Rubriky:

Liga mistrů

UEFA vyšetřuje 76 klubů kvůli porušení finanční fair play

28. února 2014 18:54 - Nyon

Evropská fotbalová unie UEFA vyšetřuje 76 účastníků Ligy mistrů a Evropské ligy kvůli možnému porušení takzvané finanční fair play. Tato ekonomická pravidla UEFA zavedla, aby zabránila nadměrnému utrácení.

 

Darren Staples, Reuters

První tresty pro kluby, které zatím nebyly identifikovány, by mohly padnout v dubnu. UEFA stanovila nejzazší termín zveřejnění verdiktů na červen, před losováním předkol příští sezóny evropských pohárů.

Klubům hrozí za největší prohřešky vyloučení z následujících ročníků soutěží UEFA. Sankce za menší porušení pravidel zahrnují varování, zadržení odměn či zákaz registrace nových hráčů. "Samozřejmě ne všechny případy jsou vážné. Hodně z nich bude odloženo, nebo to budou drobnosti," uvedl generální sekretář UEFA Gianni Infantino.

Fotbalová unie očekává, že některé potrestané kluby se budou odvolávat ke sportovní arbitráži CAS v Lausanne, aby stihly být zařazeny do srpnového losování základních skupin pohárů. "Bylo by divné, kdyby se neodvolávaly. V červenci a srpnu bude asi hodně rušno. Ale jejich protestů se nebojíme," řekl šéf právního oddělení UEFA Alasdair Bell.

Unie zveřejnila čísla po prostudování finančních zpráv z roku 2012, což byla první část z dvouletého období po zavedení finanční fair play. Šestasedmdesát klubů, což je téměř třetina týmů účastnících se tuto sezónu pohárů, mělo celkové dluhy ve výši 600 miliónů eur (16,4 miliardy korun).

Jednotlivé kluby smějí ročně utratit o pět miliónů eur víc, než vydělají. Pokud však mají případné větší dluhy plně pokryté, mohou se dostat až k minusové částce 45 miliónů eur.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Liga mistrů

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..