Olympiakos - Arsenal 0:3Kanonýři to dokázali! Play off Ligy mistrů jim vystřelil hattrickem Giroud, dál jde i Chelsea

Pošestnácté v řadě si fotbalisté Arsenalu zahrají osmifinále Ligy mistrů! Potřebnou výhru svěřencům Arséna Wengera zajistil v bouřlivém prostředí stadiónu Olympiakosu Pireus hattrickem francouzský útočník Olivier Giroud, brankář Petr Čech v přímém souboji o postup podržel spoluhráče několika spolehlivými zákroky a v Champions League si připsal druhé čisté konto v řadě. Na jarní vyřazovací fázi prestižní soutěže se může těšit i další londýnský celek Chelsea. V domácím prostředí přehrála FC Porto 2:0 a ze základní skupiny postoupila z první pozice.

Brankář Petr Čech jásá poté po výhře Arsenalu 3:0 v Pireu a postupu londýnského celku do osmifinále Ligy mistrů.

Po středečních závěrečných zápasech skupinové fáze se mezi nejlepší šestnáctku elitní soutěže kvalifikovaly také Dynamo Kyjev, AS Řím a Gent.

Olympiakos v září porazil Arsenal na jeho stadiónu 3:2 a doma vyhrál poslední tři vzájemné duely, ale tentokrát měli od začátku navrch svěřenci Arséna Wengera. Nejdřív si Giroud v 29. minutě naskočil na Ramseyho centr a míč se od brankáře Roberta smolně odrazil do sítě. V 49. minutě pak francouzský útočník zvýšil na 2:0, když v šestnáctce využil výbornou přihrávku od Campbella.

Poté musel poprvé vážněji zasahovat Čech a střelu Fortunise vytáhl nad břevno, jinak však obrana hostů většinou fungovala dobře. V 67. minutě utkání definitivně rozhodl Giroud, který z penalty zkompletoval první hattrick za Arsenal.

Už jistý vítěz skupiny F Bayern Mnichov zvítězil v Záhřebu nad Dinamem 2:0 po dvou zásazích polského kanonýra Lewandowského z druhého poločasu.

Přemožitel Plzně skončil bez bodu

Ze skupiny E nakonec společně s obhájcem trofeje Barcelonou postoupil AS Řím. Italskému mužstvu stačila i domácí bezbranková remíza s BATE Borisov, protože Leverkusen v Německu hrál s Barcou také nerozhodně 1:1. Katalánci šetřili několik opor, hvězdný Messi však nastoupil a skóroval.

Chelsea v dalším přímém duelu o postup zdolala v Londýně Porto 2:0 a ovládla skupinu G. Utkání na Stamford Bridge ve 12. minutě otevřel nešťastným vlastním gólem Marcano, krátce po změně stran přidal druhý zásah Willian.

Z druhého místa zamířilo do osmifinále Dynamo Kyjev po domácím triumfu 1:0 nad Maccabi Tel Aviv. Izraelský přemožitel Plzně z předkola zakončil LM bez bodu a se skóre 1:16.

Gent doma zdolal jistého vítěze skupiny H Petrohrad 2:1 a slaví postup z druhého místa na úkor Valencie. Ta na svém hřišti s debutujícím trenérem Garym Nevillem nečekaně podlehla poslednímu Lyonu 0:2. Zenit poprvé nebodoval a odmítl šanci stát se šestým klubem v historii Ligy mistrů se šesti vyhranými zápasy ve skupině.

6. kolo základních skupin fotbalové Ligy mistrů:
Skupina E:
Bayer Leverkusen - FC Barcelona 1:1 (1:1)
Branky: 23. Hernández - 20. Messi. Rozhodčí: Clattenburg - Beck, Collin (všichni Angl.). Diváci: 29 412
AS Řím - BATE Borisov 0:0
Rozhodčí: Atkinson - Mullarkey, Child (všichni Angl.). Diváci: 29 489.
Skupina F:
Dinamo Záhřeb - Bayern Mnichov 0:2 (0:0)
Branky: 61. a 64. Lewandowski. Rozhodčí: Strömbergsson - Culum, Gustavsson (všichni Švéd.). Diváci: 19 681.
Olympiakos Pireus - Arsenal 0:3 (0:1)
Branky: 29., 49. a 67. z pen. Giroud. Rozhodčí: Rizzoli - Di Liberatore, Tonolini (všichni It.). Diváci: 31 388.
Skupina G:
Chelsea FC - FC Porto 2:0 (1:0)
Branky: 12. vlastní Marcano, 52. Willian. Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun (všichni Tur.). Diváci: 41 096.
Dynamo Kyjev - Maccabi Tel Aviv 1:0 (1:0)
Branka: 16. Garmaš. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všichni Niz.). Bez diváků.
Skupina H:
Valencie CF - Olympique Lyon 0:2 (0:1)
Branky: 37. Cornet, 76. Lacazette. Rozhodčí: Jug - Žunič, Praprotnik (všichni Slovin.). Diváci: 32 494.
KAA Gent - Zenit Petrohrad 2:1 (1:0)
Branky: 18. Depoitre, 78. Milicevic - 65. Dzjuba. Rozhodčí: De Sousa - Miranda, Mesquita (všichni Portug.). Diváci: 19 978.