Rubriky:

EURO 2012

Ukrajina odmítá možnost rasových útoků během fotbalového ME

29. května 2012 13:42 - Kyjev

Ukrajinská diplomacie dnes protestovala proti kampani britského tisku odrazující fanoušky od návštěvy zápasů evropského fotbalového šampionátu. Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí odmítl "diskreditační kampaň" britských médií ohledně údajného rasismu na ukrajinských a polských fotbalových stadiónech.

 

Gleb Garanich, Reuters

Britská televize BBC v pondělí vysílala archivní záběry z Polska a Ukrajiny, na nichž se fanoušci zdraví nacistickými pozdravy a při kontaktu afrických fotbalistů s míčem vydávají zvuky podobné křiku opic.

Bývalý kapitán anglické fotbalové reprezentace Sol Campbell doprovodil obrázky komentářem, v němž fanoušky před cestou do Polska a na Ukrajinu varoval. "Měli byste zůstat doma a dívat se na televizi. Neriskujte, mohli byste se vrátit domů v rakvi," uvedl anglický obránce.

"Obvinění jsou vymyšlená"

Jeho výroky ukrajinské ministerstvo zahraničí "hluboce znepokojily". Podle mluvčího Oleha Vološyna jsou obvinění z rasismu vymyšlená a jejich cílem je zdiskreditovat nejen fotbalové Euro a Ukrajinu, ale i celou východní Evropu.

"Ukrajinskou společnost je možné obviňovat z lecčeho, ale pokud jde o rasismus, jsou členské státy Evropské unie daleko před námi," vzkázal do Londýna Vološyn.

Campbell BBC řekl, že Ukrajina ani Polsko si pořadatelství finálového turnaje Eura nezaslouží. "Když chcete mistrovství, vyřešte si nejdřív své problémy. Tak prestižní soutěž si nezasloužíte, " prohlásil anglický fotbalista.

Jeho výroky se nelíbí ani kapitánu ukrajinské reprezentace Andreji Ševčenkovi. Rasismus podle Ševčenka není na Ukrajině problémem a průběh šampionátu neohrozí. "S rasovými útoky nemáme problém, angličtí fanoušci se nemají čeho bát," řekl BBC bývalý útočník londýnské Chelsea.

ČTK

Zrušit


Časová osa: EURO 2012

Filtr článků - EURO 2012


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..