Rubriky:

EURO 2012

Museli jsme opilé Rusy umravňovat, přiznal šéf bezpečnosti českého týmu Synecký

10. června 2012 22:26 - Vratislav

Je všude a přitom není nijak nápadný. Vysoký urostlý chlapík Martin Synecký s bohatými zkušenostmi z policejní praxe, má na starosti bezpečnost české reprezentace na evropském šampionátu. Koordinuje ochranku v prostorách hotelu Monopol, kde výprava bydlí, i v tréninkovém centru. Pokud se mu něco nezdá, zasáhne velmi decentně. „Když nastane nějaký problém, snažím se ho řešit vždy v klidu a se vší slušností. K žádnému otevřenému konfliktu dosud nedošlo a snad nedojde,“ vyslovil svoje přání.

Jak složité je hlídat fotbalovou reprezentaci na takové akci, jakou je evropský šampionát?
Není to až tak složité. Tedy s výjimkou hotelu Monopol. Ten je přímo v centru města a přístup například do jeho restaurací má veřejnost i v době šampionátu. Ta se obtížně odděluje od hostů, kteří mají samozřejmě jiný režim pohybu po hotelu. Oddělení mužstva od těchto dvou skupin je tak složitější.

Došlo k nějakému problému s lidmi v hotelu?
Nějaké drobnosti řešíme denně, ale k  vážnějšímu problému zatím naštěstí nedošlo. Hotelová restaurace ale funguje, dokud v ní sedí nějací hosté, takže v pozdních nočních hodinách se v ní vyskytují i osoby ve značně podnapilém stavu. Pro ochranku je pak velmi složité a hlavně citlivé nějakým způsobem zasahovat především proti hotelovým hostům, kteří se chovají někdy hodně hlučně. Jedná se často o VIP hosty UEFA nebo bohatou zahraniční klientelu. Umravňovat je není jednoduché. Někdy to jde snadno, ale v některých případech musí ochranka použít i prostředky, které nejsou jen verbální. Nejedná se však o žádné tvrdé fyzické zákroky.

Co se v hotelu dělo po prvním utkání, které vyhráli Rusové?
V hotelu byli i bohatí Rusové, kteří slavili do časných ranních hodin a chovali se velmi hlučně, takže jsme je museli třeba po čtvrté hodině ranní, diplomaticky řečeno, umravňovat tak, aby nebyli hráči rušeni. Zvládli jsme to, ale byla to docela šichta.

Reprezentace má v hotelu Monopol k dispozici tři poschodí a na nich 47 pokojů. Nehrozí, že se dostanou nezvaní hosté i do těchto prostor?
Na každém poschodí je kamerový systém, který nepřetržitě monitorujeme, takže víme, kde se kdo pohybuje. Máme také svůj akreditační systém. Bez akreditace se do našich poschodí nedostane nikdo, kdo tam nemá co dělat. Navíc na každém patře je dvoučlenná ostraha.

Takže k hráčským pokojům se nikdo nepovolaný nedostane...
Tak pohodové to není. UEFA má totiž na našich poschodích pronajato několik pokojů pro svoje hosty a ti se po návratu v časných ranních hodinách nechovají vždy klidně a hlavně tiše. Dochází tak k rušení nočního klidu, které také řešíme, ale ani v těchto případech nedošlo k nějakým závažnějším konfliktům.

Z vašich slov usuzuji, že byste jako šéf ochranky bral raději hotel někde na samotě, jako tomu bylo třeba při soustředění v Rakousku...
Přesně tak, to je sen každého bezpečnostního manažera, být co nejvíc izolovaný od veřejnosti, protože z hlediska ostrahy to je jednodušší. Ideální je jedno místo a jedna přístupová cesta, která se dá lehce ohlídat. Pochopitelně respektuji rozhodnutí trenérů, kteří si vybrali tento hotel. Jsem tu od toho, abych zajistil týmu bezpečnost kdekoliv.

V tréninkovém centru je klid?
Mnohem větší než v hotelu. Prostor je ohrazený, dostanou se tam pouze akreditovaní novináři. Pokud jsou tréninky veřejné, chodí fanoušci jinudy a s hráči přijdou do kontaktu jen u plotu, když si je nechávají podepsat.

Jak funguje společná česko-polská ochranka?
Úplně v pohodě, protože všechno je pod hlavičkou agentury G4S, kterou si najala i UEFA. Spolupráce je perfektní. Navíc tu máme svoje zkušené lidi z Česka, kteří se kolem reprezentace pohybují i u nás doma nebo na jiných akcích v zahraničí. I naše federace spolupracuje s touto agenturou. Pro hráče je dobré, že strážce, kteří jsou jim nejblíže, dobře znají. Všechno to jsou lidé na vysoké profesionální úrovni, dobře vyškolení.

Kolik členů celkem má ochranka, které velíte?
V době zápasu s Ruskem jsme měli v hotelu dvaadvacet lidí. Standardně jich je tam dvanáct. Další jsou v tréninkovém centru. Řekněme dvě desítky.

Na ulicích při přejezdech do tréninkového centra nebo na Městský stadión k žádným potížím nedošlo?
Máme policejní doprovod, takže cesta je rychlá, a navíc lidé kolem ní jsou přátelští, hráčům mávají.

Hlídáte i hráče, když si vyjdou ven z hotelu?
Ty ne, hlídáme pouze osoby, které o to požádají. Zabezpečujeme však přesun hráčů do Českého domu, když tam jdou do televizního studia, aby nezmeškali čas vysílání, protože po nich chtějí fanoušci autogramy. Ti to velmi dobře chápou. V centru mimo hotel žádný problém nebyl, naopak i hráči si pochvalují velmi vstřícný přístup místních lidí.

Karel Felt, Právo

Zrušit


Časová osa: EURO 2012

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..