Arménie - Albánie 0:3Albánie mění historii, poprvé si zahraje na ME. Postupují také Němci, Poláci a Rumuni

Jerevan

Fotbalisté Albánie si po nedělním vítězství v závěrečném utkání kvalifikace mistrovství Evropy 3:0 v Arménii zajistili historicky první účast na evropském šampionátu. Ve skupině I odsunulo na třetí místo Dánsko, které bude muset absolvovat baráž. Postup slaví také Německo, Polsko a Rumunsko.

Fotbalisté Albánie slaví výhru 3:0 na hřišti Arménie, která jim zajistila premiérový postup na evropský šampionát.

Arménie sice měla v zápase s Albánií lepší statistiku držení míče (60 procent), efektivnější v zakončení ale byli hosté. Nejprve Bashovu střelu gólman Kasparov pouze vyrazil a míč do vlastní branky nešťastně posunul Hovhannisjan. Ve 25. minutě pak tečoval Memushajův centr Djimsiti a zvýšil náskok Albánie. Na konečných 3:0 pro hosty upravil v druhém poločase Sadiku. Arménie tak skončila bez jediné výhry na dně tabulky.

Gruzie Němce potrápila

Německo sice přestřílelo v prvním poločase Gruzii 15:2, přesto byl stav 0:0. Nejaktivnější v zakončení byl Reus, ztroskotal však na gólmanu Revišvilim i vlastní nepřesnosti. Po změně stran otevřel skóre Müller z penalty, již nařídil sudí Pavel Královec po faulu Kankavy. Útočník Bayernu Mnichov se v kvalifikaci trefil devětkrát.

Favorit ale vedení dlouho neudržel. Po rohovém kopu odhlavičkoval Hector míč z vápna pouze ke Kankavovi a ten střelou z voleje vyrovnal. Němce zachránil až v 79. minutě Kruse, kterému ke skórování stačily tři minuty na hřišti.

Ve 13. minutě duelu Polsko - Irsko otevřel skóre po rohovém kopu Grosického střelou zpoza vápna Krychowiak. Jenže o minutu později fauloval na hranici pokutového území Pazdan a Walters nařízenou penaltu proměnil.

Chvíli nato se z další branky radovali domácí, ale předčasně, neboť gólové akci předcházel ofsajd. V závěru poločasu rozhodl o vítězství Polska Lewandowski, který v tomto kvalifikačním cyklu nastřílel 13 branek a vyrovnal rekord bývalého severoirského fotbalisty Davida Healyho.

Gibraltar okořenil premiéru nelichotivým rekordem

Rumunsko po sérii čtyř remíz zvítězilo na Faerských ostrovech. Výraznou měrou k tomu přispěl záložník Astry Giurgiu Budescu, jenž dvěma trefami v prvním poločase zařídil týmu pohodlný náskok. V 81. minutě pojistil výhru Maxim a Rumunsko je po Severním Irsku druhým postupujícím ze skupiny F. Na třetím místě skončilo Maďarsko, které prohrálo po přestřelce v Řecku 3:4.

Trenér Portugalců Fernando Santos nechal některé hráče včetně Ronalda odpočívat, neboť jeho svěřenci už měli jistý postup. Přesto vyhráli v Srbsku 2:1, rozhodující branku vstřelil v závěru Moutinho, který také jako jediný skóroval ve čtvrtek v duelu s Dánskem.

Steven Fletcher hattrickem přispěl k výhře Skotska 6:0 nad Gibraltarem, jeho tým ale skončil na nepostupovém čtvrtém místě o tři body za Irskem. Gibraltar ve své první kvalifikaci v historii inkasoval celkem 56 branek a o tři góly překonal dosavadní nelichotivý rekord San Marina.

Kvalifikace na ME 2016 ve fotbale
Skupina D:
Varšava: Polsko - Irsko 2:1 (2:1)
Branky: 13. Krychowiak, 42. Lewandowski - 16. Walters z pen. Rozhodčí: Cakir (Tur.). ČK: 90.+2 O'Shea (Irsko).
Faro-Loulé: Gibraltar - Skotsko 0:6 (0:2)
Branky: 52., 56. a 85. S. Fletcher, 25. C. Martin, 39. Maloney, 90.+1 Naismith. Rozhodčí: Kulbakov (Běl.).
Lipsko: Německo - Gruzie 2:1 (0:0)
Branky: 50. Müller z pen., 79. Kruse - 53. Kankava. Rozhodčí: Královec (ČR).