. Hosté před čtyřmi lety na hřišti dnešního soupeře zaznamenali svou jedinou venkovní výhru v Lize mistrů z posledních 30 zápasů, tentokrát se jim ale na portugalské půdě nevedlo. Dvakrát dokázali vyrovnat, na Martinezův druhý gól v zápase už ale neodpověděli.

Paris St. Germain si ve stejné skupině připsal "povinnou" výhru 2:0 na stadiónu outsidera Dinama Záhřeb. Kanonýr Ibrahimovic ve 33. minutě zlomil více než desetileté čekání pařížského klubu na venkovní gól v Lize mistrů, pojistku přidal ještě do půle Ménez. Domácí celek prohrál v hlavní fázi soutěže podeváté za sebou a na vítězství čeká už dvanáct utkání, čímž vyrovnal neslavný rekord Anderlechtu Brusel.

Fotbalová Liga mistrů - středa, 3. kolo základních skupin:
Skupina A:
Dinamo Záhřeb - Paris St. Germain 0:2 (0:2)
Branky: 33. Ibrahimovic, 43. Ménez. Rozhodčí: Aydinus (Tur.). Diváci: 9326.
FC Porto - Dynamo Kyjev 3:2 (2:1)
Branky: 36. a 78. Martinez, 15. Varela - 21. Gusev, 72. Ideye. Rozhodčí: Královec (ČR). Diváci: 29.317.
Skupina B:
Arsenal - Schalke 0:2 (0:0)on-line
Branky: 76. Huntelaar, 86. Afellay. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.). Diváci: 60.049.
Montpellier - Olympiakos Pireus 1:2 (0:0)
Branky: 49. Charbonnier - 73. Torossidis, 90. Mitroglu. Rozhodčí: Orsato (It.). Diváci: 22.834.
Skupina C:
Zenit Petrohrad - Anderlecht Brusel 1:0 (0:0)
Branka: 72. Keržakov z pen. Rozhodčí: Bebek (Chorv.). Diváci: 18.034.
Málaga - AC Milán 1:0 (0:0)
Branka: 64. Joaquín. Rozhodčí: Proenca (Port.). Diváci: 25.000.
Skupina D:
Borussia Dortmund - Real Madrid 2:1 (1:1)on-line
Branky: 36. Lewandowski, 64. Schmelzer - 38. Ronaldo. Rozhodčí: Kassai (Maď.). Diváci: 65.829.
Ajax Amsterdam - Manchester City 3:1 (1:1)
Branky: 45. De Jong, 57. Moisander, 68. Eriksen - 22. Nasri. Rozhodčí: Moen (Nor.). Diváci: 45.743.