Sparta v Lyonu na domácí nestačila

Smutné bylo loučení fotbalové Sparty Praha s letošním ročníkem evropských pohárů. Ve svém posledním vystoupení v Lize mistrů nestačila ve středu v Lyonu na místní Olympique, kterému podlehla jasně 0:5. Sparta byla celé utkání pod tlakem, prohra mohla být i vyšší. O posledním místě Pražanů ve skupině D bylo jasno už před zápasem, Sparta se s letošní pohárovou Evropou rozloučila porážkou.

Lyon od úvodních minut Spartu jasně přehrával, do vedení mohl jít už ve 4. minutě. Frau sice ve slibné pozici promáchl, následné nůžky Nilmara musel excelentním zákrokem lapit Blažek.

V 7. minutě už ale byl i Blažek krátký na perfektně sehraný roh Lyonu. Mezi Kováče a Homolu si naskočil Essien a hlavou nedal Blažkovi šanci. Hosté byli dále pod tlakem, gólem hrozila příležitost Maloudy.

I tu ale chytil Blažek, který předvedl několik vynikajících zákroků. Sparťanský brankář ale v 19. minutě neuvěřitelně chyboval. Nejprve skvěle chytil hlavičku Diatty, ale vzápětí mu míč podklouzl pod tělem a Nilmar pohotově zavěsil.

Sparta byla i nadále pod velkým tlakem, Lyon se na branku hostí hrnul v neutuchajících vlnách. Gól už ale do přestávky nepřidal.

Zelenka mohl snížit

První vážnější šanci Sparty neproměnil ve 49. minutě Zelenka. Jeho nepříliš umístěnou střelu vykopl brankář Puydebois. O dvě minuty později Blažek neudržel střelu Fraua a všudybyl Nilmar přidal pohodlně třetí gól. V 67. minutě předvedli domácí pohledný ťukes na jeden dotek, na jehož konci byl Malouda. Z ideální pozice ale přestřelil.

V 84. minutě nastartoval Idangar, narazil si s Frauem a propálil Blažka počtvrté. Pátou trefu přidal v poslední minutě Bergougnoux. To byl poslední hřebíček do sparťanské rakve, Sparta mohla být ráda, že neinkasovala víckrát.

Sparta ziskem jediného bodu v základní skupině přepsala v klubové historii nejhorší výsledek v prestižní Lize mistrů. Při dosud nejhorším vystoupení v soutěži v ročníku 2000/01 získala tři body.

Olympique Lyon - Sparta Praha 5:0 (2:0)
Branky: 7. Essien, 19. a 51. Nilmar, 83. Idangar, 90. Bergougnoux. Rozhodčí: Plautz - Bereuter, Staundinger (všichni Rak.). ŽK: Bergougnoux. Diváků: 38571.
Lyon: Puydebois - Reveillere, Diatta, Essien, Berthod (81. Truchet) - Bergougnoux, Diarra (56. Gomez), Clement, Malouda (67. Idangar) - Frau, Nilmar. Trenér: Le Guen.
Sparta: Blažek - Petráš, Homola, Kováč, Labant (28. Urbánek) - Voříšek, Sivok - Poborský, Zelenka, Šimák (65. Meduna) - Jun (79. Pacanda). Trenér: Straka.