Rubriky:

EURO 2012

Je to šokující. Poláci na naše fanoušky organizovaně útočili, zlobil se šéf ruského svazu

13. června 2012 14:26 - Moskva

Za šokující označil šéf ruského fotbalového svazu násilné útoky proti ruským fanouškům, k nimž došlo v úterý večer ve Varšavě během zápasu mistrovství Evropy s Polskem a po něm. Sergej Fursenko obvinil polské fanoušky z předem připraveného útoku, který vyvolal "absolutně nepřípustnou situaci". Ruští fandové podle něj incidenty nevyvolali.

 

Matt Dunham, ČTK/AP

Ve varšavských ulicích policie v úterý rozháněla davy výtržníků vodními děly, obušky a gumovými projektily. Zadrženo bylo kolem 180 lidí, většinou Poláků. Přes 20 zatčených Rusů má být do konce týdne vyhoštěno z Polska se zákazem vstupu do schengenské zóny.

"Události, k nimž došlo, jsou krajně negativní," uvedl šéf svazu Fursenko. "Na ruské fanoušky útočily předem připravené skupiny, což je absolutně nepřípustné. Polská policie musí projevit tvrdost, aby ochránila hostující týmy a zajistila náležité podmínky jejich pobytu," dodal.

Fursenko naznačil, že incidenty mohly být politicky motivované. "Vášně se rozdmýchávaly už před utkáním. Jsme kategoricky proti tomu, aby se politika míchala do sportu," řekl. Polské organizátory pochválil za kvalitní přípravu ME, ale řekl, že "téma fanoušků nelze ignorovat".

Střety byly podle něj z ruské strany nevyprovokované, ruští fandové si prý vedli korektně. "Žádná politická hesla z naší strany nezněla. To, k čemu došlo na ulicích, zejména po utkání, je šokující," prohlásil Fursenko.

Podle polských úřadů bylo při nepokojích zraněno přes deset místních policistů, počet zraněných fanoušků policisté neupřesnili. Podle Fursenka byla mezi zraněnými také celá ruská rodina i s osmiletým dítětem. "Není mi jasné, proč polská mládež nedokáže vstřícně přivítat fanoušky z jiné země," stěžoval si ruský činovník.

ČTK

Zrušit


Časová osa: EURO 2012

Filtr článků - EURO 2012


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..