Rubriky:

Liga mistrů

Italové se dožadují videa a změn, anglický sudí krajana hájí. Škoda že Oliver nejede na MS

12. dubna 2018 17:26 - Madrid/Praha

Každý hájí a bude hájit svou pravdu. Hráči Realu si jsou jisti, že penalta nařízená ve čtvrté minutě nastavení čtvrtfinálové odvety byla nezpochybnitelná, fotbalisté Juventusu zase nepřestávají opakovat, že šlo o krajně kontroverzní verdikt anglického sudího Michaela Olivera, který je z Ligy mistrů vyřadil. „A video přitom k dispozici nebylo, aby tak důležité rozhodnutí bylo objektivní,“ připomněl kouč Italů Massimiliano Allegri, že videosystém VAR je pro Champions League zapovězený.

 

Stringer, Reuters

Třiatřicetiletý anglický sudí Oliver proto nemohl inkriminovanou situaci konzultovat s kolegy videorozhodčími u obrazovek, pohled na monitor mu rozhodování rovněž neusnadnil.

Záleželo jen a jen na něm, jak střet domácího Vázqueze a turínského Benatii posoudí.

„Byl natolik odvážný, že nařídil penaltu. A učinil správné rozhodnutí," zastává se svého krajana bývalý anglický rozhodčí Graham Poll, který soudcoval na dvou světových šampionátech.

„Zůstal v klidu, i když byl přímo hanebně obtěžován půltuctem turínských hráčů vedených jejich kapitánem Buffonem. A na agresivní protesty legendy Juventusu reagoval červenou kartou také správně," tvrdí Poll a dodává, jakou škodou je, že se Oliver dostal do skupiny elitních anglických rozhodčích teprve letos v lednu.

„Kdyby ho do ní FA zařadila dříve, byl by vhodným anglickým uchazečem pro rozhodování na mistrovství světa," připomněl Poll, že na šampionát do Ruska nebyl nominován žádný z anglických rozhodčích.

Oliver se mu zamlouvá. Způsob jeho rozhodování a odvaha, kterou v sobě na madridském Santiago Bernabéu našel, samozřejmě také. V tom je s domácím týmem zajedno.

Černobílá situace? Spíš šedá

„Situace to byla úplně jasná, penalta tudíž také," hlásil okamžitě distancovaný kapitán Realu Sergio Ramos sledující zápas z tribuny.

„Rozhodčí ji odpískal a nikdo na tom nic nezmění," zaštiťoval se domácí kouč a bývalý hráč Juventusu Zinedine Zidane tím, že situaci neviděl.

„Černobílá situace to rozhodně nebyla. Když už, tak šedá," namítal trenér Juventusu Allegri. „Videosystém VAR, o kterém tvrdím, jak důležitým nástrojem pro objektivní rozhodování je, ovšem k dispozici nebyl, takže se musíme se situací vyrovnat."

Vyloučen měl být i Benatia

Turínský kouč dokonce dodal, že bez ohledu na spory o správném či kontroverzním Oliverovu verdiktu, anglický sudí chyboval. Buffonovi sice ukázal červenou, ale Benatiu nepotrestal.

„Přitom podle rozhodčího fauloval Vázqueze v gólové situaci a jednu žlutou už měl. Proto měl být vyloučen také," upozorňoval na moment, který podle něho Oliverovi v hádkách, zmatcích a planoucích emocích úplně unikl.

Video by mu ho nejspíš připomnělo.

„Až se podívá na záznam, bude nejvíc zklamanou osobou, tím jsem si jistý," řekl pro web Juventusu majitel klubu a zároveň předseda evropské klubové asociace ECA sdružující většinu účastníků Ligy mistrů Andrea Agnelli.

Zaveďme video co nejrychleji, žádá Agnelli

Stejně jako trenér Allegri, i on horuje pro zavedení videa v Champions League. „Poslední události mě přesvědčily, že i Liga mistrů absolutně potřebuje videorozhodčího. A to nejrychleji, jak to bude možné. Tady nejde o body, ale o prestiž a hodně peněz," reagoval Agnelli na závěr čtvrtfinálové odvety v Madridu a spornou penaltu.

UEFA ovšem v únoru zavedení videa do Ligy mistrů odložila. „Nebráním se mu, ale nikdo neví, jak funguje, takže počkáme na mistrovství světa v Rusku a pak rozhodneme," slíbil předseda UEFA Aleksander Čeferin.

Agnelli jde ovšem ještě dál a navrhuje zvážit, zda nezměnit lidi, kteří určují nasazování rozhodčích pro zápasy evropských pohárů.

„Kontroverzní rozhodnutí v této sezóně nepostihly jen nás, ale i další italské kluby. AS Řím, Lazio, AC Milán... Abychom se incidentům vyhnuli, stálo by za to zvážit, zda nezměnit osoby zodpovědné za nasazování rozhodčích."

zp, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Liga mistrů

Filtr článků - Liga mistrů


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..