Rubriky:

ME 2016

Máme svou tvář. Českou tvář. Poznání, které těší trenéra Vrbu po výhře nad Nizozemci nejvíc

14. října 2015 15:03 - Amsterdam

Výhra ho nadchla. Výkon, který jeho svěřenci v chrámu nizozemského fotbalu podali, ještě víc. Hlavně však reprezentačního kouče Pavla Vrbu uspokojuje vědomí, že pod jeho vedením našlo národní mužstvo svou tvář. Českou tvář, což ostatně při amsterdamském loučení s kvalifikací o EURO 2016 znovu potvrdilo.

 

United Photos, Reuters

Asi hodně důležité poznání, že se vám podařilo vtisknout reprezentaci podobu, jakou jste si na začátku své mise představoval...

Určitě, protože jsme ji ukazovali v celém průběhu kvalifikace a prakticky ve všech zápasech. Kromě jednoho utkání jsme dali pokaždé gól, takže jsme jich nastříleli nejvíc ze všech mužstev ve skupině.

Prostě ofenzivní fotbal, jehož jste vyznavačem.

Ten nás charakterizuje, takovým způsobem se chceme prezentovat i nadále.

Charakterizuje vás ovšem i hráčský kádr, v němž se objevuje spousta fotbalistů z české ligy, jimž jste začal dávat příležitost. To snad není tvář české reprezentace?

Potvrdilo se to, čemu věřím - tedy dávat prostor hráčům z naší ligy. Proto jsem rád, že konkrétně v Holandsku někteří z nich odvedli velmi dobrý výkon.

Co velmi dobrý, takový Šural podal výkon přímo mazácký. A Pavelka se Skalákem také. Nepřekvapilo vás to?

Sleduji zmiňované hráče dlouhodobě, takže mě skutečně nepřekvapilo, že všichni tři odvedli nadstandardní výkon. Oni totiž podávají mazácké výkony i v klubech. V Liberci, což dokládá pohárová výhra Severočechů v Marseille, v Mladé Boleslavi zrovna tak.

Nemyslíte, že proti Oranje přidali něco navíc?

Odevzdali skutečně maximum, a proto přišel výsledek. Fantastický výsledek, kterého si strašně moc vážím, protože v Holandsku se nevyhrává často. Ale mužstvo zápas zvládlo, stejně jako zvládlo celou kvalifikaci, čehož si strašně cením.

Musel jste tým nějak mimořádně motivovat?

V Holandsku? Proti soupeři, který proti nám nastoupil? A amsterdamské Areně? Tady nebylo potřeba motivovat nikoho, protože každý hráč, který sem přijede, se motivuje sám.

Mluvil jste o české tváři, kterou váš tým našel. Chtěl byste ji ještě přikrášlit a zdokonalit? Je na ní něco, co budete chtít vylepšit?

Po zápase s Tureckem bych mluvil o poslední půlhodině, kdy jsme se proti dobře organizované hře soupeře nedokázali prosadit, a já viděl, že se v tomto směru budeme muset zlepšit. Po duelu v Holandsku však chci pokračovat v tom, co jsme ukázali.

Takže už nehodláte zkoušet a testovat další hráče, i když k tomu budete mít v listopadových přípravných zápasech příležitost?

My zkoušíme pořád. Celou kvalifikaci. Zranění některých hráčů nás k tomu nutilo, takže jsme nemohli kádr stabilizovat. I přes problémy, jež jsme měli a máme, jsme ale kvalifikaci zvládli i s hráči z české ligy, což považuji za obrovský úspěch.

Ale vy jste vlastně zkoušel a ověřoval různé varianty i v kvalifikačních utkáních s Tureckem a Nizozemskem. Třeba s alternací na levém kraji obrany, kde dostal v Amsterdamu příležitost Gebre Selassie. Jak obstál?

Se zkušenostmi z bundesligy na opačné straně, než na které obvykle hraje, roli zvládnul a mohu být tudíž spokojený jak s touto zkouškou, tak i s ním.

Mimochodem, šlo v Holandsku o nejlepší výkon, který reprezentace pod vaším vedením podala?

Do chvíle, kdy jsme hráli v jedenácti, docela určitě. Pak už to byl spíše boj. Nejen srdcem, ale i kvalitou. Velmi zkušeně jsme odolávali, takže nás Holanďané nepřehrávali. Teprve když poslali do utkání vysoké hrotové hráče, začali jsme mít problémy s propadlými balóny. Ale to jen proto, že domácí využívali výškové převahy a důrazu.

Zdeněk Pavlis (Amsterdam), Sport.cz

Zrušit


Časová osa: ME 2016

Filtr článků - ME 2016


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..