Vašíček ukončil české trápení s ruskou sbornou

Martin Kézr

Vítěznou generálku na MS zvládli čeští hokejisté, když v Petrohradě porazili dvěma góly Vašíčka domácí Rusko a po 15 měsících získali skalp sborné. Vedle střelce obou našich branek byl velkým hrdinou utkání i český brankář Vokoun.

Obránce Martin Richter (v červeném) bojuje s Rusem Sergejem Zinovjevem.

Gólman Nashvillu pochytal přes třicet střel soupeře a kapituloval jen na začátku poslední části při ruské přesilovce. Každopádně si perfektním výkonem jasně řekl o post jedničky na mistrovství.

Vařilo se podle receptury

"Recept na Rusy jsme po devíti prohrách v řadě znali, teď se podle něj konečně povedlo uvařit vítězství," chválil trenér Slavomír Lener v kuchařské terminologii úspěšnou strategii. "Předpokladem byl důraz a rychlý přístup k protihráči, nenechat ho nabrat rychlost a nedat volný prostor. A to všechno celých 60 minut plus pochopitelně vynikající výkon brankáře," vypočítal kouč ingredience.

Domácí udělali proti vítězné sestavě z Budějovic jedinou změnu, když nasadili do hry i šestou posilu z NHL, útočníka Floridy Novoselceva, který se už zbavil horečky. Úvod patřil výborně bruslícím Rusům, kteří však narazili na houževnatou českou obranu, který se soupeři vyrovnala nejen pohybem, ale i důrazem.

Vrbata s Vašíčkem předvedli zámořský hurikán

Už v první třetině odstoupil ze hry centr Mikeska, jehož zasáhl puk bolestivě do nártu a teprve středeční rentgen ukáže, jak vážné je zranění pardubického útočníka. O první branku se v 16. minutě zasloužil útok z Caroliny. Vrbata se prodral přes dva bránící hráče a ještě stihl předložit puk Vašíčkovi, jenž proti brankáři Omsku Sokolovovi neváhal se zakončením.

Premiérová reprezentační branka urostlého centra povzbudila, také o druhý gól se zasloužili sehraní mladíci ze zámoří. Štírek Vrbata vystihl ruskou rozehrávku a nezištně přihrál Vašíčkovi, který rychlou kličkou rozhodil Sokolova a pohodlně skóroval do odkryté části branky. Čeští hokejisté ohromně dřeli, dohrávali každý souboj a důsledně napadali ruské hráče s pukem.

Vokoun více než jednu branku nepovolil

Snížení přinesla Saprykinova trefa v početní výhodě za faul Hlavačky. Po ní se sborná nadechla k velkému náporu, proti ní ale stál výtečný Vokoun, jenž zlikvidoval šance Antipova i Grigorenka a poradil si také s dorážkou Frolova. Z rychlého protiútoku zahrozil národní tým šancí Hlinky, prezentoval se však především pozornou obranou.

Vyloučení Richtra půldruhé minuty před koncem zkomplikovalo hráčům ČR snahu o udržení těsného náskoku, ale dobrá defenzivní práce celého mužstva obstála i při přesilovkou umocněné 74vteřinové power play Rusů.

Rusko - Česko 1:2
Třetiny: 0:1, 0:1, 1:0. Branky a nahrávky: 44. Saprykin (Soin) - 16. Vašíček (Vrbata), 26. Vašíček (Vrbata). Rozhodčí: Bruun (Fin.) - Kalinin, Jelistratov (oba Rus.). Vyloučení: 4:7, navíc Grigorenko - Hudler 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 12.000.