Pitákův gól přinesl Salcburku výhru nad Valencií

Fotbalista Karel Piták proměnil svůj premiérový start v základní sestavě Salcburku ve skvělý výkon. Bývalý záložník pražské Slavie se dostal na hřiště jen díky trestu svého konkurenta, ale trenérům Trappatonimu s Matthäusem naznačil, že by si zasloužil šanci častěji. V úvodním zápase třetího předkola Ligy mistrů proti Valencii vstřelil ve středu jediný gól zápasu a přiblížil movitý klub k vysněnému cíli.

Záložník Salcburku Karel Piták střílí přes bránícího hráče Valencie Davida Navarra Pedrose.

Toho už prakticky dosáhli vedle londýnského Arsenalu také hráči Galatasaraye Istanbul, kteří Mladé Boleslavi nastříleli pět branek, CSKA Moskva, loňský nováček Olympique Lille a tradiční účastník Dynamo Kyjev. Naopak loňští finalisté soutěže Liverpool a AC Milán budou mít po těsných výhrách v odvetách na hřištích soupeřů co dělat, aby nevypadly.

Nadějně má rozehranou partii Salcburk. Proti Valencii se opíral především o Pitáka, který si náramně rozuměl s krajanem Patrikem Ježkem. Agentura APA oba vyhlásila nejlepšími hráči zápasu v salcburském týmu a po jejich spolupráci také padla rozhodující branka.

Ježek centroval a Piták pokořil šestinásobného španělského šampiona přesnou hlavičkou do levého rohu Caňizaresovy branky. Rakouského vicemistra pak při Morientesově a Villově šanci podržel německý gólman Ochs.

Slovenský šampión se s největší pravděpodobností letos do hlavní části Ligy mistrů neprobojuje. Ružomberok vedený českým trenérem Františkem Komňackým dnes prohrál na hřišti CSKA Moskva 0:3. Dvakrát se trefil Chorvat Olič, v závěru se přes českého obránce Josefa Dvorníka prosadil Brazilec Vágner Love.

O výhře AC Milán nad Crvenou Zvezdou Bělehrad rozhodl Inzaghi a gólem si věnoval hezký dárek ke svým třiatřicátým narozeninám. Marek Jankulovski znovu z lavičky náhradníků nevstal.

Bednář s Pospíšilem zažili zklamání

Liverpool měl s Maccami Haifa ještě víc práce. Po šokujícím gólu Brazilce Gustáva dokonce loňský vítěz Ligy mistrů prohrával doma s Maccabi Haifa, ale Velšan Bellamy zanedlouho svým premiérových gólem v dresu Liverpoolu vyrovnal. Na vítězný zásah a třináctý vyhraný soutěžní zápas v řadě si ovšem musel favorit počkat do 88. minuty. Tři minuty předtím poslal kouč Rafael Benítez místo Gerrarda na hřiště Chilana Gonzáleze a ten záhy ranou zblízka zápas rozhodl.

Zklamání zažívají čeští útočníci skotských Hearts Roman Bednář a Michal Pospíšil. Nastoupili sice vedle sebe, ale s AEK Atény utrpěli nečekanou porážku, první v sezóně a Liga mistrů se jim vzdálila.

Doma přitom vedli, když Bednářovu od tyče odraženou střelu doklepl Mikoliunas. Ale pak byl vyloučen po druhé žluté kartě záložník Aguiar a hosté přesilovku v závěrečných minutách využili. V poslední minutě normální hrací době rozhodl o výsledku 1:2 obránce Berra, který si srazil Lymperopulosovu střelu do vlastní sítě.

Huntelaar vystřílel výhru Ajaxu

Téměř vyrovnaný je po prvním zápase duel dvou mistrů sousedních zemí Ukrajiny a Polska. Šachtar vyhrál první zápas jen díky Elanově proměněné penaltě. V brance Doněcku dostal před Janem Laštůvkou přednost Šutkov, Tomáš Hübschman odehrál v obraně celý zápas.

