Rubriky:

EURO 2012

Hymnu polské části Eura nezazpívá folklorní sbor naživo

31. května 2012 17:19 - Varšava

V Polsku začne evropský fotbalový šampionát bez folklorní skupiny Jarzenbina, jejíž hit Koko Euro spoko (Koko Euro v pohodě) se stal oficiální hymnou polské části Eura 2012. Osmičlenný dámský sbor totiž podle portálu Gazeta.pl nedostal od místního fotbalového svazu pozvánku na úvodní utkání Polska s Řeckem.

 

www.uefa.com

Sbor z východopolské obce Kocudza dostal nejdříve ujištění, že na zahajovacím zápasu píseň naživo zazpívá. Nyní ale organizátoři od tohoto slibu ustupují.

Koko Euro spoko zazní před každým zápasem polského výběru. Hymnu tedy uslyší i česká reprezentace, která proti domácímu týmu ve Vratislavi nastoupí 16. června.

Hit, nebo kýč?

Píseň mnozí považují za hit, který ještě dlouho bude znít v uších. Podle jiných jde však o folklorní trapnost největšího kalibru. "Takový kýč! Až to na stadionu uslyší zahraniční hosté, budou nás mít za naprosté zpátečníky," nešetřil kritikou osmatřicetiletý Marek Kamiński.

"Jaký mančaft, taková píseň," citovala DPA jistého komentátora, který upozorňoval na slabé výsledky polského týmu v přípravě před šampionátem. Ostatní ale poukazují na provinční šarm Jarzenbiny, který z fotbalové hymny učinil výjimečnost.

Věk sboristek začíná na 32 letech, nejstarší je 82 let. DPA připomněla, že nosí sukně až na zem, mají vyšívané blůzky, vlasy skrývají za šátky a vystupují bez makeupu. Jen ty mladší prý občas použijí rtěnku či nechají zpoza šátku vykouknout náušnici.

"Ty ženy jsou z vesnice - bez botoxu, bez komplexů. Jsou autentické," obhajoval na internetu dámský výběr jeden z fanoušků. Další mu přitakával a skupinu označil za "veselé babičky z venkova".

Píseň vypráví o tom, že Poláci i druhá pořadatelská země Ukrajina mají ze začínajícího fotbalového svátku radost. Zároveň vyzývá Poláky, aby svému týmu drželi palce, a ujišťuje je o zaručeném vítězství.

ČTK

Zrušit


Časová osa: EURO 2012

Filtr článků - EURO 2012


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..