Rubriky:

EURO 2012

Na Euru ubylo penalt. Podle šéfky komise sudích Damkové je to osvětou mezi hráči

18. června 2012 16:48 - Praha

Na fotbalovém mistrovství Evropy výrazně ubylo nedovolených zákroků ve vápně i ostrých zákroků na karty. Dosud rozhodčí odpískali jediný pokutový kop a udělili dvě červené karty. Oboje hned v zahajovacím utkání Polska s Řeckem, ve kterém sudí Carlos Velasco Carballo vyloučil Wojciecha Szczesného a Sokratise Papastathopulose. Podle členky komise rozhodčích UEFA Dagmar Damkové jde především o důsledek osvěty mezi fotbalisty, kteří si dávají větší pozor na nečistou hru.

 

Libor Zavoral, ČTK

Na mistrovství Evropy 2008 odpískali rozhodčí pět penalt a na turnajích v letech 2004 a 2000 dokonce osm penalt, většinu z nich v základních skupinách. Letos byl zatím jediný pokutový kop z 20 zápasů. "Ono ani nebylo příliš jiných možností penaltu odpískat. Všechny týmy měly před turnajem instruktáž, kde byly upozorňovány, na co si mají dávat pozor a co a jak budou rozhodčí posuzovat. To pomohlo a hráči jsou opatrnější," tvrdí Damková.

S osvětou mezi hráči se začalo už před mistrovstvím Evropy 2008. "Už tam výrazně ubylo vyloučených, penalt i žlutých karet. A nyní to pokračuje," uvedla předsedkyně české komise rozhodčích.

Sama dávala před turnajem instruktáž české reprezentaci. "Ukazovali jsme hráčům sestřihy různých situací a příkladů. Když hráči s něčím nesouhlasili, vysvětlila jsem jim to z pohledu rozhodčích. Nevím, jestli to pak akceptovali, ale pochopili to," řekla Damková.

Rozhodčí podle ní podávají na turnaji dobré výkony. "Nějaké chyby tam byly, přeci jen i rozhodčí jsou jen lidi podobně jako třeba brankář Petr Čech, který také udělal jednu chybu. Ale nic zásadního a do očí bijícího tam nebylo. Samozřejmě ještě nejsme u konce. Psychicky náročnější a vyhrocenější utkání teprve přijdou," dodala Damková.

ČTK

Zrušit


Časová osa: EURO 2012

Filtr článků - EURO 2012


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..