Liberec bojoval, ale v LM je Spartak Moskva

MOSKVA

Fotbalisté Slovanu Liberec znovu nepostoupili do hlavní fáze Ligy mistrů. Ve středeční odvetě 3. předkola prohrál český mistr na hřišti Spartaku Moskva 1:2 a bude hrát Pohár UEFA. Po trefě Mozarta vyrovnával z penalty Hodúr, postupový gól vstřelil Pavlučenko. Severočeši hráli od 57. minuty bez vyloučeného kapitána Zápotočného.

Roman Pavljučenko ze Spartaku Moskva (vlevo) a Pavel Košťál ze Slovanu Liberec v utkání 3. předkola fotbalové Ligy mistrů.

Opět po čtyřech letech byli Severočeši blízko k postupu do lukrativní soutěže, znovu jim k tomu chyběl jediný gól. Liberec byl od úvodních minut aktivnější, oba celky se očividně snažily hlavně zabezpečit obranu. Technické hře nesvědčil ani umělý trávník poloprázdného stadiónu v Lužnikách, ani déšť.

Domácí hrozili hlavně ze standardních situací, ale český mistr ruského soupeře ke gólovému zakončení nepustil. Spartak mohl udeřit po čtvrt hodině, kdy se ukličkoval Frejlach a rychlý brejk musel hasit dobrým obranným zákrokem kapitán Zápotočný.

Ve 23. minutě bylo pro českého mistra zle. Mladík Bílek nedokázal na hranici pokutového území odkopnout míč po centru z pravé strany a brazilský záložník Mozart po přiťuknutí Bystrova parádně poslal Spartak do vedení.

Liberec, který novým ročníkem Gambrinus ligy zatím jako jediný tým prochází bez ztráty bodu, se rychle oklepal a zatlačil ruského soupeře do defenzívy. Ani série rohů a standardních situací ovšem k vyrovnání nevedly. Naopak ve 38. minutě chyboval při vyběhnutí gólman Čech a v následujícím závaru domácí nedokázali dotlačit míč do opuštěné branky.

Čech vychytal Kováče

Po přestávce mohl své krajany dvakrát srazit Radoslav Kováč. Domácí stoper nejprve pálil mimo, za několik okamžiků jeho nebezpečnou hlavičku skvěle zlikvidoval Čech. Šance Liberce znovu klesly v 57. minutě. Pudil se Zápotočným zakřižovali Bystrova a sudí Cantalejo místo napomenutí Pudila vytáhl žlutou kartu pro Zápotočného. A protože kapitán hostí už napomínán byl, musel po červené kartě do kabiny.

Svoji chybu kompenzoval rozhodčí v 71. minutě. Souboj Jiránka se Zbyňkem Pospěchem v pokutovém území posoudil Cantalejo jako nedovolený a penaltu s přehledem proměnil Ivan Hodúr.

Odpovědět mohl vzápětí znovu Kováč, z pěti metrů netrefil míč ideálně. V 78. minutě už přetížená obrana Liberce znovu inkasovala. Po průniku Rodrígueze se k dorážce dostal Roman Pavljučenko a hlavou poslal Spartak znovu do vedení.

Kowalewski jistil postup

Pět minut před koncem mohl Liberec i o desíti znovu vyrovnat. Ke střele se dostal Pospěch, vychytal jej Kowalewski, stejně jako dorážejícího Blažka. Liberec nadále bojoval a snažil se o vyrovnání, překonat obranu Spartaku se mu ale nepovedlo.

Ze 110 miliónů, které zaručuje postup do základní skupiny Ligy mistrů, se tak mohou radovat čeští zástupci dvaadvacetinásobného ruského šampióna - Radoslav Kováč a Martin Jiránek. Liberec bude hrát v září 1. kolo poháru UEFA.

Spartak Moskva - Slovan Liberec 2:1 (1:0)
Branky: 23. Mozart, 78. Pavljučenko - 72. Hodúr z pen. Rozhodčí: Medina Cantalejo - Giraldes Carrasco, Gutierrez Perez (všichni Šp.). ŽK: Jiránek, Kaliničenko - Zápotočný, Košťál, Pudil. ČK: 57. Zápotočný. Diváci: 28 000. První zápas 0:0, postoupil Spartak.
Spartak: Kowalewski - Šiškin, Jiránek, Stranzl, Rodríguez - Bystrov (74. Kaliničenko), Kováč, Mozart, Kovalčuk - Pavljučenko, Cavenaghi (87. Baženov). Trenér: Fedotov.
Liberec: Čech - Šinglár, Zápotočný, Košťál, Janů (76. Matula) - Frejlach (64. Ančic), Bílek, Hodúr, Pudil - Holenda (54. Blažek), Pospěch. Trenér: Lavička.