Ajax i v deseti dokázal vyzrát na Barcelonu, Chelsea si i přes prohru zajistila postup

Dortmund

Fotbalisté Ajaxu Amsterodam zvítězili v základní skupině Ligy mistrů nad favorizovanou Barcelonou 2:1 a udrželi si šanci na postup do osmifinále. Ajax hrál od 48. minuty bez vyloučeného Veltmana. Postup do jarní fáze soutěže slaví i přes prohru 0:1 v Basileji Chelsea. To Arsenal s Tomášem Rosickým sice zvítězil 2:0 nad Marseille, ale postup zajištěný ještě nemá. Ve skupině F jsou ve hře kromě Kanonýrů i Neapol a Dortmund, který se po výhře 3:1 právě nad Neapolí udržel ve hře o postup.

Danny Hoesen (vlevo) a Davy Klaassen z Ajaxu Amsterodam se radují z branky, kterou vstřelil Hoesen do sítě Barcelony.

V Basileji držela Chelsea dlouho bezbrankovou remízu, ale Mohamed Salah tři minuty před koncem vítěznou trefou pokazil Čechovi jeho 450. zápas v dresu Blues. Český brankář předtím předvedl několik výborných zákroků. Chelsea nahrála bezbranková remíza Schalke 04 na hřišti Steauy Bukurešť. Schalke 04 a Basilej se tak poměří v přímém souboji o druhé postupové místo, švýcarský celek má o bod více.

Jistotu postupu naopak stále nemá záložník Tomáš Rosický s Arsenalem. Kanonýři sice zdolali Marseille 2:0, ale jejich oslavy oddálila výhra Dortmundu nad Neapolí 3:1. Mezi Arsenalem, Dortmundem a Neapolí může po posledním kole rozhodovat i minitabulka, protože všechny tři týmy mohou mít 12 bodů.

Rosický strávil na hřišti 75 minut. Už po 27 sekundách se spoluhráči slavil trefu Wilshera, který se postaral o nejrychlejší gól anglického hráče v historii soutěže. Wilshere se stal hrdinou utkání, když po poločase svou druhou trefou stvrdil triumf lídrů anglické ligy. Arsenal důstojně oslavil 250. zápas v LM. Hvězdná letní posila Özil v prvním poločase ještě neproměnil penaltu.

Dortmund odvrátil hrozbu vyřazení

Dortmund výhrou s Neapolí odvrátil hrozbu vyřazení po skupině. Finalisté minulého ročníku se museli obejít bez kompletní obranné čtyřky, ale cenná výhra je udržela ve hře. Neapoli by přitom k zajištění jarního play off stačil i nerozhodný výsledek.

Překvapením je porážka Barcelony na hřišti Ajaxu Amsterodam 1:2. Barceloně sice chyběl zraněný Lionel Messi, ale jinak nastoupila se všemi hvězdami. V poločase prohrávala už o dvě branky a po poločase korigovala jen proměněnou penaltou Xaviho. Barceloně nepomohla ani dlouhá přesilovka. Ajax hrál od 48. minuty bez obránce Veltmana, kterého vyloučil český sudí Pavel Královec. Barcelona ještě nikdy v LM neotočila zápas, pokud prohrávala o dvě branky. Stínem utkání byl pád jednoho fanouška z tribuny, při němž si vážně poranil hlavu a byl převezen do nemocnice.

Milán se utká s Ajaxem o postup

Výhra Ajaxu nepotěšila fotbalisty AC Milán, kteří zvítězili hladce 3:0 na půdě Celticu Glasgow. Milánští se sice krčí až na 13. místě Serie A, ale dnes excelovali a po Barceloně a Juventusu se stali teprve třetím týmem, který v Celtic Parku v LM dokázal vyhrát. Milán, který ve Skotsku vyhrál poprvé od roku 1969, však současně potřeboval, aby Ajax s Barcelonou prohrál. Takhle se AC s Ajaxem v posledním kole utká o druhé postupové místo. Ajax má nyní sedm bodů, Milán osm.

Porto ve skupině G překvapivě jen remizovalo 1:1 s Austrií Vídeň, v jejímž dresu nezasáhl do hry český útočník Tomáš Jun. Porto promarnilo šanci vystřídat na druhém místě Petrohrad, který se rozešel stejným výsledkem s Atléticem Madrid.

5. kolo fotbalové Ligy mistrů:
Skupina E:
Steaua Bukurešť - Schalke 04 0:0
Rozhodčí: Nijhuis (Niz.). Diváci: 15.000.
Basilej - Chelsea 1:0 (0:0)
Branka: 87. Salah. Rozhodčí: Lannoy (Fr.). Diváci: 35.208.
Skupina F:
Arsenal - Olympique Marseille 2:0 (1:0)
Branky: 1. a 65. Wilshere. Rozhodčí: Mateu (Šp.). Diváci: 59.912.
Borussia Dortmund - Neapol 3:1 (1:0)on-line
Branky: 10. Reus z pen., 60. Blaszczykowski, 78. Aubameyang - 71. Insigne. Rozhodčí: Velasco (Šp.). Diváci: 65.829.
Skupina G:
FC Porto - Austria Vídeň 1:1 (0:1)
Branky: 48. Jackson Martínez - 11. Kienast. Rozhodčí: Hategan (Rum.). Diváci: 24.809.
Zenit Petrohrad - Atlético Madrid 1:1 (0:0)
Branky: 74. vlastní Aldeweireld - 53. Adrián. Rozhodčí: Atkinson (Angl.). Diváci: 17.885.
Skupina H:
Ajax Amsterodam - FC Barcelona 2:1 (1:0)on-line
Branky: 19. Serero, 42. Hoesen - 49. Xavi z pen. Rozhodčí: Královec (ČR). ČK: 48. Veltman (Ajax). Diváci: 53.000.
Celtic Glasgow - AC Milán 0:3 (0:1)
Branky: 13. Kaká, 49. Zapata, 60. Balotelli. Rozhodčí: Cakir (Tur.). Diváci: 58.619.