Rubriky:

Liga mistrů

Klid, hlavně klid, nabádal plzeňský spasitel Wágner sám sebe. A pak trefil výhru i postup

11. prosince 2013 16:29 - Plzeň

Neskutečné, co se po závěrečném hvizdu na hřišti dělo. A co teprve potom v plzeňské kabině... „Normální blázinec,“ přiznával Tomáš Wágner, který gólem v poslední minutě závěrečného duelu základní skupiny Champions League s ruským týmem všechno způsobil. Euforii z výhry nad moskevským CSKA, vyšilování nad postupem do Evropské ligy, řev i slzy z vítězného loučení s trenérem Vrbou a ostatně i kotrmelec, který kouč vystřihl jako svůj závěrečný výraz díků hráčům i divákům.

 

Michal Kamaryt, ČTK

Všichni na něm chtěli, aby dal vítězný gól. Osm minut před koncem nervy drásající partie s ruským mistrem ho i trenér Vrba s tímto úkolem posílal na hřiště.

Ukaž, že rozumíš fotbalu. Vyzvi ostatní na souboj a vyhraj skvělé ceny. Hraj Fantasy fotbal!

Nefauluj a dej gól, apeloval trenér

„Apeloval na mě, abych se vyvaroval faulů v soupeřově šestnáctce a snažil se prosadit," prozrazoval třiadvacetiletý Tomáš Wágner poslední pokyny, které mu kouč dával. I všichni ostatní na něm viseli.

Už v kvalifikačním předkole Ligy mistrů proti Sarajevu obstaral důležitou výhru a postup, teď se měl stát znovu plzeňským spasitelem. A to navzdory tomu, že se v průběhu podzimu ze sestavy vytratil a příležitost dostával až v závěru zápasů. Jako v úterní noci proti CSKA...

„I po vedoucím gólu soupeře jsme všichni věřili, že jsme schopni skóre otočit. A dělali pro to maximum. Ti, co byli na hřišti od začátku, stejně jako střídající hráči. Hodně jsme si na CSKA věřili, protože hned po losu nám bylo jasné, že jestliže máme šanci s někým uhrát body, pak jsou to právě Rusové. Sami nám nakonec nahráli a pomohli. Červenou kartou, vyloučením Dzagojeva, početní převahou, kterou nám nabídli," glosoval Wágner partii, která se pro jeho tým nevyvíjela právě příznivě.

Červená znamenala novou naději

Zmiňovaná červená karta pro ruského reprezentanta Dzagojeva však přinesla zvrat. „Dala nám naději, že ještě můžeme skóre otočit. A poměrně rychlá vyrovnávací Kolářova branka tuto víru ještě umocnila. Ale že dojde na Limberského proroctví, který před utkáním prohlašoval, že dáme vítězný gól v poslední minutě a postoupíme..." zarazil se urostlý plzeňský útočník, jako by nemohl uvěřit, že to byl právě on, kdo nasměroval svou trefou Viktorii k výhře ohodnocené podle sazebníku UEFA bonusem ve výši jednoho miliónu eur a postupu do Evropské ligy.

„Rajtoral mě centrovanými míči hledal, hned jak jsem na hřiště přišel. Bydlíme spolu na pokoji, takže mu v jednom kuse opakuji, aby mě zkoušel v šestnáctce najít. Tentokrát to vyšlo dokonale. Ovšem i zásluhou Bakoše, který rozhodil soupeřova obránce, jenž by jinak míč asi měl," popisoval Wágner situaci, která předcházela jeho vítězné trefě v poslední minutě.

„Jasně že i mně letělo hlavou, že běží poslední minuta a další příležitost už třeba nepřijde. Proto jsem se snažil zachovat klid. A klidný jsem až překvapivě byl. Najednou se všechno zpomalilo, na nervozitu nebyl čas, a šanci jsem proměnil. Nejspíš mi pomohly roky v naší lize i těžké mezinárodní zápasy."

Ani po vedoucí Wágnerově trefě však neměla Plzeň ještě vyhráno. V nastaveném čase totiž přišel přímý volný kop, z něhož se ruskému protivníkovi nabízela možnost skóre srovnat a zachránit tak postup.

Žolíkem se stát nechce

„Byla to pro ně hodně slibná pozice, takže jsme měli samozřejmě strach, aby se jejich exekutor netrefil a nevyrovnal. Ať to zakopne, ať nás trefí třeba do obličeje, ale hlavně ať balón neskončí v síti, vzývali jsme jeden jako druhý fotbalový osud. A ten nás vyslyšel," líčil plzeňský spasitel hektický závěr, během něhož spatřil červenou kartu i švédský legionář v ruských službách Wernbloom.

„Nevím, jak bychom se zachovali my, kdybychom v samém závěru inkasovali gól znamenající vyřazení... Neříkám, že bychom dostali červenou kartu, ale ani my bychom v klidu nebyli," měl Wágner pochopení pro pochodující nervy a neskrývanou protivníkovu zlobu.

Aby ne, když ani trestný kop plzeňskému celku výhru nesebral, takže euforie z postupu do jarní fáze Evropské ligy mohla propuknout naplno. Přímo na trávníku i potom v kabině. Wágnerovou zásluhou, protože jako střídající žolík splnil roli dokonale a nejdůležitějším gólem kariéry blázinec rozpoutal.

„Mám radost, že jsem podzim zakončil tak, jak jsem ho začal, ale na roli žolíka si zvykat nechci. Chci hrát, jako chce hrát každý a po vydařeném úvodu podzimu a brankách, které jsem střílel, jsem věřil, že se budu dostávat na hřiště častěji. Jenže takový už je fotbal."

zp, elt, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Liga mistrů

Filtr článků - Liga mistrů


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..