Skandál se nekonal, Arsenal a Eindhoven se rozešli smírně

Obavy o možném ukočení zápasu Ligy mistrů mezi Eindhovenem a Arsenalem Londýn kvůli rasistickým urážkám se ukázaly jako liché. Žádný exces se na stadionu Philips nekonal a oba celky se rozešly smírně 1:1. Domácí tak dokázali poprvé v historii postoupit do další fáze soutěže a s výsledkem byl spokojen i Arsenal, jenž po vyloučení Laurena a Vieiry dohrával v devíti.

Jasno je i ve skupině F, odkud jdou do osmifinále podle očekávání FC Barcelona a AC Milán. Italové deklasovali Šachtar Doněck 4:0, i když se dlouho trápili.

Jan Laštůvka sice po příletu do Milána ulehl do postele s teplotami, ani to mu ale nevzalo odvahu postavit se do branky Šachtaru proti domácím hvězdám. Útok domácích poznamenala zranění, kvůli nimž nenastoupili Ševčenko, Tomasson, ani Inzaghi. Laštůvka proti jejich spoluhráčům držel čisté konto více než poločas, ale pak kapituloval dvakrát za minutu.

Nejdřív jej obešel Cafú a míč před prázdnou branku dostal Kaká, pak Rui Costa přelstil přihrávkou tři obránce a Crespo po další kličce Laštůvkovi načal svůj letošní účet v Lize mistrů. Tomáši Hübschmanovi se návrat na San Siro nevydařil, Seedorf jej dokonce potupil patičkou mezi nohy. Crespo i Kaká v závěru podtrhli svůj večer druhým gólem.

Skácel dal gól

Celtic Glasgow sice v soutěži získal vůbec první bod na hřišti soupeře, ale remízu v Barceloně zhodnotí už jen v boji o místo v Poháru UEFA. Na Nou Campu byl ústřední postavou Kamerunec Eto'o, který jeden gól dal, ale dalšími třemi velkými šancemi pohrdl. Na konci první půle tak vyrovnal Hartson poté, co Varga před brankou jen těsně minul míč.

Trondheim už není tím obávaným týmem z konce 90. let. V soutěži vyhrál naposledy přesně před třemi lety a ani nový trenér změnu nepřinesl. Po zisku třináctého titulu pro Rosenborg odstoupil Rise, nahradil jej Hansen, ale při své premiéře dnes získal s Rosenborgem jen bod. Pro jeho tým tak účinkování v pohárové Evropě končí. Skácel odehrál skvělý zápas, který korunoval v 71. minutě, kdy přesně napálil odražený míč.

Zítka kapituloval dvakrát

Daniel Zítka, jenž v dresu Anderlechtu vystřídal chybujícího Peersmana, neodolával nájezdům Valencie ani dvacet minut. Domácí sice záhy vyrovnali, když Wilhelmsson poslal do branky míč po neproměněné penaltě, ale na své první body nedosáhli. O tom, že jako jediní budou po pátém kole s nulou na kontě, rozhodl Ital Di Vaio.

Valencie si to o post v osmifinále rozdá v příštím kole v přímé konfrontaci s Brémami. Werder dnes uhrál doma s Interem Milán jen remízu, Valencie jej musí porazit nejméně o dva góly, nebo 1:0.

Porto se ještě popere o postup

Hráči Porta svůj evropský trůn jen tak snadno neuvolní. Dnes vyhráli v Moskvě nad tamním CSKA 1:0 a o postup se ještě v posledním kole poperou na dálku s Paris St. Germain.

Pořadatelé použili v promrzlé Moskvě originální metodu, jak udržet trávník v ideálním stavu. Nad celý hřištěm před zápasem postavili vyhřívaný stan a trávník se díky tomu zelenal jako uprostřed léta.

A lépe se na něm cítili hráči Porta. Jedinou branku dal už po půlhodině hry Jihoafričan McCarthy, který hlavou trefil přesný Seitaridisův centr. Domácí poté měli jedinečnou šanci vyrovnat, ale podruhé za sebou v soutěži zahodili penaltu. Vágnerův vysoký kop proti Chelsea dnes napodobil Ignaševič.

Ve druhé půli domácí mohutně tlačili, ale vyrovnat se jim nepovedlo. Jednu šanci měl i Jiří Jarošík, který dnes sehrál svůj padesátý zápas v evropských pohárech. Dostal míč do šestnáctky, ale se střelou váhal tak dlouho, až jej obstoupili hostující obránci. V 67. minutě ze hřiště odešel.

Paris St. Germain získal cenný bod na Stamford Bridge. Diváci tam čekali marně na gól i na většinu hvězd, které s vědomím jistého postupu nechal kouč Mourinho odpočinout. A to včetně gólmana Petra Čecha. Největší aplaus sklidil Drogba, který po sedmitýdenní pauze odehrál závěrečnou půlhodinu.

Skupina E:
PSV Eindhoven - Arsenal Londýn 1:1 (1:1)
Branky: 8. Ooijer - 31. Henry. Rozhodčí: Fandel (Něm.). ČK: 65. Lauren, 78. Vieira (oba Arsenal). Diváci: 35.100.
Rosenborg Trondheim - Panathinaikos Atény 2:2 (0:1).
Branky: 68. a 76. Helstad - 16. Konstantinu, 71. Skácel. Rozhodčí: De Santis (It.). Diváci: 20.000.
FC Barcelona - Celtic Glasgow 1:1 (1:1)
Branky: 24. Eto'o - 45. Hartson. Rozhodčí: Michel (SR). Diváci: 60.000.
AC Milán - Šachtar Doněck 4:0 (0:0).
Branky: 52. a 90.(+2) Kaká, 53. a 85. Crespo. Rozhodčí: De Bleeckere (Belg.). Diváci: 38.841.
1. AC Milán540110:312
2. Barcelona53119:410
3. Celtic51134:104
4. Doněck51043:93
Skupina G:
Anderlecht Brusel - FC Valencie 1:2 (1:1)
Branky: 24. Wilhelmsson - 19. Corradi, 48. Di Vaio. Rozhodčí: Övrebö (Nor.). Diváci: 30.000
Werder Brémy - Inter Milán 1:1 (0:0).
Branky: 49. Ismaël z pen. - 55. Martins. Rozhodčí: Veissiére (Fr.). Diváci: 37.000.