Rubriky:

Francie

Baroš si za kontroverzní gesto nezahraje tři zápasy

3. května 2007 20:30 - PAŘÍŽ

Fotbalový útočník Milan Baroš si v této sezóně zahraje za Olympique Lyon už pouze v jednom utkání. Poté si odpyká trest na tři zápasy, který mu ve čtvrtek udělila disciplinární komise francouzské ligy za nedávné gesto vůči kamerunskému obránci Stéphanu Mbiovi z Rennes. Do konce soutěže zbývají čtyři kola, Lyon už má jistý titul.

"Distanc je na tři zápasy, a protože ve Francii začíná platit trest až od následujícího utkání, nejbližší zápas ještě mohu hrát," řekl Baroš v telefonickém rozhovoru ČTK. Ligu si zahraje naposledy v sobotu na hřišti Paris Saint Germain. Proti Lensu, Monaku a Nantes bude chybět.

Baroš si v ligovém utkání v blízkosti Mbiy ucpával nos a mával před ním rukou, jako by rozháněl nepříjemný zápach. Jeho posunky na hřišti vyvolaly ve Francii velké rozhořčení a podezření z rasistického chování.

Video si můžete prohlédnout ZDE :

Předseda disciplinární komise Jacques Riolacci však po čtvrtečním zasedání oznámil, že ligoví funkcionáři neposoudili hráčovo gesto jako rasistické, v opačném případě by prý byl trest "zcela jiný". Rozhodně však konstatovali, že podobné chování na hřiště nepatří. "Potrestali jsme ho, protože to bylo gesto nevhodné a nepřípustné, gesto, které oprávněně vzbudilo emoce a které se už na fotbalových stadionech nesmí objevit," řekl Riolacci.

Disciplinární komise vynesla verdikt po více než dvouhodinovém jednání, na které si pozvala oba aktéry. Baroš i Mbia opustili její pařížské sídlo ještě před vynesením verdiktu bez jakéhokoli vyjádření.

Baroše zastihla informace o trestu už v rychlovlaku, kterým se vracel do Lyonu. Byl spokojen s tím, že komise nedala za pravdu těm, kteří považovali jeho gesto za rasistické. "Jsem rád, že to dopadlo tímto způsobem. Od začátku jsem říkal, že jakýkoliv trest přijmu. Odmítám však, že šlo o rasismus, to není můj způsob chování," prohlásil reprezentační útočník.

Před disciplinární komisí se sešly najednou obě strany. "Za Lyon se mnou dorazil i klubový funkcionář a překladatel, který tlumočil moje slova z angličtiny do francouzštiny," uvedl fotbalista.

V podobném složení dorazila i druhá strana. Podle Baroše bylo jen dobře, že obránce Rennes zopakoval podobná slova, která mu sdělil v osobním telefonickém rozhovoru. "Mbia prohlásil, že s tím nemá problém, a neměl ho ani po zápase, kdy si se mnou měnil dres. Až později prý začal uvažovat, jak to celé bylo," řekl Baroš. Podle něj celé nedorozumění zbytečně vyprovokovala některá média. "Byla to soutěž, kdo udělá větší kampaň, a mně nezbylo než čekat na verdikt," dodal.

Baroš komisi "trošičku" přesvědčil 

Hájil se prý stejně jako v dřívějším telefonickém rozhovoru s Mbiou a v prohlášení pro česká média. "Upozornil jsem na to, že jsem nikdy neposuzoval lidi podle barvy pleti. Navíc jsem se sám v minulosti stal terčem rasistických útoků a dobře vím, jak to je nepříjemné," vylíčil.

Riolacci popřel, že by komise byla chtěla vynést exemplární trest. Šlo jí prý jenom o to, aby odradila další hráče od takového chování.

Český útočník ihned po incidentu popřel, že by mohlo jít z jeho strany o projev rasismu. Soupeři prý chtěl dát pouze najevo, aby mu dal pokoj. Protože po lednovém přestupu z Aston Villy ještě nevládne francouzským jazykem, použil gestikulaci. Mbiovi se posléze v telefonickém rozhovoru omluvil.

Podle Riolacciho Baroš před komisí zopakoval, že svým gestem nechtěl nijak dát najevo rasismus, jenom naznačit, aby se od něho Mbia vzdálil. Řekl prý, že kdyby bylo jeho gesto posouzeno jako rasistické, změnilo by to jeho život. "Trošičku nás přesvědčil," řekl předseda komise.

Mbiovo vystoupení před komisí označil za velmi důstojné a uměřené, stejně prý vystupovali funkcionáři Mbiova klubu. Riolacci řekl, že nabyl dojmu, že Mbia Barošovi, který mu zaslal také omluvný dopis, jeho gesto odpustil.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Francie

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..