Juventus zabouchl před Ajaxem bránu osmifinále LM

Fotbalisté Ajaxu Amsterdam ztratili šanci postoupit do osmifinálové fáze Ligy mistrů. Rozhodla o tom prohra v úterním utkání na půdě Juventusu Turín, italský celek s Pavlem Nedvědem v sestavě zvítězil gólem Zalayety 1:0. Nizozemský celek i se Zdeňkem Grygerou a Tomášem Galáskem tak 'oslavil' jubilejní 250. utkání v evropských pohárech porážkou.

Po vítězství 5:1 nad Maccabi Tel Aviv se k již postupujícímu Juventusu připojil z druhého místa Bayern Mnichov. K Bayernu, Juventusu a další trojici jistých osmifinalistů Lyonu, Chelsea a Interu Milán přibyl ještě Manchester United, soupeř pražské Sparty ve skupině D.

Ajax bude v závěrečném utkání v základní skupině za dva týdny na dálku bojovat s Maccabi alespoň o třetí místo, které zaručuje postup do vyřazovací části Poháru UEFA. Nizozemský mistr hraje s Bayernem, Maccabi hostí Juventus.

Raúl vyrovnal rekord

Do historie se zapsal střelec Realu Madrid Raúl. Jeho gól ze 70. minuty utkání proti Bayeru Leverkusen, který rozhodl o remíze 1:1, byl jeho 49. brankou v evropských pohárech. Raúl tak vyrovnal rekord svého předchůdce ve slavném španělském klubu Alfréda di Stéfana. Ten v letech 1955-64 nasázel 49 branek v 58 zápasech. Raúl ho vyrovnal v 94. zápase, který od roku 1995 za Real odehrál v Lize mistrů.

Leverkusen sice vedl od 36. minuty po trefě Dimitara Berbatova, ale byl rád, že si z Madridu odvezl alespoň bod. V 81. minutě totiž domácí Figo neproměnil pokutový kop.

V Kyjevě se hrálo, AS Řím propadl

Z dělby bodů konkurentů ve skupině B vytěžilo Dynamo Kyjev. Zvítězilo doma nad beznadějně posledním AS Řím 2:0 a vede tabulku s dvoubodovým náskokem na Real a Leverkusen. První zápas Dynama Kyjev a AS Řím ukončil předčasně fanoušek, který trefil mincí rozhodčího Friska a Ukrajinci získali tři body díky kontumaci.

Nyní si je vybojovali sami; v 73. minutě se dostali do vedení po vlastní brance řeckého mistra Evropy Traianose Dellase a početní výhodu po vyloučení Giuseppeho Scurta využil Maxim Šackich. Fanoušci si tak při demonstracích kvůli údajně zmanipulovaným prezidentským volbám v zemi užili alespoň sportovní radosti.

Plašil pomohl k porážce Liverpoolu

Velkou oslavu si může uspořádat po svém tisícím zápasu na lavičce Manchesteru United Alex Ferguson. Po výhře 2:1 nad Lyonem se dočkal pojistky postupu, který týmu vystřelil v 53. minutě nizozemský kanonýr Ruud van Nistelrooij.

V dresu Monaka se radoval ze skalpu Liverpoolu český reprezentant Jaroslav Plašil, který odehrál celé utkání. Jedinou branku vstřelil Argentinec Saviola. Liverpoolský útok oslabený mimo jiné o zraněného Milana Baroše se neprosadil. V druhém utkání porazil Olympiakos Pireus poslední La Coruňu 1:0, což pro Liverpool znamená, že k postupu do osmifinále musí v posledním utkání Řeky porazit.

Liga mistrů - 5. kolo
Skupina A:
AS Monako - Liverpool 1:0 (0:0)
Branka: 54. Saviola. Rozhodčí: Bo Larsen (Dán.). Diváci: 18500.
Olympiakos Pireus - La Coruňa 1:0 (0:0)
Branka: 68. Djordjevič. Rozhodčí: Hauge (Nor.). Diváci: 33500.
1. Olympiakos53114:210
2. Monako53025:49
3. Liverpool52123:27
4. La Coruňa50230:42
Skupina B:
Dynamo Kyjev - AS Řím 2:0 (0:0)
Branky: 73. vlastní Dellas, 81. Šackich. ČK: 76. Scurto (AS Řím). Rozhodčí: Riley (Angl.). Diváci: 55000.
Real Madrid - Bayer Leverkusen 1:1 (0:1)
Branky: 70. Raúl - 36. Berbatov. Rozhodčí: Hamer (Luc.). Diváci: 60000.
1. Kyjev531111:510
2. Leverkusen522110:78
3. Real Madrid52218:88
4. AS Řím50144:131
Skupina C:
Bayern Mnichov - Maccabi Tel Aviv 5:1 (3:0)
Branky: 71. a 80. Makaay, 12. Pizarro, 37. Salihamidžič, 44. Frings - 56. Dego z pen. Rozhodčí: Medina Cantalejo (Šp.). Diváci: 45000.
Juventus Turín - Ajax Amsterdam 1:0 (1:0)
Branka: 14. Zalayeta. Rozhodčí: Plautz (Rak.). Diváci: 6865.
1. Juventus55005:015
2. Bayern530210:39
3. Ajax51044:83
4. Tel Aviv51043:113
Skupina D:
Manchester United - Olympique Lyon 2:1 (1:1)
Branky: 19. G. Neville, 53. van Nistelrooij - 40. Diarra. Rozhodčí: Nielsen (Dán.). Diváci: 66.398.