Rubriky:

Liga mistrů

Charkov byl kvůli korupci vyloučen z Ligy mistrů, nahradí ho PAOK s Necidem

14. srpna 2013 13:03 - Nyon
(Aktualizováno: 14. srpna 2013 18:11)

Metalist Charkov byl vyloučen z fotbalové Ligy mistrů kvůli korupčnímu jednání svého bývalého sportovního ředitele. Ukrajinský vicemistr se sice okamžitě rozhodl odvolat ke sportovní arbitráži, UEFA přesto vzápětí oznámila, že v závěrečném předkole proti Schalke ho nahradí PAOK Soluň, kde působí český útočník Tomáš Necid.

 

www.uefa.com

UEFA zahájila s Charkovem disciplinární řízení 2. srpna, když byl potvrzen pětiletý zákaz činnosti pro bývalého sportovního ředitele klubu Jevhena Krasnikova. Ten na jaře 2008 pomohl ovlivnit zápas ukrajinské ligy proti Lvovu. Za korupci tehdy dostala tří- až pětileté tresty také šestice fotbalistů.

Charkov byl nyní vyloučen ze všech soutěží UEFA na tuto sezónu, proti verdiktu se však rozhodl odvolat ke sportovní arbitráži CAS. "Uděláme to pravděpodobně ještě ve středu. Téměř všechny podklady máme připravené, protože jsme s touto variantou počítali," uvedl pro ruskou agenturu Interfax viceprezident klubu Konstantin Pivovarov.

Metalist není bez šance

PAOK, který s Charkovem vypadl ve třetím předkole, proto nemá účast v bojích o postup do základní skupiny zdaleka jistou. Vše závisí na rozhodnutí CAS, kde není Metalist bez šance, přestože Krasnikov u arbitráže před necelými dvěma týdny neuspěl s odvoláním proti trestu od ukrajinského svazu.

UEFA totiž nedávno vyloučila z Ligy mistrů Fenerbahce, jehož prezident Aziz Yildirim byl za korupci poslán na téměř sedm let do vězení, arbitrážní soud v Lausanne však turecký klub do soutěže vrátil, dokud jeho odvolání nevyřeší. Stejný postup může uplatnit u Charkova, což by předkolo výrazně zamotalo.

Otazník visí nejen nad účastí Charkova, ale i Fenerbahce, které v závěrečném předkole čeká Arsenal. Teoreticky tak může nastat situace, že turecký celek projde až do základní skupiny, ale CAS posléze potvrdí jeho vyloučení. Verdikt arbitráže je navíc možné případně zvrátit u nejvyššího švýcarského soudu, což by znamenalo další průtahy.

Arsenal může postoupit bez boje

Jedním z možných řešení je v takovém případě postup Arsenalu, což by ale mohlo vyvolat další vlnu odvolání od Salcburku, který s Fenerbahce vypadl ve 3. předkole. Podle agentury AP je dokonce možné, že v extrémním případě by si Arsenal s rakouským celkem zahrál dva zápasy o postup do základních skupin. Takový postup není navíc vyloučen ani u Charkova, pokud by ho arbitráž do soutěže vrátila.

Podobnou situaci UEFA řešila rovněž před dvěma lety, kdy se proti vyloučení z Evropské ligy kvůli neoprávněnému startu několika hráčů odvolal Sion. Unie proto vypracovalo několik záložních plánů, aby se připravila na všechny možné výsledky případu.

Bylo mezi nimi například i rozšíření jedné ze základních skupin ze čtyř na pět týmů s tím, že zápasy navíc by se hrály v zimní přestávce. Sion ale nakonec s odvoláním neuspěl a UEFA byla komplikovaných řešení ušetřena.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Liga mistrů

Filtr článků - Liga mistrů


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..