Basilej s Vaclíkem a Suchým jde dál

Fotbalisté Basileje v sestavě s českými reprezentanty brankářem Tomášem Vaclíkem a obráncem Markem Suchý postoupili do play off o účast v Lize mistrů. Švýcarský šampión měl z prvního utkání na hřišti Lechu Poznaň náskok 3:1 a dnes zvítězil před svými fanoušky 1:0.

Obránce Basileje Marek Suchý

Vaclík přispěl k výhře zákrokem v 79. minutě, kdy zlikvidoval největší šanci soupeře. Suchý dostal před koncem prvního poločasu žlutou kartu. Zápas dohrával s kapitánskou páskou poté, co byl v 76. střídán Delgado. Jedinou branku zápasu vstřelil v první minutě nastavení Islanďan Birkir Bjarnason.

Salcburk stejně jako loni ztroskotal na Malmö. Rakouský tým sice vyhrál před týdnem doma 2:0, ale ve Švédsku zápas nezvládl. Už po 14 minutách a brankách Djurdjiče a Rosenberga švédský celek náskok srovnal a rozhodující branku přidal ještě do poločasu Rodič. Loni byl vývoj zápasů téměř totožný - Salcburk vyhrál doma 2:1 a ve Švédsku prohrál 0:3. Malmö, jež před rokem vyřadilo nejprve pražskou Spartu, má šanci na druhou účast v základní skupině za sebou.

Šachtar Doněck opět nasadil brazilského záložníka Freda, který minulý měsíc na mistrovství Jižní Ameriky neprošel dopingovou kontrolou, a porazil Fenerbahce Istanbul 3:0. První zápas skončil bez branek, takže postoupil ukrajinský tým. Michal Kadlec nebyl ani mezi náhradníky Fenerbahce. Fred smí hrát, protože mu zatím nikdo nezastavil činnost. Šachtar proti jeho startu po prvním utkání protestoval marně.

Odvetné zápasy 3. předkola fotbalové Ligy mistrů:
Mistrovská část:
Astana - HJK Helsinky 4:3 (1:2)
Branky: 44. Twumasi, 47. Caňas z pen., 56. Šomko, 90.+3 Postnikov - 4. Jallow, 42. Baah, 86. Zeneli z pen. ČK: 71. Twumasi. První zápas: 0:0, postoupila Astana
Karabach (Ázerb.) - Celtic Glasgow 0:0
První zápas: 0:1, postoupil Celtic
BATE Borisov - Videoton Székesfehérvár 1:0 (0:0)
Branka: 82. Jablonskij. První zápas: 1:1, postoupil Borisov
Basilej - Lech Poznaň 1:0 (0:0)
Branka: 90.+1 Bjarnason. První zápas 3:1, postoupila Basilej
Malmö - Salcburk 3:0 (3:0)
Branky: 7. Djurdjič, 14. Rosenberg, 42. Rodič. ČK: 64. Adu (Malmö). První zápas: 0:2, postoupilo Malmö
Skënderbeu Korcë (Alb.) - Milsami Orhei (Mold.) 2:0 (1:0)
Branky: 16. Salihi, 55. Progni. ČK: 14. Andronic (Milsami). První zápas: 2:0, postoupilo Skënderbeu
Partizan Bělehrad - Steaua Bukurešť 4:2 (1:2)
Branky: 8. Babovič, 60. Jevtovič, 69. Živkovič, 90.+1 Trujič - 11. Muniru, 33. Hamroun. ČK: 48. Varela (Steaua). První zápas: 1:1, postoupil Partizan
Nemistrovská část:
Club Bruggy - Panathinaikos Atény 3:0 (0:0)
Branky: 53. Cools, 58. Vázquez, 82. Oulare. První zápas: 1:2, postoupily Bruggy
Šachtar Doněck - Fenerbahce Istanbul 3:0 (1:0)
Branky: 25. Gladkij, 65. Srna, 68. Teixeira. ČK: 90.+3 Kjaer (Fenerbahce). První zápas: 0:0, postoupil Doněck