Rubriky:

Liga mistrů

Scénář přímo hororový, ale tečka prostě úžasná, liboval si loučící se trenér Plzně Vrba

11. prosince 2013 16:57 - Plzeň

Toužil po vítězném loučení a jeho přání se v úterní noci po dramatickém duelu s ruským mistrem skutečně naplnilo. Na samý závěr plzeňského angažmá dovedl trenér Pavel Vrba svou Viktorii k výhře nad CSKA Moskva, která jeho mužstvu zajistila třetí příčku v základní skupině Ligy mistrů a tudíž i vysněný postup do jarní vyřazovací částí Evropské ligy. „A dokonce potřetí v řadě, což se žádnému českému mužstvu ještě nikdy nepodařilo,“ připomínal kouč mířící k české reprezentaci skvostné završení své plzeňské mise.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Scénář a hlavně pak závěr sice pomalu hororový, ale pro vaše loučení s Plzní doslova ideální. Nebo byste si snad dokázal představit lepší?

Těžko, protože šlo skutečně o úžasnou tečku, na kterou se bude v Plzni určitě dlouho vzpomínat. A já ji budu mít v hlavě po celý život.

Ukaž, že rozumíš fotbalu. Vyzvi ostatní na souboj a vyhraj skvělé ceny. Hraj Fantasy fotbal!

Aby ne, když jste potřetí v řadě provedl Viktorii úskalím pohárového podzimu a dovedl ji k jarnímu pokračování na evropské scéně.

Jsme první české mužstvo, jemuž se něco podobného podařilo, což je samo o sobě velký úspěch. Nemluvě pak o skupině, z níž jsme postoupili. Vždyť jsme za sebou nechali ruského mistra, který při losování figuroval ve druhém výkonnostním koši. Navíc si nevzpomínám, že by naše týmy ruské soupeře v poslední době porážely...

A k tomu všemu skupina, v níž váš celek figuroval...

Právě. Vždyť po losování jsme byli v konkurenci Bayernu, Manchesteru City a CSKA Moskva my tím mužstvem, které nemůže ze skupiny postoupit. Přesto se nám to po výhře nad ruským mistrem podařilo. Sice se štěstím, což nepopírám, ale podařilo.

Narážíte na nedisciplinovanost Dzagojeva, červenou kartu, kterou dostal a početní převahu, kterou vám na posledních pětadvacet minut nabídl k tomu, abyste otočili skóre?

Jeho vyloučení závěr zápasu ovlivnilo, protože jsme mohli ještě víc otevřít hru. Prohrávali jsme a neměli tudíž co ztratit, takže jsme poslali na hřiště víc ofenzivních hráčů, hru zjednodušili, útočili ve větším počtu. To byl důvod, proč jsme utkání otočili a do Evropské ligy postoupili.

Ale i tak jste si v hororovém nastavení prožíval pořádné nervy...

Už jsem přiznal, měli jsme i kus štěstí. Už třeba v prvním poločase, kdy CSKA mělo dvě velké gólové šance, které se nám podařilo přečkat. V nastaveném čase druhé půle, která přinesla hlavně takticky vedený fotbal, pak znovu. Když došlo v nastavení na trestný kop z hodně nebezpečné vzdálenosti od Kozáčikovy brány, v duchu jsem si říkal: Když ho nepromění, postoupíme.

Ruští hráči situaci nezužitkovali, takže jste slavili vítězství a postup. Šlo o největší počin v hierarchii vašich trenérských úspěchů?

Nesporně. Při první účasti v Lize mistrů jsme sice také ze skupiny postoupili, jenže tehdy jsme v ní měli za soupeře BATE Borisov, tedy protivníka, jenž byl kvalitativně na naší úrovni. A dokonce možná trochu níž... Tentokrát jsme se ale utkali s kluby, které jsou finančními rozpočty a vůbec možnostmi úplně jinde než my.

I proto určitě zařadíte vítěznou konfrontaci s CSKA Moskva mezi top zápasy, v nichž jste Plzeň vedl a slavil s ní výhru...

Přidala se k osmi, devíti přechozím utkáním, které nás posouvaly dál a na něž se prostě zapomenout nedá. V domácí soutěži, poháru, v Evropské lize i Champions League. Ale co se emocí týče, patří výhra nad CSKA hodně vysoko. Snad bych ji přirovnal k vítězství nad Kodaní v pražském Edenu, kde rovněž v poslední minutě rozhodl Ďuriš druhou brankou o našem vítězství. Jenže tehdy jsme do Ligy mistrů mířili už po bodovém importu z Dánska, zatímco tentokrát znamenala Wágnerova trefa postup. Nic hezčího jsem nemohl zažít.

Proto onen oslavný kotrmelec, který jste navzdory všem předchozím přísahám po skončení zápasu vyšvihl?

Nemohl jsem odolat, musel jsem ho udělat zase. Diváci a hráči si ho zasloužili.

To budete i jako reprezentační kouč předvádět podobné akrobatické kousky?

Pokud budou fanoušci národního celku stejně úžasní, jako ti plzeňští, proč ne?! Nevidím důvod, proč bych v případě postupu neudělal třeba klidně dva za sebou.

Utkání s CSKA Moskva sledoval i váš plzeňský nástupce Dušan Uhrin. Už jste domluveni na předávání zkušenosti, které jste za pět let ve službách Viktorie nasbíral?

Nebudu se pouštět do spekulací, jestli novým trenérem bude Uhrin, na to musí odpovědět jiní. Pokud v Plzni nastoupí jakýkoli trenér a budu nějaké chtít informace, nevidím důvod, proč bych mu je nepředal.

zp, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Liga mistrů

Filtr článků - Liga mistrů


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..