Barcelona zahájila pouť za obhajobou v LM kanonádou

První gól nového ročníku fotbalové Ligy mistrů vstřelil symbolicky obhájce trofeje z Barcelony už v sedmé minutě a na Nou Campu se také zrodilo nejvyšší vítězství prvního hracího dne. Bulharský tým Levski Sofia si odvezl pětibrankový debakl a po chudší úrodě v prvním poločase se rozstříleli i hráči na dalších stadionech.

Bayern deklasoval Spartak Moskva 4:0 a stejným výsledkem vyprovodil AS Řím Šachtar Doněck. V divoké přestřelce vyhrála Valencie na půdě Olympiakosu Pireus 4:2 díky Morientesově hattricku, zato v Eindhovenu a v Istanbulu se diváci branky nedočkali, oba duely ve skupině C skončily 0:0.

V Barceloně otevřel účet letošního ročníku Iniesta a hosté nechtěně potvrdili zažitou tradici, podle níž si bulharské kluby odvážejí z Nou Campu pravidelně přinejmenším čtyři góly. V nastaveném čase se mezi střelce zapsal i majitel Zlatého míče Ronaldinho.

Až příliš snadno přišel k vedoucí brance Essien z Chelsea, který využil zaváhání finského stopera v brémských službách Pasanena a další průběh potvrdil, že londýnský velkoklub už takové zápasy neztrácí, i když Klose nastřelil v 65. minutě hlavou břevno. Krátce poté totiž Drogba přihrál pád v šestnáctce a nekompromisní penaltový zásah Ballacka proti svým krajanům rozhodl o vítězi. Lampard navíc nastřelil tyč.

Fotbalová Liga mistrů on-line na Sport.cz:
1. kolo: Chelsea vs. Werder Brémy

Překvapivě vedl Olympiakos Pireus nad Valencií po trefě Konstantina, jenže Morientes pak potvrdil své střelecké vlohy a dvěma zásahy průběh utkání během pěti minut otočil a přestože domácí stačili ještě vyrovnat, Morientes se dokázal prosadit i potřetí a vstřelil svůj 30. gól v soutěži.

Mnichovský Bayern se dlouho rozjížděl, jenže po přestávce Pizzaro a Santa Cruz dvěma rychlými zásahy do moskevské sítě rozhodli o výhře a kdyby Pizzaro nebyl zbrklý, mohli hosté inkasovat tři góly v minimálním časovém rozpětí. Pak stačili přidat Schweinsteiger a Salihamidzič další trefy a Spartak odjel s debaklem.

Zřejmě nejpřekvapivější výsledek se zrodil v Lisabonu, kde Sporting porazil 1:0 Inter Milán. K výhře mu stačila jediná branka, kterou vstřelil v druhém poločase Caneira. Hosté dohrávali v deseti bez vyloučeného Francouze Vieiry.

Hübschman nedokázal zastavit Tottiho

Do bojů zasáhli také čeští fotbalisté: gólman Petr Čech tradičně spolehlivě hájil branku Chelsea, v základní sestavě Spartaku Moskva nechyběli ani Martin Jiránek s Radoslavem Kováčem, jenže Jiránek kvůli zranění na noze musel ve 31. minutě trávník nechtěně opustit a debakl sledoval jen z lavičky. Ani Tomáš Hübschman v obraně Šachtaru Doněck v Římě moc radosti neužil.

Fotbalisté AS Řím se do Ligy mistrů dostali jen díky vyloučení Juventusu Turín, ale v premiéře ukázali, že ho mohou dobře nahradit. Obrana Šachtaru sice na poloprázdném Olympijském stadionu vzdorovala déle než hodinu, ale pak čtyřikrát v rychlém sledu kapitulovala. Při druhém gólu neměl čisté svědomí ani Hübschman. Totti se od něj při centrovaném míči skvěle odpoutal a vstřelil jednu z nejhezčích branek dnešního programu.

Skupina A:
FC Chelsea - Werder Brémy 2:0 (1:0)
Branka: 24. Essien, 68. Ballack z pen. Rozhodčí: Vassaras (Řec.). Diváci: 32 135.
FC Barcelona - Levski Sofia 5:0 (2:0)
Branky: 7. Iniesta, 39. Giuly, 49. Puyol, 58. Eto'o, 90+3. Ronaldinho. Rozhodčí: Plautz (Rak.). Diváci: 65 000.
Skupina B:
Sporting Lisabon - Inter Milán 1:0 (0:0)
Branka: 64. Caneira. Rozhodčí: Hamer (Luc.). ČK: 69. Vieira (Inter) Diváci: 50 000.
Bayern Mnichov - Spartak Moskva 4:0 (0:0)
Branky: 47. Pizzaro, 51. Santa Cruz, 71. Schweinsteiger, 84. Salihamidzič. Rozhodčí: Mallenco (Šp.). Diváci: 63 000.
Skupina C:
Galatasaray Istanbul - Girondins Bordeaux 0:0
Rozhodčí: Rosetti (It.). Diváci: 40 000.
PSV Eindhoven - Liverpool 0:0
Rozhodčí: Busacca (Švýc.). Diváci: 35 000.
Skupina D:
Olympiakos Pireus - Valencie 2:4 (1:2)
Branky: 28. Konstantinu, 66. Castillo - 34., 39. a 90. Morientes, 86. Albiol. Rozhodčí: Hauge (Nor.). Diváci: 30 000.
AS Řím - Šachtar Doněck 4:0 (0:0)
Branka: 67. Taddei, 76. Totti, 79. De Rossi, 89. Pizarro. Rozhodčí: Layec (Fr.). Diváci: 30 000.