Rubriky:

ME 2016

Zúročila se investice do Vrby, raduje se Pelta po šestém postupu na Evropu v řadě

15. října 2015 08:12 - Praha

Skvostná je bilance českých účastí na mistrovství Evropy ve fotbale. V právě zakončené kvalifikaci vybojovali svěřenci trenéra Pavla Vrby už šestý postup v řadě. Na finálovém turnaji nechyběli od roku 1996, kdy v Anglii česká družina pod taktovkou Dušana Uhrina staršího vybojovala stříbro. „Teď je úkolem postup ze skupiny," plánuje boss Fotbalové asociace České republiky Miroslav Pelta.

 

Michal Doležal, ČTK

Nijak netají, že když se ohlédne zpět na začátek bojů o Francii 2016, ani zdaleka neměl na tváři úsměv jako po úterním vítězství v Nizozemsku. „Říkal jsem si, že máme skupinu smrti. Nizozemsko mělo být jasný postupující, vždyť šlo o třetí tým z mistrovství světa. K tomu silní Turci a Island, jenž hrál baráž o Brazílii. Situace nebyla snadná," vybavuje si Pelta.

„Až historie ukáže, jak velkého výsledku v podobě triumfu ve skupině jsme dosáhli. Jde o výbornou práci celého realizačního týmu. Investice do kvalitního trenéra Pavla Vrby se zúročila. Jsem rád, že jsme nešlápli vedle a výsledkem překvapili nejen českou veřejnost, ale celou fotbalovou Evropu," připomíná Pelta peripetie, které provázely uvolnění nynějšího reprezentačního trenéra z plzeňské lavičky k národnímu mužstvu.

Protože ještě nejsou definitivně dané koše, z nichž se bude složení jednotlivých skupin francouzského šampionátu losovat, nechce Pelta hovořit o konkrétních protivnících. „Pochopitelně by bylo skvělé být losován z druhého výkonnostního koše. Musíme si počkat. Každopádně cílem je postup ze skupiny, ať už los dopadne jakkoliv. Neměli bychom mít malé cíle," nabádá Pelta.

Chvála za reprezentaci i kluby

Lebedí si nad finančním profitem i posílením prestiže. „Ekonomické prostředky ať už od UEFA nebo našich sponzorů znamenají určitou stabilitu. Vznikne polštář pro plánované investice," raduje se Pelta a vypravuje, jaký ohlas mají úspěchy českého fotbalu. „A nejen reprezentačního, v jehož souvislosti mi při jednáních připomínají, že jsme byli druzí nejrychleji postupující země z kvalifikace. Pozornosti neunikla ani přítomnost tří mužstev v základních skupinách Evropské ligy," tvrdí Pelta.

Na zasedání nejvyšších představitelů jednotlivých asociací vyrazí do Nyonu už ve čtvrtek. Na programu bude i ožehavé téma kolem suspendace šéfa UEFA Michela Platiniho v souvislosti s korupčním skandálem v Mezinárodní fotbalové federaci (FIFA).

„Poprvé mířím na zasedání, kde se budou řešit nepříjemné věci. Dosud panovala důvěra a absolutní podpora předsedy. Každopádně dění ve FIFA a teď aktuálně i UEFA je věc, kterou nemůžeme brát na lehkou váhu. UEFA si nemůže dovolit ztratit důvěryhodnost, protože její produkty jako Liga mistrů či Evropská liga marketingově nemají konkurenci," varuje Pelta.

Má i jednoznačný názor na pravděpodobnost zvolení Michela Platiniho do čela FIFA. „Nechci spekulovat, ale v nynější situaci něco takového nepředpokládám."

ram, Sport.cz, Právo

Zrušit


Časová osa: ME 2016

Filtr článků - ME 2016


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..