Rubriky:

ME 2016

VIDEO: S Courtoisem vychází Čech dobře, Robben mu na Letné chybět nebude

3. září 2014 15:48 - Praha

Zvykl si na permanentní tlak, ať už v brance Chelsea, nebo fotbalové reprezentace. Přesto je Petr Čech v posledních týdnech sledovaný ještě víc než jindy. Poprvé po patnácti letech neodchytal první tři soutěžní zápasy sezóny. V Chelsea ztratil místo jedničky, přitom na startu kvalifikace EURO 2016 by měl dál držet národní tým. „Naposledy jsem chytal před třemi týdny, nemám s tím žádný problém,“ ujišťuje.

Sport.cz

Jak vám bylo, když kouč Mourinho vybral na začátku sezóny jako jedničku vašeho konkurenta Thibauta Courtoise?

Jako hráč musí člověk respektovat rozhodnutí trenéra. Je čistě na něm, koho vybere do prvního zápasu. Jsem připravený, jsem zdravý, vrátil jsem se o měsíc dřív na přípravu. Jde o něj, zda se rozhodne mě využít.

Zdá se ovšem, že jste nebyli na stejné startovní čáře. Vždyť Courtois odchytal v přípravě jen tři poločasy...

Nevím, jak to trenér zamýšlí, nemůžu mluvit za něj. A nemůžu to ovlivnit. Jen to, jak se připravuju. Trenér ví, že jsem pro to udělal všechno, že chci chytat.

Ale nestačilo to. To je frustrující, ne?

Vždy záleží na trenérovi. Všichni hráči byli připravení, ale mohlo jich na začátku sezóny nastoupit jen jedenáct.

Jak prožíváte zápasy na lavičce?

Je to rozdíl, nic z ní člověk neovlivní. Takové zápasy nemám rád. Nikdy to není příjemné, jako když jsem byl zraněný. Ale připravuji se pořád stejně.

Jak se vám s Thibautem spolupracuje?

Důležitá otázka. Dobře. Co se týče přístupu k tréninku, jsme na tom stejně, pak je trénink přínosný pro všechny. Ale už bych se o tom nebavil. Je to můj kolega. Hlavní zájem je, aby tým vyhrával.

Reprezentace začíná sezónu přípravným zápasem s Američany. Co čekáte od týmu soupeře, který se proti MS v Brazílii hodně změnil.

Způsob jejich hry bude stejný, protože stejný je i trenér Klinsmann. Podstatné ovšem je, jak budeme hrát my.

Kouč Vrba ve třech zápasech s nároďákem ještě nevyhrál. Hlavně proto je důležité porazit USA?

Jde o to odehrát zápas dobře, aby všichni viděli, že jsme připravení na kvalifikaci.

A jak jste připravený vy, když v Chelsea nechytáte?

Hodně jsem toho odchytal v přípravě, trénuji každý den, takže problémy s tím mít nebudu. Mnohem horší by bylo, kdybych se vracel po zranění.

Trenér Vrba vás podržel, o změně v brance národního týmu ani neuvažuje.

Mluvil jsem s trenérem a řekl mu, že teď nehraji a záleží tudíž jen na něm. Ujistil mě, ať na podobné úvahy zapomenu, že chce, abych tady byl, abych hrál. Jinak bych na sraz nedorazil.

Jenže stejně jako vy nehraje ani Tomáš Rosický. Má být fanoušek optimista?

Záleží na něm, výběr až tak široký zase není. Co člověk, to názor.

Jenže když dva největší lídři týmu v Anglii nehrají...

Já nehrál tři zápasy. Jiné to bude, když stejná situace bude i za šest měsíců. Poslední zápas jsem chytal před třemi týdny, to pro mě není žádný velký problém.

Holanďanům vypadl před startem kvalifikace ze sestavy mimo jiné i váš přítel Robben. Bude vám na Letné chybět?

Arjen může sám rozhodnout zápas nebo ho výrazně ovlivnit. Ale je to bronzový tým z MS, mají tolik individualit, že Robbenova absence sice může být znát, ale ne až tak zásadně. Mně rozhodně chybět nebude, i když nikdy nikomu nepřeji nic špatného. (úsměv) S Arjenem nebezpečí soupeře samozřejmě roste. Každý trenér by ho měl rád v týmu. Jsme kamarádi, ale každý žijeme v jiné zemi, takže náš vztah je jen po telefonu.

Na Holanďany narazíte hned po jejich skvělém vystoupení na MS v Brazílii. Může to být pro vás pravá chvíle vzhledem k tomu, že pro ně nemusí být snadné na MS navázat?

Mají nového trenéra, tak asi ne. Je to pro ně nový začátek. I opory z šampionátu ho musí přesvědčit, že mají hrát dál. Tento faktor ošidnost úspěchu na MS přebije. Jak znám Hiddinka, bude chtít hned u nás určitě vyhrát.

Kanonýrovi Van Persiemu se teď nedaří. Co vy na to?

Byl zraněný, hrál jen zápas. Čeká, kdy zase nastartuje střeleckou sérii. Snad ne s námi.

Nemáte obavy z tak ostrého startu kvalifikace?

Příprava nerozhoduje, právě až ostrý strat. Kolikrát je lepší skočit do soutěže a vidět, jak to půjde. Před minulou kvalifikací na EURO jsme začali totální katastrofou v Emirátech. Trenér Bílek tam vyzkoušel spoustu nových lidí, turnaj se mu nepovedl a hned se dostal sám pod tlak. Ale kvalifikace je důležitější. Jde jen o to, zajistit si první dvě místa.

Utkání ČR - USA se hraje dnes od 20:15 v Praze na Letné, přímý přenos vysílá ČT Sport, on-line reportáž na Sport.cz.

dos, Sport.cz

Jak dopadne zápas Česko - USA?

Zrušit


Časová osa: ME 2016

Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..