Rubriky:

ME 2016

Vrbu těší, že mužstvo funguje a ladí další tažení na Francii

10. ledna 2015 07:47 - Praha

První letošní kvalifikační zápas čeká českou fotbalovou reprezentaci až koncem března v Edenu s Lotyšskem. Kouč Pavel Vrba ale už nyní pečlivě chystá další tažení, na jehož konci by měl být postup na evropský šampionát 2016, který hostí Francie.

 

Vlastimil Vacek, Právo

„Vyhráli jsme na podzim všechny čtyři kvalifikační zápasy. Kdyby mi to řekl někdo po losu, považoval bych ho za blázna. V přípravě jsme neměli výsledky podle očekávání, i když hra měla parametry. Věřil jsem, že góly přijdou. Stalo se, byť jsem si v určité době říkal, jestli se dožiju jako trenér Vánoc," vrací se Vrba ještě k loňskému roku.

Teď je dvanáct bodů realita, ale ještě jich potřebujeme pro jistotu deset. Skvělý podzim nechceme a nesmíme promarnit, proto nepodceníme žádný detail a na všechno se pečlivě připravíme," slibuje.

Navštíví hodně hráčů

Hned v úvodu roku dává dohromady harmonogram cest za adepty reprezentace, kteří působí v zahraničí. „Chceme navštívit co nejvíc hráčů, kteří jsou v širším kádru mužstva. Kdo, kdy a kam pojede, na tom teď pracujeme. S hráči jsme ve styku průběžně," zdůrazňuje Vrba.

Kouč také ujišťuje, že rozhodně nikomu z hráčů třeba neradí, kam a kdy by měl přestoupit. Okruh adeptů reprezentace nepovažuje kouč ani po skvělém rozjezdu kvalifikačních bojů za uzavřený a dál počítá s tím, že bude využívat hráče z domácí nejvyšší soutěže.

Do nového roku, který bude pro kvalifikaci rozhodující, vstupuje kouč s dobrým pocitem. „Jednoznačně a moc mě těší, že funguje vnitřní chemie týmu. Myslím, že se vytvořila dobrá parta mezi kluky, ale i v realizačním týmu všechno klape," pochvaluje si Vrba.

„Co se hráčů týče, tak mužstvo funguje. A je jedno, jestli jde o hráče z Chelsea, Besiktase Istanbul, Sparty nebo Plzně. Tvrdím, že v nároďáku jdou klubové záležitosti stranou, i když to v lize někdy jiskří i mezi reprezentanty," uvědomuje si stavitel národního týmu.

Sivok hodně pomohl

O jednotlivcích vždy nerad mluví, přesto dva hráče zmiňuje. „Týmu hodně pomohl návrat Tomáše Sivoka, hlavně v defenzívě. Potvrdilo se také, jak důležitý je pro nás Tomáš Rosický," vypichuje Vrba. „A že jsme žádný zápas neodehráli s nulou? O mně je známé, že nejsem dobrý obranář. Když dáme víc gólů, než dostaneme, je to v pořádku," usmívá se.

Reprezentaci převzal loni v lednu. Rozhodnutí padlo v prosinci 2013 a i po více než roce přiznává, že nebylo lehké. V Plzni byl ikonou, miláčkem fanoušků, naopak národní celek se nacházel v bídném stavu.

U reprezentace se změnil

„Bylo to opravdu veliké dilema. V Plzni jsme za pět let udělali obrovský kus práce a nešlo jen o výsledky na hřišti, protože celý klub začal fungovat na vysoké úrovni. Takové věci se neopouštějí lehce," přibližuje Vrba a prozrazuje, co jeho váhání rozseklo: „Zvítězila ve mně touha vyzkoušet něco nového - to, jestli se mi podaří dokázat něco v prostředí, které jsem vnímal jako poměrně složité. Bral jsem to i tak, že národní tým musí být pro každého trenéra vrchol. Já před dvaceti lety začínal u šestiletých kluků, teď jsem v podstatě na vrcholu."

Vrba se u reprezentace změnil. Hráči postupně vstřebávali jeho metody, on hledal cestu k nim. V národním mužstvu je to přece jenom jiné než v klubu. Vztah i metody se za pochodu ladily, drobnosti vybrušovaly. Sám se učil...

„Při komunikaci s hráči musíte být u reprezentace obezřetnější. Pokud s někým mluvíte mezi čtyřma očima, nemusí být úplně prospěšné se zmiňovat o nějaké třetí osobě, byť to může být myšleno sebelépe. V klubu se dají nějaké zádrhely a nesrovnalosti řešit okamžitě a naplno, když seběhnete z kanceláře do kabiny. V reprezentaci musíte jednat také víc individuálně," srovnává.

„Především na začátku jsem se poučil z některých nedorozumění, která zpětně beru jako svoji chybu," přiznává s tím, že vzhledem k menšímu kontaktu s hráči musí být diplomatičtější. Jak ale ukazují výsledky a předvedená hra, směr Vrbovy cesty na Francii je správný.

Karel Felt, Právo

Postoupí česká fotbalová reprezentace na mistrovství Evropy 2016?


Časová osa: ME 2016

Filtr článků - ME 2016


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..