Liga mistrů

Dánové oslavují nečekaný úspěch fotbalistů FC Kodaň

24. srpna 2006 14:21 - PRAHA

Dánští fotbaloví fanoušci se dnes probudili do krásného čtvrtečního rána. FC Kodaň se nečekaně probila přes Ajax Amsterodam do hlavní části Ligy mistrů a po osmi letech bude mít země z Jutského poloostrova zástupce mezi evropskou elitou. Dánská média tomu stěží mohla uvěřit, ale také podotýkají, že týmu pomohlo k postupu štěstí.

Role se totiž zrcadlově otočily. V prvním zápase byla lepší Kodaň, ale doma prohrála 1:2. V odvetě měl navrch Ajax, jenže se radoval soupeř. Místo snadného dokončení dobře načaté práce přišla pro čtyřnásobného vítěze Ligy mistrů ledová sprcha. "Dnes jsme měli štěstí, které nám před dvěma týdny chybělo," uvedl kouč Kodaně Stale Solbakken. "Po našem prvním gólu začali nakopávat dlouhé míče, a to nám díky našim vysokým stoperům usnadnilo roli," dodal.

Více o středečních zápasech najdete ZDE:

Dánská média připomínají, že pro Stolbakkena je postup obrovskou satisfakcí a krásnou kapitolou pohnutého životního příběhu. Bývalý norský reprezentační záložník musel v roce 2002 ukončit kariéru, když se mu na tréninku zastavilo srdce. "Před čtyřmi lety málem v klubu umřel, a teď s ním jde do posvátného území," napsal list BT.

Solbakken v Kodani dal dohromady tým podle důmyslného plánu. Spojil reprezentanty Dánska, Švédska a Norska, kteří na klubové úrovni sami ve svých zemích nemají příliš šanci něco dokázat a "skandinávský Real Madrid" uspěl.

V jeho brance září Christensen, jenž už Ligu mistrů okusil v Glasgow Rangers. V obraně vyčnívají urostlí Norové Hangeland a Bergdölmö, bývalý hráč Ajaxu a Dortmundu. Domů se po letech v Anglii a Španělsku vrátil Grönkjaer a ofenzivu řídí Švédové Linderoth a Allbäck. Na svou šanci čeká i mladý Mads Laudrup. Kodaň bude po Aalborgu a Bröndby Kodaň třetím dánským zástupcem v Lize mistrů.

Doplatili na nevyzrálost

I kouč Henk ten Cate si musí zvyknout na novou roli. Jako Rijkaardův asistent v Barceloně se v květnu radoval z triumfu v Lize mistrů, v novém ročníku ale zůstal těsně před branami hlavní soutěže. Jeho svěřenci promarnili spoustu šancí v prvním poločase, Babel trefil po osmi minutách tyč. "Doplatili jsme na nevyzrálost některých hráčů. To, že jsme prohrávali o gól, nevadilo, ale přestali jsme hrát jednoduše," uvedl kouč.

Obrana Ajaxu, v níž chyběl zraněný Zdeněk Grygera, vyhořela při standardních situacích. Zachránit alespoň prodloužení mohl deset minut před koncem Huntelaar, ale hlavičkoval jen do břevna. Vítězům narostlo sebevědomí. "Dejte nám Barcelonu a Chelsea, ať je nakopeme do zadku," citoval list BT předsedu klubu Flemminga Ostergaarda. FC Kodaň pomstila městského rivala Bröndby, které Ajax loni ve stejné fázi vyřadil.

Na podzim se může střetnout třeba s Arsenalem a podívat se na moderní Emirates Stadium, kam se londýnský klub před novou sezonou přestěhoval. Ve středu tam oslavil první výhru, když udolal Dinamo Záhřeb 2:1 a podeváté za sebou bude hrát v hlavní části Ligy mistrů. "Kdybychom dnes nevyhráli, lidé by říkali, že na tom novém stadionu nám to nejde," uvedl Wenger. V sobotní premiéře v novém stánku uhrál Arsenal jen remízu s Aston Villou.

Walcott znovu nahrával

Na gól, který určil výsledek, znovu nahrál střídající sedmnáctiletý Walcott a Wenger poznamenal, že jestli takhle bude pokračovat, už si nebude moci dovolit jej nezařadit do základní sestavy.

Vedle FC Kodaň je dalším nováčkem Levski Sofia. Ten je dokonce úplně prvním účastníkem Ligy mistrů z Bulharska, které bylo poslední fotbalově vyspělou zemí v Evropě, kde ještě Liga mistrů nikdy nebyla. Bulharští mistři poměrně jednoznačně vyřadili italské Chievo po výsledcích 2:0 a 2:2. Povedlo se jim to v hodně podobné sestavě, v níž před třemi lety nečekaně přešli přes pražskou Slavii ve 2. kole Poháru UEFA.

Možná měli hlavně štěstí na soupeře. Chievo se do soutěže dostalo pouze díky korupčnímu skandálu v italském fotbale a ze sedmého místa se po bodových odpočtech Juventusu, AC Milán a Fiorentiny posunulo na čtvrté. Levski by za normálních okolností čekal v podobě původně čtvrté Fiorentiny daleko těžší soupeř.

AEK Atény se vrací na scénu

Po dlouhé době se na prestižní scénu vrací také AEK Atény. Klub, který před pár lety živořil na pokraji finančního krachu, suverénně přešel přes skotské Hearts. Jejich kouč Valdas Ivanauskas si po zápase stěžoval na výkon ruského rozhodčího Baskakova, který vyloučil nejen jeho, ale i dva jeho svěřence.

Francouz Brellier dostal červenou kartu po půlhodině hry za dvě žluté během čtyř minut. Tu první inkasoval za to, že měl náušnici a Ivanauskas označil výkon rozhodčího za "vtip". "Zkontroloval hráče dvakrát před zápasem a řekl, že je to v pořádku," řekl naštvaný Ivanauskas.

Televizní kamery ukázaly, že domácí Julio César, jenž zápas rozhodl dvěma góly, měl na sobě celý zápas prstýnek. Jeden jeho gól padl z hodně sporné penalty a Baskakov na sebe upozornil stejně nepříjemně jako jeho krajan Ivanov na mistrovství světa v zápase Portugalska s Nizozemskem.