Belgie bude mít v LM dva zástupce, postoupily i Bruggy

Belgický fotbal bude mít v Lize mistrů dva zástupce. Ani jeden z nich přitom nebyl do hlavní soutěže nasazen, oba musely projít nástrahami předkola. Hůř se s nimi vyrovnávaly mistrovské Bruggy, které se na postup přes Valerengu Oslo nadřely víc než Anderlecht se Slavií.

Chybělo jedenáct minut a dál šla Valerenga. Pak se ale trefil Chorvat Balaban a vynutil si prodloužení. Po něm došlo až na penalty, které belgický mistr vyhrál 4:3. Ve 4. sérii vyrovnal za norského vicemistra na 3:3 Gashi, jemuž byl kvůli odvetě zkrácen trest ve vězení, kde pykal za příliš rychlou jízdu, ale pak jeho spoluhráč nedal a znovu Balaban trefil postup.

Také Ajax Amsterodam se dnes dostal ze zapeklité situace. V domácí odvetě prohrál s Bröndby Kodaň první poločas 0:1 a to jej po remíze 2:2 z prvního zápasu odsouvalo z dohledu účasti v Lize mistrů. Kouč Danny Blind ale zřejmě hráčům Ajaxu o přestávce promluvil do duše a jeho svěřenci po změně stran smetli dánského mistra třemi brankami.

Nejprve vyrovnal osmnáctiletý mladík Babel a pak dvěma trefami uklidnil 40 tisíc fanoušků v Areně Sneijder. Zatímco Zdeněk Grygera odehrál celý zápas, kapitán reprezentace Tomáš Galásek naskočil podle zvyku z poslední doby jen na pár závěrečných minut.

Manchester neměl s postupem problémy

Manchester United zopakoval v Debrecínu domácí výhru 3:0 a snadno prošel do hlavní soutěže. Hvězdou zápasu byl argentinský obránce Heinze. Ve svém prvním startu v sezoně se blýskl dvěma brankami.

Také Brémy si postup v pohodě pohlídaly. Francouz Micoud sice fanouškům Werderu nejdřív zabrnkal na nervy, když na konci prvního poločasu nedal penaltu, ale v polovině druhého poločasu domácí kvapem jednobrankovou ztrátu smazali.

Během osmi minut se dvakrát trefil Chorvat Klasnič, mezi jeho trefy doprostřed vklínil tentokrát úspěšnou penaltu Borowski. Werder ale minimálně pro první zápas přišel o kanonýra Kloseho, který byl za rozhodnutého stavu vyloučen za nesportovní chování.

Laštůvka vyřazení Doněcku nezabránil

Zatímco Werder startoval v lukrativní soutěži i loni, tým Glasgow Rangers se do ní vrátí po dvou letech. Kyperského mistra přehrál i doma, postarali se o to Belgičan Buffel a Chorvat Pršo.

Jan Laštůvka tentokrát od Interu Milán inkasoval jen jeden gól, ale vyřazení Šachtaru Doněck stejně nezabránil. Ukrajinský mistr, v jehož dresu odehrál celý zápas Tomáš Hübschman, tak bude po dvou letech mezi elitou znovu chybět.

Před prázdnými tribunami postoupil Inter Milán

Na San Siru se dnes hrálo bez diváků, klub pykal za trest z předchozí sezony. Ve čtvrtfinále minulého ročníku soutěže trefili fanoušci Interu brankáře AC Milán Didu rachejtlí. Inter bude mít zavřený stadion ještě na všechny tři domácí zápasy ve skupině.

Villarreal dnes porazil Everton i podruhé 2:1, ale jeho hráči zažili pořádné nervy. Anglický tým totiž vyrovnal na 1:1 a skoro do závěrečného hvizdu hrozilo, že si dalším gólem vybojuje prodloužení. Až ve druhé minutě nastavení defitivně zpečetil historický postup Villarrealu do Ligy mistrů spolumajitel Zlaté kopačky Uruguayec Forlán.

Středeční výsledky odvet 3. předkola:
Slavia Praha - Anderlecht Brusel 0:2 (0:0)
Branky: 73. Serhat, 85. M. Mpenza. Rozhodčí: Poulat - Dagorne, Viennotová (všichni Fr.). ŽK: Vlček, Gedeon, Holeňák - Vanderhaeghe, Goor. Diváci: 17.216 (vyprodáno). První zápas 1:2, postupuje Anderlecht.
Ajax Amsterodam - Bröndby Kodaň 3:1 (0:1)
Branky: 80. a 88. Sneijder, 50. Babel - 44. Elmander. Rozhodčí: Merk. Diváci: 39.075. První zápas 2:2, postoupil Ajax.
VSC Debrecín - Manchester United 0:3 (0:1)
Branky: 20. a 60. Heinze, 65. Richardson. Rozhodčí: Busacca (Švýc.). Diváci: 25.000. První zápas 0:3, postoupil Manchester.
Werder Brémy - FC Basilej 3:0 (0:0)
Branky: 64. a 72. Klasnič, 68. Borowski z pen. Rozhodčí: Nielsen (Dán.). ČK: 79. Klose (Brémy). Diváci: 30.339. První zápas 1:2, postoupily Brémy.
Glasgow Rangers - Anorthosis Famagusta (Kypr) 2:0 (1:0)
Branky: 39. Buffel, 58. Pršo. Rozhodčí: Ivanov (Rus.). Diváci: 48.500. První zápas 1:2, postoupili Rangers.
Inter Milán - Šachtar Doněck 1:1 (1:1)
Branky: 13. Recoba - 25. Elano. Rozhodčí: Fandel (Něm.). Hráno bez diváků. První zápas 2:0, postoupil Inter.
FC Bruggy - Valerenga Oslo 1:0 (1:0, 0:0), na pen. 4:3
Branka: 79. Balaban. Rozhodčí Plautz (Rak.). ČK: 84. Wähler (Valerenga). Diváci: 20.144. První zápas 0:1, postoupily Bruggy.
FC Villarreal - FC Everton 2:1 (1:0)
Branky: 21. Sorín, 90+2. Forlán - 69. Arteta. Rozhodčí: Collina (It.). Diváci: 22.000. První zápas 2:1, postoupil Villarreal.