Rubriky:

EURO 2012

VIDEO: V Polsku jsme vyhráli naposledy pět let po válce! Brankář Čech ujišťuje: Historie nás nestraší

15. června 2012 12:44 - Vratislav

Nikdo ze současného kádru české fotbalové reprezentace nebyl na světě. Dokonce ani trenér Michal Bílek či nejstarší člen užšího realizačního týmu v osobě asistenta Františka Komňackého! Už šedesát dva let je totiž staré poslední vítězství českých, respektive československých barev na polské fotbalové půdě!

 

Jan Handrejch, Právo

„Je na čase historii změnit,“ usmívá se při pohledu na statistiku brankář českého národního mužstva Petr Čech. „Stejně negativní bilanci jsme měli s Řeckem, jemuž jsme v samostatné historii nikdy nevstřelili gól. Ale v klíčovém okamžiku jsme zabrali a potřebné vítězství urvali,“ nedělal si těžkou hlavu strážce české svatyně.

Byl mezi tyčemi i v říjnu 2008, kdy už samostatné Česko nastoupilo v Polsku k dosud poslednímu zápasu. Tehdy výběr pod taktovkou trenéra Petra Rady prohrál o gól (1:2) v kvalifikační bitvě o mistrovství světa 2010. Čecha pokořili Brožek a Blaszczykowski, tehdy teprve vycházející hvězda polského fotbalu. Jediný úspěch českých barev zaznamenal Martin Fenin až tři minuty před koncem.

Nic nám nebylo platné, že jsme o rok později doma dokázali v zatím poslední vzájemné konfrontaci zvítězit 2:0 po gólech Tomáše Necida a Jaroslava Plašila, kteří jsou i v nynějším výběru na evropském šampionátu. Do Jihoafrické republiky cestovali Slováci a Slovinci, český výběr stejně jako polský utřel nos.

Od rozdělení federace v Polsku jen prohráváme

Kvalifikační bitvy o MS 2010 představovaly vzácnou výjimku ve vzájemných duelech, které většinou byly jen přípravného charakteru. Od rozdělení federace jsme v Polsku nastoupili čtyřikrát a pokaždé prohráli.

A při pohledu do federální historie je počet zápasů bez vítězství dokonce dvojnásobný, i když dvakrát byl výsledek nerozhodný. Datum posledního vítězství? Pět let po druhé světové válce, 22. října 1950 ve Varšavě. Šlo o přátelské střetnutí před zraky 60 tisíc diváků. Výhru 4:1 pro československý výběr zařídil třemi góly Vlastimil Preis, jednou trefou ho podpořil Jaroslav Cejp. Trenérem byl Ladislav Ženíšek.

„Historie nás nestraší. Mistrovství Evropy je úplně jiná kapitola a náš sobotní zápas je ideální šancí, abychom nepříznivou sérii utnuli a bilanci alespoň trochu vylepšili,“ naplánoval Čech jasný úkol v podobě výsledku zajišťujícího postup.

Nijak přitom nesliboval, že se fanoušci českých barev mohou těšit na vítězství. „Bude záležet na vývoji druhého zápasu ve skupině. Pokud bude v naší bitvě utkání nerozhodné, ale stav bude znamenat účast ve čtvrtfinále, nepohrneme se bezhlavě do útoku,“ přemítal Čech.

Radek Malina, Vratislav, Právo

Zrušit


Časová osa: EURO 2012

Filtr článků - EURO 2012


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..