Levski Sofia má blízko k tomu stát se prvním bulharským týmem, který si zahraje v hlavní fázi Ligy mistrů. V prvním zápase porazil Chievo Verona 2:0 a za dva týdny mu v odvetě v Itálii stačí prohrát i 1:3.

Ajaxu vystřílel výhru v Kodani mladík Huntelaar. Nejlepší střelec nizozemské ligy, který chyběl na mistrovství světa, se prosadil v závěru obou poločasů. Na první gól mu nahrál belgický stoper Vermaelen, který nastoupil na místě Zdeňka Grygery. Šance na přestup reprezentačního obránce tak vzrostly.

Grygerův spoluhráč z národního týmu David Jarolím odehrál v dresu Hamburku celý zápas, ale se spoluhráči obranu španělské Pamplony nepřekonali.

Výsledky středečních zápasů 3. předkola:
Slovan Liberec - Spartak Moskva 0:0
Rozhodčí: Hamer - Crelo (oba Luc.), Behauge (Fr.). ŽK: Bílek, Košťál - Kováč, Kaliničenko. Diváci: 8130.
Liberec: Čech - Šinglár, Zápotočný, Košťál, Janů - Frejlach (46. Papoušek), Bílek, Hodúr, Pudil - Pospěch (81. Parks), Blažek (52. Holenda). Trenér: Lavička.
Spartak: Kowalewski - Šiškin, Jiránek, Stranzl, Rodríguez - Kovalčuk, Kováč, Mozart, Kaliničenko - Pavljučenko (72. Bojarincev), Cavenaghi (86. Baženov). Trenér: Fedotov.
Galatasaray Istanbul - FK Mladá Boleslav 5:2 (2:0)
Branky: 42. a 60. Turan, 6. Ilič z pen., 49. Hakan Sükür, 90. Sabri - 82. Brezinský, 83. Kulič. Rozhodčí: Plautz - Bereuter, Gorgon (všichni Rak.). ŽK: Akman - Kučera, Matějovský, Šmerda, Kulič. Diváci: 19 000.
Galatasaray: Mondragon - Cihan, Song, Tomas, Ak (70. Ergün) - Sabri, Okan (75. Mehmet), Akman - Ilič (85. Hasan Sas), Hakan Sükür, Turan. Trenér: Gerets.
Boleslav: Kučera - Ševinský, Vít, Brezinský, Šmerda - Vaculík (55. Sedláček), Matějovský, Riegel, Poláček (69. Mikolanda) - Kulič, Pecka. Trenér: Uhrin.
CSKA Moskva - MFK Ružomberok 3:0 (0:0)
Branky: 58. a 65. Olič, 83. Vágner Love. Diváci: 13 000.
Sestava Ružomberku: Hajdúch - Siva, Laurinc, Dvorník, Pospíšil - Žofčák, Sedlák, Sapara, Božok (63. Tomčák) - Nezmar, Rák (85. Rychlík). Trenér: Komňacký.
Dynamo Kyjev - Fenerbahce Istanbul 3:1 (1:0)
Branky: 1. a 67. Rincón, 83. Yussuf - 48. Marco Aurélio. ČK: 75. Serkan (Fenerbahce). Diváci: 80 000.
Olympique Lille - Rabotnički Skopje 3:0 (0:0)
Branky: 60. vlastní Jovanovski, 70. Bastos z pen., 72. Fauvergue. Diváci: 15 000.
Šachtar Doněck - Legia Varšava 1:0 (1:0)
Branka: 40. Elano z pen. Diváci: 30 000.
Levski Sofia - Chievo Verona 2:0 (1:0)
Branky: 8. Domovčijskij, 86. Bardon z pen. Diváci: 28 000.
FC Kodaň - Ajax Amsterodam 1:2 (1:1)
Branky: 45. Hangeland - 38. a 84. Huntelaar. Diváci: 40 014.
SV Hamburk - Osasuna Pamplona 0:0
Diváci: 47 400.
Standard Lutych - Steaua Bukurešť 2:2 (1:1)
Branky: 16. a 51. Rapajič - 8. Paraschiv, 78. Marin. Diváci: 22 000.