Rubriky:

EURO 2012

Čecha trápí kašel, na potkání se omlouvá, ale jednu z deseti Bílkových jistot i tak představuje

7. června 2012 15:28 - Vratislav

S omluvou se otočí, rukavicí si zakryje ústa a odkašle si. Polská zima a vytrvalé dešťové přeháňky skrápějící Vratislav gólmana české reprezentace Petra Čecha dostaly, takže ho už pár dnů trápí dráždivý kašel. Při tréninku i ve chvílích, kdy se při odchodu ze hřiště postaví před kamery polské televize. „Nic, žádný problém,“ odmítá dedukce zahraničních štábů, které se na přípravu české reprezentace sjely, že by i on mínil trenérovi Bílkovi komplikovat život.

 

Milan Malíček, Právo

Čech je jistotou. Konstantní a neměnnou. I kdyby trakaře z nebe padaly, do brány se v pátek večer proti Rusům postaví. Tak jako se do ní postavil, když si z Anglie přivezl zlomený nos a musel v baráži proti Černohorcům chytat s maskou. Anebo od chvíle, kdy mu před šesti lety Stephen Hunt prokopl lebku, a on navléká helmu.

Proč měnit, co funguje, ptá se kouč

Ono těch jistot v sestavě českého týmu je mnohem víc, ale nikomu se nechce je vyslovovat. Třeba trio Rosický - Plašil - Jiráček uprostřed hřiště. Mozkový trust týmu. A také jeho motor a srdce zároveň. Zvlášť, když kapitán Rosický laborující od návratu z ostrovů se zhmožděným lýtkem už trénuje ve Vratislavi od pondělí naplno a na Rusy vyrukuje.

A Rezek s Pilařem po jejich boku své místo v sestavě také mají. Nikdo je z ní nevystrnadí, nikdo si nemůže dělat ambice, že by je nahradil. „Proč měnit něco, co funguje?" odpovídá na otázku otázkou trenér Michal Bílek.

Kadlece stavěl na stopera už ve Spartě

Co mu tedy zbývá dořešit? Nad čím by měl ještě dumat, když složení obrany mu v průběhu kvalifikace, a v baráži s Černohorci pak zejména, rovněž vykrystalizovalo? „Nad obrannou čtveřicí se ještě pořád rozmýšlím," vykrucuje se kouč, i když z tréninků se dá vyčíst a vydedukovat, která varianta v jeho hlavě převažuje.

Samo sebou s Kadlecem na místě stopera a Limberským na levém kraji obrany. Vždyť Bílek viděl v Kadlecovi stopera už v dobách, kdy trénoval Spartu a i na Letné ho na toto místo stavěl. „A asi jsem tam nehrál špatně, když mě tam i v reprezentaci vrátil," směje se legionář z Leverkusenu Michal Kadlec, ale i on se jako úhoř vykroutí z přímé odpovědi, kde tedy proti Rusům nastoupí. „Mně je to jedno. Levý stoper, levý bek, poradím si," bohorovně pokrčí rameny. „Jen vpravo bych nerad zabíral Gebremu a Sivokovi místo. A ani bych to tam nezvládal."

I bez Baryho bychom hráli stejně, tvrdí Rezek

I obrana je tedy jasná, takže zbývá jediné místo v základní sestavě, jež by mohlo vyvolávat dohady. Nebýt Barošových problémů se svalem, nemuselo se ale ani to řešit. „Baroš je pro mě mezi čtveřicí útočníků jedničkou," hlásá vytrvale Bílek a zatím nechce připustit, že by se opakovaly peripetie ze světového šampionátu před šesti lety v Německu, kdy Baroše zranění rovněž nepouštělo na hřiště.

Kdyby k nim ale přece jen došlo, stojí nachystáni v zástupu čekatelé Pekhart, Lafata a Necid. „Jiné typy útočníků. Baroš je typem rychlostním, který potřebuje přihrávku do běhu, ti tři jsou zakončovatelé operující ve vápně, takže jim musí chodit balóny do těla. Ale ani tak by se náš styl hry neměnil," míní Jan Rezek, na němž bude, aby ofenzívu podporoval.

„Trochu bychom přece jen museli. Je jiné hrát s Barošem a bez něho," opravuje ho pokášlávající Petr Čech. Ale jak, to už vyřknout nechce.

„Nebudeme přece prozrazovat, co o Rusech víme a jak se na ně chystáme. Natož aby věděli, co si o nich myslíme."

Zdeněk Pavlis (Vratislav), Sport.cz

Zrušit


Časová osa: EURO 2012

Filtr článků - EURO 2012


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..