Liverpool vyřadil Juventus, v semifinále je i Eindhoven

Soupeřem londýnské Chelsea v semifinále Ligy mistrů bude FC Liverpool. Anglický celek s českými hráči Milanem Barošem a Vladimírem Šmicrem hrál v odvetném utkání prestižní soutěže v Turíně s domácím Juventusem bez branek a po výhře 2:1 z úvodního duelu postoupil do semifinále. Tam jej čeká Chelsea s českým gólmanem Petrem Čechem. Druhou semifinálovou dvojici tvoří AC Milán a PSV Eindhoven, který vyřadil francouzský Olympique Lyon.

V 5. minutě se dostal do šance Ibrahimovič, akci švédského útočníka zastavil praporek pomezního rozhodčího a odpískané postavení mimo hru. Před domácího brankáře Buffona se probíjel český forvard Milan Baroš, obhodil si Cannavara, ale pak o míč přišel.

Kdo postoupí do finále Ligy mistrů?
Hlasujte v anketě na konci článku!

V 11. minutě pronikl po levém křídle Zambrotta, odcentroval před branku, kde se do zakončení natlačil opět Ibrahimovič. Z dobré pozice zamířil příliš vysoko a v rozčarování pak jen vzteky praštil do horní tyče Dudkovy branky.

Ve středu pole se hrálo hodně tvrdě a fauly na obou stranách jen naskakovaly. Oba celky se do ofenzívy příliš nehrnuly, Liverpool hlídal vedení z prvního utkání, Juventus vyčkával na vhodnou příležitost. Byl si moc dobře vědomý toho, že mu k postupu stačí výhra 1:0.

Juventus se snažil obranu anglického týmu překonat překvapivými přihrávkami za obranu, několikrát jeho snažení zastavilo nepřesné rozhodnutí pomezního rozhodčího, který odmával ofsajd. První půle nepřinesla, až na nepovedenou střelu Ibrahimoviče, zajímavou akci. Diváci dokonce neviděli jedinou střelu mezi tyče.

Baroš mohl pojistit postup

V 50. minutě ztišil ochozy na Delle Alpi Milan Baroš. Český reprezentant dal jesličky Monterovi, následnou střelu ale zamířil podél Buffonovy branky. Po hodině hry naskočil do zápasu i druhý český hráč Vladimír Šmicer, který vystřídal Nuňéze.

Od 75. minuty byl Šmicer jediným Čechem v dresu Liverpoolu, Milana Baroše vystřídal poprvé po vážném zranění a šestiměsíční pauze Cissé. V 78. minutě si málem dal po centru Camoranesiho vlastní gól hostující Traoré, na brankové čáře zachránil ve spolupráci s tyčkou Dudek.

Juventus tlačil čas a italský celek se intenzivně snažil o vstřelení postupové branky. To se mu ale nepodařilo a po bezbrankové remíze se z postupu do semifinále radovali hráči Liverpoolu.

AC Milán vyzve ve druhém semifinále PSV Eindhoven

V Eindhovenu čekal na Lyon vyprodaná Phillips aréna, odvetu sledovalo 35 000 diváků. Domácí zahájili aktivně, v 10. minutě ale přišel šok. Po centru do šestnáctky Bouma odhlavičkoval přímo na kopačky Wiltorda, který z 11 metrů poslal šestou brankou v soutěži Lyon do vedení.

Eindhoven se z inkasované trefy rychle otřepal a opět se tlačil před branku Lyonu. Pak ale ve 23. minutě opět chyboval nejistý Bouma a po katastrofální přihrávce musel před Govouem zachraňovat Alex.

O štěstí mohl hovořit po půlhodině hry hostující Diarra, který uprostřed hřiště hrubě fauloval van Bommela. A to už měl na kontě žlutou kartu! Rozhodčí Nielsen ale k druhému napomínání nesáhl a Diarru ze hřiště neposlal. A to ani po dalším zbytečném zákroku opět ve středu pole ve 39. minutě.

Alex vrátil Eindhoven do hry

Druhý poločas zahájil náporem opět Eindhoven a na rozdíl od prvního dějství se prosadil i střelecky. Po přímém kopu van Bommela odvrátil Abidal jen k Alexovi. Ten si zpracoval míč na prsou a z deseti metrů neomylně zavěsil. Vzápětí mohl domácí poslat do vedení Park, jeho střela z 23 metrů šla těsně mimo.

Nizozemci se snažili presinkem donutit soupeře k chybám, v 71. minutě ale mohli inkasovat. Po rohu Juninha brankář Gomes jen vyboxoval míč ke Crisovi, jehož střelu musela z brankové čáry vykopávat obrana PSV.

V 10. minutě prodloužení zastavil brankář Gomes pronikajícího Nilmata zákrokem, který volal po pokutovém kopu. Píšťalka sudího Nielsena ale zůstala němá. Rozhodnout mohl na konci prvního nastavení Juninho, střela brazilského reprezentanta jen prosvištěla kolem pravé tyče Gomesovy branky.

Premiérové rozhodnutí v penaltách

Ve 33. minutě nastavení fauloval Réveillére van Bommela, sám postižený kapitán domácích přímý kop namířil pouhé decimetry mimo branku Lyonu. Za vytrvalého mrholení si už žádný celek šanci nevytvořil, přestože se oba celky snažily.

Rozhodnout musely poprvé ve vyřazovacím systému Ligy mistrů pokutové kopy. V nich si zachoval chladnější hlavu Eindhoven. Ve druhé sérii zaváhal hostující Essien, hned v následující sérii ale zklamal domácí Beasley. Vzápětí ale Gomes chytil střelu Abidala a domácí postup pojistil mladíček Robert. V semifinále čeká Eindhoven AC Milán.

Juventus Turín - FC Liverpool 0:0
Rozhodčí: Ivanov - Goluběv, Kalugin (všichni Rus.). ŽK: Montero, Ibrahimovic, Zambrotta, Emerson - Alonso, Finnan. Diváci: 55.464. První zápas: 1:2, postupuje Liverpool.
Juventus: Buffon - Thuram, Montero (83. Pessoto), Cannavaro - Camoranesi (84. Appiah), Emerson, Olivera (46. Zalayeta), Zambrotta - Nedvěd - Ibrahimovic, Del Piero. Trenér: Capello.
Liverpool: Dudek - Finnan, Hyypiä, Carragher, Traore - Nuněz (59. Šmicer), Biščan, Alonso, Riise - García (85. Le Tallec), Baroš (75. Cissé). Trenér: Benítez.
PSV Eindhoven - Olympique Lyon 1:1 (1:1, 0:1), na penalty 4:2
Branky: 50. Alex - 10. Wiltord. Penalty proměnili: Van Bommel, Ooijer, Bouma, Robert - Juninho, Ben Arfa. Neproměnili: Beasley - Essien, Abidal. Rozhodčí: Nielsen (Dán.). ŽK: Hesselink - Abidal, Diarra. Diváci: 35.000. První zápas: 1:1, postoupil Eindhoven.
Eindhoven: Gomés - Ooijer, Alex, Bouma, I Jong-pchjo - Van Bommel, Vogel, Cocu - Pak Či-song, Farfán (85. Robert) - Hesselink (57. Beasley). Trenér: Hiddink.
Lyon: Coupet - Réveillére, Cris, Cacapa, Abidal - Essien, Diarra, Juninho, Malouda - Wiltord, Govou (88. Ben Arfa). Trenér: Le Guen.