Rubriky:

ME 2008

Místo oslavy chce Ujfaluši získat tři body

23. března 2007 11:27 - PRAHA

V sobotu oslaví reprezentační obránce Tomáš Ujfaluši devětadvacáté narozeniny. Žádná party ho však nečeká. Jako pilíř zadních řad českého elitního výběru totiž podstoupí nespočet bitev s hráči Německa ve velmi prestižním utkání kvalifikace mistrovství Evropy. „Žádná oslava nebude. Po obědě asi rozkrojíme dort, kluci mi zazpívají, ale jinak nic,“ přibližuje náplň sobotního jubilea Ujfaluši.

 

PRÁVO/Michaela Říhová

„Ale vyberu si nějaký pěkný a hodně drahý dárek. Ať se kluci prohnou,“ směje se rodák z Rýmařova, který je pokladníkem národního týmu. „Abych řekl pravdu, přeju si hlavně tři body ze zápasu s Německem,“ vyslovil neskromné, nikoli však nesplnitelné přání Ujfaluši. V den svých narozenin nebude hrát poprvé.

„Druhý reprezentační zápas jsem absolvoval v Severním Irsku při kvalifikaci o mistrovství světa. Tehdy jsme vyhráli. Doufám, že tahle tradice bude pokračovat,“ vykládal dobře naladěný zadák Fiorentiny. „Narozdíl od tehdejšího zápasu v Belfastu necítím žádnou trému ani nervozitu. Spíše se hodně těším. Myslím totiž, že jsme dobře připraveni a všichni v optimální formě, kterou hodláme proti Německu zúročit. Nepochybuji, že prověrku naší kvality zvládneme na jedničku,“ odkryl ambiciózní plán pro sobotní večer Ujfaluši.

Němci brání poměrně vysoko

V zemi kvalifikačního protivníka čtyři roky působil, když oblékal dres bundesligového Hamburku. „Ani se mi nikdo neozval s žádostí o vstupenky. S výjimkou zakládajících členek mého tamního fan clubu,“ smál se 57násobný reprezentant. Věří, že je potěší svým výkonem a rozesmutní jejich národní cítění. „Němci brání poměrně vysoko. Na Mertesackera a Metzeldera by mohla platit dravost Milana Baroše. Snad je nachytáme. Mají strašně silný střed hřiště, kde to zhušťují a získávají hodně balónů. Takže řešením je spíš hra po stranách,“ přemítal o možné cestě k úspěchu Ujfaluši.

Rozhodně odmítl jakékoliv přeceňování vlastních sil a podcenění soupeře. „Frings a Ballack ve středu pole, to je obrovská síla. Oba mají výbornou střelu z dálky, vlastně celá záloha je skvělá. K tomu připočtěte jejich zaběhnutý systém se dvěma útočníky, který je strašně efektivní. A vůbec nehraje roli, jestli jim chybí Klose,“ tvrdil Ujfaluši.

Absence Kloseho prý není výhodou

Absence osmadvacetiletého útočníka Werderu Brémy, který v německém týmu vstřelil v 67 zápasech 33 branek, není podle opory Brücknerovy defenzivy pro český tým výhodou. „V koncovce je hodně silný, ale Podolski i Kuranyi jsou stejně dobří. Zejména druhý z nich je výborný při standardních situacích. A na ty si musíme dát pozor především. Tam je jejich obrovská síla,“ varuje před nebezpečím trestných kopů v blízkosti Čechovy svatyně.

Věří, že český tým získá psychickou výhodu pro zbytek kvalifikačních bojů. „Výhra v tak důležitém zápase ji rozhodně přinese,“ dumal Ujfaluši, který včerejší odpoledne vyplnil spánkem a devadesátiminutovou autogramiádou se svými fanoušky v jednom z pražských obchodních center. I tam přemítal o průběhu kvalifikace. „Bezpochyby je výhodou, že ze skupiny postoupí přímo dva týmy. Ale my nehodláme koukat na ostatní, chceme si sami co nejdříve zajistit postup.“

Radek Malina, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: ME 2008

Filtr článků - ME 2008


Podsekce:

                   

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..