Rubriky:

Liga mistrů

Jen hrstka sportovců z bývalé NDR usiluje o odškodnění za doping

1. dubna 2003 10:44 - BERLÍN

Nečekaně málo bývalých východoněmeckých sportovců podalo do pondělní uzávěrky žádost o finanční odškodnění za to, že byli v 70. a 80. letech bez svého vědomí systematicky dopováni. Odhalení dopingových praktik v bývalé NDR vyvolalo v 90. letech pozdvižení a čekalo se, že satisfakci bude požadovat okolo 500 sportovců. Přihlásilo se jich ale jen 197.

"Mnoho z nich zůstalo potichu kvůli studu," řekla Birgit Boeseová, která vede centrum na pomoc obětem dopingu. Podle ní bylo proti své vůli zneužíváno 1000 až 10.000 sportovců a vláda na jejich odškodnění vyčlenila do zvláštního fondu dva miliony eur. Mnoho z nich má dnes vážné zdravotní komplikace.

Podle předsedy fondu Klause Zolliga je ale důvodem, proč se přihlásily jen necelé dvě stovky sportovců fakt, že dnes jen těžko shánějí lékařské potvrzení toho, že jejich problémy opravdu způsobil doping podávaný před 15 či 20 lety. "Lékaři jsou nejistí, říkají, že to nemohou stoprocentně potvrdit," řekl.

Současní lékaři nemají zkušenosti s tím, co může podávání zakázaných dopingových látek způsobit. Mnoho sportovců je přitom dostávalo v rámci zvláštních tréninkových programů už od dětství. Většina záznamů byla navíc zničena v roce 1989 po pádu socialistického Německa, zbylé archivy silně poškodily loňské povodně.

Bývalí sportovci NDR mají dnes často problémy s páteří a játry, ztrácejí cit v končetinách. Ženy trápí gynekologické potíže - nejsou schopny donosit dítě a pokud se jim to podaří, jejich potomci mají vrozené vady.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Liga mistrů

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..