Rubriky:

Liga mistrů

Čech chyboval, míní britský tisk

4. května 2005 13:03

Osudná chyba Petra Čecha a kontroverzní rozhodnutí slovenských sudích je hlavním tématem středečních rozborů britských novinářů po semifinále Ligy mistrů mezi Liverpoolem a Chelsea.

Ostrovní média upozorňují, že pokud by rozhodující trefu Luise Garcíi arbitr Luboš Michel neuznal, musel by odpískat penaltu pro Liverpool a vyloučit Čecha za faul na krajana Milana Baroše. Ten byl díky svému podílu na rozhodující trefě hodnocen většinou médií o stupeň lépe než jeho reprezentační kolega.

"Celou sezónu byl bezchybný, a zrovna v tak důležitý okamžik udělá takovou velkou chybu. Při gólu Liverpoolu zaváhal a byl za to potrestán. Kdyby to nebyla branka, byl by vyloučen," tvrdí na Čechovu adresu list Mirror. Slova o vyloučení českého gólmana opakuje i The Sun a dodává: "Ztratil míč z očí a sundal Baroše."

Sporná branka

Stejně jako hráči obou týmů ani novináři nemohou s jistotou prohlásit, zda obránce Chelsea Gallas vykopával míč ještě na brankové čáře, či až za ní. Mirror připomíná, že z celé situace byli frustrovaní i pracovníci televizní stanice ITV, kteří mohli nabídnout pouze čtyři neprůkazné opakované záběry.

Pravidla evropské unie UEFA totiž údajně zakazují použití kamer přímo v brance, což je při přenosech z Premier League naprosto běžnou záležitostí. "Nemohli jsme to udělat, protože nám to nedovolili," cituje Mirror komentátorku ITV Gabby Yorathovou, dceru bývalého velšského reprezentanta.

Žádné z médií nevynechává při hodnocení zápasu větu trenéra Chelsea Josého Mourinha, jenž po zápase naštvaně prohlásil, že "ten gól dal čárový rozhodčí". Podle někdejšího kouče anglického národního týmu Terryho Venablese se rozhodčí Slyško pohyboval na tenkém ledě. "Cokoli by v té situaci udělal, by bylo špatně. To je právě na tom největší zklamání, že nemůžeme přesvědčivě dokázat, zda gól byl, nebo ne," posteskl si Venables v Mirroru.

Novináři věří AC

Velký podíl na kontroverzní trefě měl i Baroš, za což si od většiny novinářů vysloužil nadprůměrnou známku. Zatímco například Sun tvrdí, že pak už Baroš nic nevytvořil, Guardian oceňuje jeho "nesobecké a působivé představení".

Vítězství však již Liverpoolu nikdo nevezme a slavný klub se tak může těšit po dvaceti letech na finále o nejprestižnější evropskou trofej. V ní se "Reds" utkají s lepším z dvojice AC Milán - Eindhoven, i když například v Guardianu brali ještě před dnešní odvetou postup italského mistra za hotovou věc.

"Lídři Serie A by si měli dělat starosti, protože postup přes Chelsea se nedá považovat za náhodu. Tým Rafaela Beníteze vyřadil čerstvého mistra Premier League a předtím i Juventus a ve čtyřech zápasech dostal pouze jeden gól," upozorňuje Guardian.

Podle Mirroru úterní úspěch v ostře sledovaném anglickém souboji také hodně pomůže trenéru Benítezovi, jenž prý má stále hodně odpůrců. "Ale ne teď a po tomhle zápase, který nebude nikdy zapomenut. Tenhle liverpoolský tým, jenž vstupoval do sezony jako outsider, je nyní devadesát minut od obrovské slávy," dodal komentátor listu.

Hodnocení britských médií
. Čech Baroš
Mirror 6 7
Guardian 6 7
BBC 6 6
Sun 5 6
Times 4 7
(1 - nejhorší, 10 - nejlepší):

ČTK

Zrušit


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..