Rubriky:

ME 2016

My Češi EURO umíme, těší se Vízek. Vrbova filozofie je zásadní, poukazuje Mikloško

14. října 2015 15:42 - Praha

Postup už měli měsíc v kapse, v závěrečném dvojzápase kvalifikace tedy čeští fotbalisté naznačili, co od nich lze na mistrovství Evropy ve Francii příští rok očekávat. Dopadlo to svérázně. V sobotu národní tým po mizerném výkonu doma podlehl Turkům, v úterý naopak exceloval na půdě nešťastných Holanďanů. „Aspoň vidíte, že v dnešním fotbale nejde nic tipovat. Po čase ale nejsem pesimista. My Češi přece EURO umíme,“ avizuje internacionál Ladislav Vízek.

 

Peter Dejong, ČTK/AP

Chvíli dole, chvíli nahoře. V takovém duchu národní tým zakončil úspěšnou kvalifikaci. „To jsme celí my. Nejenže jsme si postup zajistili již s předstihem, nakonec jsme skupinu i vyhráli. Přesto mají fanoušci rozpaky. Nejdřív bez větší motivace prohrajeme s Turky, pak o deseti porazíme třetí tým z posledního mistrovství světa. To prostě nemá logiku," usmívá se Ladislav Vízek, internacionál a známý glosátor fotbalového dění.

„Máme tým, který především stále sbírá zkušenosti. A jednou z nich je také porážka s Tureckem. Dokázal se z ní poučit a prokázat sílu vítězstvím na hřišti soupeře, který má stále velký zvuk," komentuje velkou proměnu během čtyř dnů bývalý reprezentační brankář Luděk Mikloško.

Vrba sází na správné hráče

Češi do Francie nepojedou jako favorité. Experti se však shodují, že tam mohou sehrát důstojnou roli. „Máme čas a já cítím, že pokud bude mít kouč Vrba nos na hráče, mužstvo může být dobré. EURO jsme my Češi vždycky uměli - a statistiky nelžou," těší se Vízek na šampionát. "Pokud se uzdraví, pomůžou nám Sivok i Rosický, od něhož čekám ještě poslední výstřel. Kadlec je podle mě lepší stoper než Procházka. Budeme mít zajímavé mužstvo," myslí si.

„Trenér dal v kvalifikaci šanci spoustě nových hráčů, kteří mu to vracejí. Také já jsem před ME optimista. Pavel Vrba má v mužstvu rychlostní typy, bez nichž nelze v současném fotbale uspět. Nebojí se stavět na hráčích z Plzně, Sparty a Liberce, kteří sbírají zkušenosti v pohárech. Ve skupině jsme také vstřelili nejvíc gólů, i to je úspěch," vypočítává Mikloško.

„Stejně bychom ale potřebovali najít pořádného útočníka. Lafata, Škoda ani Necid mě nepřesvědčují," doplňuje Vízek.

EURO bude obhajobou diplomky

Trenér Vrba nastoupil z Plzně k reprezentaci jako spasitel. A hned první kvalifikaci zvládl na výbornou. „Nechci se ho dotknout, ale sám říká, že lepší hráče nemá. Snad by s nimi postoupil i Michal Bílek, který nebyl tak oblíbený," přemítá Vízek. „Sám nevím, jestli je to osobností nebo uměním Pavla Vrby, ale nároďáku zkrátka přináší štěstí. Jsem rád, že na lavičce je, republika ho chtěla a splnil úkol na jedničku. EURO však bude jeho diplomovou prací, tam ji bude muset obhájit," dodává.

Mikloško nemá o Vrbovi žádné pochyby. „Zásadní je, že má svoji filosofii, za níž si stojí. Kdo má jméno, ale ve svém klubu dlouhodobě nehraje, nemůže být pro reprezentaci stoprocentně připravený. Cennější pro tým pak jsou hráči beze jména, kteří se ovšem mužstvu zcela oddají," zdůrazňuje muž, který je považován za prvního českého fotbalistu, jenž uspěl v Anglii.

„Velká Pavlova devíza, že si to prosadil. Vedle kluků z ligy se nebojí dávat šanci ani mladíkům, kteří ještě nedávno kopali za jedenadvacítku. Postavit v Holandsku třeba Skaláka s Kalasem a vyhrát i o deseti, to klobouk dolů," oceňuje Mikloško.

dos, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: ME 2016

Filtr článků - ME 2016


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..